۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۳۸
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84327133
۰ نفر

برچسب‌ها

اقتصاد انگلیس در سه ماهه نخست امسال ۱.۵ درصد کوچکتر شد

لندن – ایرنا – نتایج تازه‌ترین مطالعات صورت گرفته در انگلیس نشان می‌دهد که اقتصاد این کشور در سه ماه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی بر اثر محدودیت‌های کرونایی ۱.۵ درصد کوچکتر شده است.

به گزارش ایرنا، دفتر آمارهای ملی انگلیس امروز (چهارشنبه) گزارش داد که تعطیلی مدارس و کاهش قابل توجه خرده فروشی از عوامل اصلی افت اقتصاد انگلیس در این مدت به شمار می‌رود. به این ترتیب اقتصاد انگلیس اینک ۸.۷ درصد نسبت به پیش از همه‌گیری کرونا کوچک‌تر شده است.

هرچند بازگشایی مدارس در اواخر اسفند سال گذشته باعث تقویت ۲.۱ درصدی اقتصاد انگلیس شد اما «درن مورگان» مدیر بخش اقتصاد دفتر آمارهای ملی می‌گوید که این مساله مانع کوچک‌ نشدن قدرت اقتصادی در سه ماه نخست سال جاری نشد. وی افزود که محدودیت‌های کرونایی آسیب جدی به بخش‌های خدمات وارد کرده است.

با خروج تدریجی انگلیس از محدودیت‌های کرونایی و در حالی که قرار است از هفته آینده مهم‌ترین گام‌ها یعنی رفع فاصله‌گذاری‌های اجتماعی و ممنوعیت مسافرت‌های تفریحی خارجی برداشته شود کارشناسان را به این باور نزدیک کرده که اقتصاد این کشور در مسیر بهبودی قرار دارد.

تاج پریخ مدیر بخش اقتصاد موسسه مدیران پیش بینی کرده که اقتصاد انگلیس امسال یک جهش قابل توجهی را تجربه خواهد کرد. او می‌گوید که توزیع واکسیناسیون کرونا و خروج از قرنطینه باعث تقویت اعتماد فعالان اقتصادی و کسب و کارها شده است.

تاکنون ۳۵ میلیون نفر در انگلیس واکسینه شده‌اند و دولت قصد دارد تا ۳۱ ژوئیه تمام جمعیت بزرگسال این کشور نخستین دوز واکسن کرونا را دریافت کنند. بر اساس نقشه راه دولت نیز عمده محدودیت‌های کرونایی از ۲۱ ژوئن لغو خواهد شد و اوضاع تقریبا به شرایط عادی در این کشور بازخواهد گشت.

این درحالیست که دفتر آمار ملی انگلیس پیشتر گزارش داد که اقتصاد این کشور در سال گذشته میلادی با ۹.۹ درصد کاهش بیشترین خسارت سالانه در نزدیک به سه قرن گذشته را بر اثر محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری کرونا تجربه کرده است.

ریشی سوناک وزیر دارایی انگلیس در لایحه بودجه امسال افزایش مالیات شرکت‌ها را به عنوان راهکاری برای جبران بدهی سرسام‌آور دولت بر اثر همه‌گیری کرونا دیده است. بر اساس این طرح قرار است مالیات شرکت‌ها از سال ۲۰۲۳ به رقم ۲۵ درصد افزایش پیدا کند.

وزیر دارایی انگلیس می‌گوید که بحران کرونا لطمه «حادی» را به اقتصاد این کشور وارد کرده و برای خروج از این وضعیت «زمان زیادی» لازم است.

دیروز بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس در اولین نطق پس از بازگشایی پارلمان گفت که دولت روی بهبود شرایط پس از کرونا متمرکز است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha