۹۰ درصد انبارهای ذخیره‌سازی گندم در خراسان شمالی استاندارد است

بجنورد- ایرنا- مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی گفت: ۳۰۰ هزار تن ظرفیت ذخیره گندم در این استان وجود دارد که بیش از ۹۰ درصد آن از استانداردهای لازم برخوردار است.

سیدجلال موسوی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار دشت: از مجموع ظرفیت ذخیره سازی گندم در استان ۷۵ هزار تن سیلوی بتنی، ۹۵ هزار تن سیلوی فلزی، ۹۵ هزار تن انبارهای مکانیزه و ۳۵ هزار تن انبار های نیمه مکانیزه است.
وی افزود: مراکز نگهداری گندم شامل سیلوهای دولتی، کمیسیون ها و کارخانجات آرد، سیلوها و انبارهای بخش خصوصی و مباشران تعاون روستایی است و این  مراکز خرید گندم باید از نظر شرایط بهداشت و محیط، زیر ساخت های اینترنتی، تجهیزات ایمنی، آزمایشگاهی، باسکول و نمونه گیری شرایط لازم را داشته باشند که توسط سازمان های مربوطه مورد بازرسی قرار خواهند گرفت.

موسوی افزود: انبارهای دولتی و بخش خصوصی سالانه از نظر مرمت و تعمیر رسیدگی می شود و وضعیت قابل قبولی از نظر استاندارد ها دارند.
فرسودگی انبارهای تعاون روستایی 

وی گفت : هم اکنون حدود  ۱۰ درصد سیلوها از استاندارد های  لازم برخوردار نیست گفت: مراکز خرید زیر مجموعه تعاون روستایی کهنه و فرسوده هستند و به تعمیر و تجهیز نیاز دارند، مسوولان در این زمنیه باید جدی وارد کار شوند.

وی تعداد انبارهای زیر مجموعه تعاون روستایی استان را ۲۱ باب عنوان کرد و افزود: ظرفیت این فضاها حدود ۲۰ هزار تن است.

وی با بیان این که درخواست افزایش انبارهای ذخیره سازی در سطح استان وجود دارد افزود: ظرفیت کنونی سیلوها و انبارها پاسخگوی ذخیره سازی است و  اگر سخت گیری نشود انبارهای غیر استاندارد افزوده خواهد شد.

وی از سازمان های نظارتی خواستار رسیدگی و توجه به انبارهای ذخیره سازی گندم و به خصوص زیر مجموعه تعاون روستایی شد و افزود: این انبارها چند منظوره هستند و علاوه بر گندم کالاهای اساسی، نهاده های کشاورزی را نیز نگهداری می کند.

وی با بیان اینکه طبق پیش بینی خرید گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان امسال ۲۰ تا ۴۰ درصد کاهش خواهد یافت.

مدیر تعاون روستایی خراسان شمالی نیز گفته است که انبارهای ذخیره سازی غلات و سایر محصولات تضمینی زیر نظر تعاون روستایی به دلیل فرسودگی از شرایط خوبی برای ذخیره سازی خریدهای جدید برخوردار نیست.
جلیل رمضانی اظهار داشت: با گذشت سه دهه از ساخت انبارهای ذخیره سازی تعاون روستایی، تاکنون هیچ اعتباری برای مرمت و بازسازی این انبارها انجام نشد و این انبارها فاقد تجهیزات ایمنی مورد نیاز برای ذخیره سازی خریدهای تضمینی سال جاری از جمله غلات است.
وی میزان اعتبار ضروری مورد نیاز برای بازسازی و مرمت ۲۱ انبار ذخیره سازی گندم با ظرفیت ۲۱ هزار تن را حداقل پنج میلیارد ریال اعلام کرد و اظهارداشت : در مجموع ۸۸ انبار ذخیره سازی در اختیار تعاون روستایی قرار دارد که مرمت و بازسازی و نصب تجهیزات ایمنی آن حدود ۳۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است.
تعاون روستایی مباشر شرکت غله و بازرگانی دولتی در استان ها محسوب می شود که سالانه حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد از خریدهای تضمینی محصولات کشاورزی از جمله غلات از سوی این تعاونی  خریداری می شود.

امسال حدود ۲۰۰ هزار هکتار از کشتزارهای این استان زیر کشت محصول گندم، جو و کلزا قرار دارد و پیش بینی می شود در سال زراعی جاری ۱۳۱ هزار تن گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان این استان خریداری شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha