بازارچه‌های مرزی، ته لنجی و کولبرها مواد غذایی تقلبی عرضه می‌کنند

تهران - ایرنا - مدیرکل نظارت بر فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: مناطق آزاد، بازارچه های مرزی، ته لنجی ها و کولبرها از چالش های حوزه غذا و محل عرضه مواد تقلبی هستند.

به گزارش ایرنا از وبدا، محمد حسین عزیزی روز چهارشنبه افزود:  کالاهایی که از این مسیرها  وارد کشور می شوند به دلیل قوانین خاص آن مناطق، امکان ثبت در سامانه تیتک را ندارند و به طبع آن ردیابی و بررسی اصالت آنها مورد سوال است.

مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: همه مواد غذایی اعم از محصولات آماده، واسطه و مواد اولیه، نگهدارنده ها، آنزیم ها و رنگ ها که در فرمولاسیون مواد غذایی به کار می روند، لازم است در سامانه تیتک ثبت شوند.

وی افزود: شرکت های تولید و واردکننده لازم است یکسری مدارک در خصوص آنالیز محصول، گواهی سلامت بهداشتی و کشور تولید کننده را در سامانه تیتک بارگذاری کنند. اگر محصولی جدید باشد که تا به حال، ارزیابی نشده باشد، یک مرحله ثبت منبع هم اضافه خواهد شد و اگر شرکت شناخته شده با استانداردهای بین المللی بالا باشد، ممکن است مشمول ارزیابی نشود و منبع، مستقیما ثبت شود. اگر مدارک شرکت مورد نظر برای واردات محصول ضعیف باشد، ارزیابی ضروری است و بازرسان به صورت حضوری یا غیر حضوری و برخط (آنلاین) محصول را ارزیابی می کنند، این فرآیند حدود دو یا سه روز و حتی در برخی موارد یک روزه انجام می شود.

وی گفت: برای حمایت از تولیدات داخل، به محصولاتی که در داخل تولید می‌شوند، اجازه واردات داده نمی شود و صرفا برای محصولات نهایی که تولید داخل ندارند، مجوز واردات صادر می شود.

مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو در خصوص کدهای آی آر سی(IRC) صادره، بیان کرد: تاکنون برای واردات مواد اولیه ۵۸ هزار و ۱۳۶، برای صادرات مواد اولیه ۴۹ هزار و ۱۱۳ و برای محصول نهایی ۸ هزار و ۴۲۳ پروانه صادر شده است.

وی افزود: تاکنون برای ۵ میلیارد و ۱۱۶ میلیون و ۶۵۸ هزار و ۱۴۵ فرآورده مواد اولیه  و ۵۸۶ میلیون و ۹۰ و ۱۶۰۷ محصول نهایی ترخیص شده اند و کل شناسه گذاری انجام شده و ۴۵۰ میلیون و ۱۲۸ هزار و ۵۵۹ عدد است که به دلیل تنوع زیاد مواد غذایی، تعداد اقلام به پنج یا ۶ میلیارد رسیده است.

مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو اضافه کرد: تعداد و تنوع فرآورده های غذایی، وزارت بهداشت را بر آن داشت که در ابتدا محصولات غذایی با ارزبری بالاتر و گران تر وارداتی که امکان تقلب در آنها بیشتر است، در اولویت برچسب گذاری قرار گیرند، به عنوان مثال روغن زیتون از جمله مواد غذایی است که احتمال تقلب در آن زیاد است. مواد غذایی با قیمت پایین تر در اولویت بعدی برای کدگذاری، برچسب شناسایی و ردیابی هستند.

وی با بیان اینکه زیرساخت های سامانه تیتک به طور کامل در حوزه مواد غذایی و آشامیدنی آماده نیست، گفت: بیش از ۶۸ گروه کاری در دانشگاه‌های علوم پزشکی تشکیل شده و همه شرکت‌های بزرگ تولیدی و نیز انجمن‌های بزرگ را بسیج کرده ایم تا ثبت محصول را آغاز کنند. به دلیل اینکه سامانه مجوز ترخیص همچنان قابل بهره برداری نیست، در این حوزه با مشکل مواجه هستیم. زیرا فرآیند پیگیری آن مشخص نیست که این کالا همچنان در شرکت پخش هست یا اینکه مجوز ورود به بازار را دریافت کرده است.   

عزیزی درباره اهمیت بررسی اصالت کالاهای سلامت محور، توضیح داد: در مورد کالاهای وارداتی حتما کد آی آر سی (IRC) را مشاهده و با ارسال پیامک یا از طریق اپلیکیشن یا حتی سیستم تلفنی می‌توانند اصالتا کالا را بررسی کنند که آیا این کالا از مسیر قانونی و یا به صورت قاچاق وارد کشور شده است؛ خوشبختانه در حوزه واردات، این سامانه تکمیل شده و هیچ کالای وارداتی نیست که کد آی آر سی(IRC) نداشته باشد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha