۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۴۱
کد خبرنگار: 923
کد خبر: 84327024
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

آغاز طرح حفاظت پیشگیرانه در کاخ گلستان

تهران- ایرنا- مدیر مجموعه میراث‌ جهانی کاخ گلستان از آغاز طرح حفاظت پیشگیرانه در کاخ گلستان و انجام مرحله اول «سطوح پیشگیری و آمادگی از مدیریت بحران» در این مجموعه میراث جهانی خبر داد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، آفرین امامی از آغاز طرح حفاظت پیشگیرانه در کاخ گلستان و انجام مرحله اول سطوح پیشگیری و آمادگی از مدیریت بحران در این مجموعه میراث جهانی خبر داد و گفت: بخش مهمی از مدیرت حفاظتی موزه‌ها حفاظت پیشگیرانه است، نوعی از حفاظت که با  شناسایی عوامل آسیب‌رسان و آسیب‌ها، به  تجزیه و تحلیل و  ارزیابی پرداخته و با رفع یا کاهش این عوامل مانع از آسیب‌رسانی به آثار شود.

مدیر مجموعه میراث‌ جهانی کاخ گلستان افزود: طرح حفاظت پیشگیرانه و انجام مرحله اول سطوح پیشگیری و آمادگی از مدیریت بحران با طرح و مدیریت کمیته حفاظت پیشگیرانه و مدیریت بحران موزه های کشور در کاخ گلستان  آغاز شده است.

امامی تصریح کرد: این طرح در مخازن و بخش‌های نمایشی اجرا می‌شود، بخش‌هایی از این طرح که آغاز شده و در حال انجام است؛ شامل تکمیل چک لیست‌ها، آسیب‌شناسی و شناسایی عوامل آسیب، رفع یا کاهش عوامل آسیب بوده و انجام امور حفاظت پیشگیرانه مانند فیلتر کردن دریچه‌های هواساز برای جلوگیری از ورود ذرات گرد و غبار، آلاینده‌ها، تغییر نورهای آسیب‌رسان به نورهای ال ای دی  LED، تغییر در جانمایی‌های نمایشی و نگهداری آثار همجوار است.

او افزود: بررسی تحمل بارپذیری اتصالات آثار نمایشی مانند تابلوهای نقاشی همراه با بازبینی و استحکام‌بخشی اتصالات، اجرای تابلوهای اطلاعات اضطراری، خروج و دسترسی‌های اضطراری، ارائه دستورالعمل‌های شیوه‌های غیرمخرب نظافت موزه و غیره همراه با آموزش مدیران موزه‌ها و امنای اموال، راهنماها، تاسیسات، خدمات و فضای سبز از جمله انجام امور حفاظت پیشگیرانه در کاخ گلستان است.

این طرح با همکاری کمیته‌های اصلی و اجرایی مدیریت بحران و حفاظت پیشگرانه و گروه اجرایی موقت کاخ گلستان با مدیریت کمیته مدیرت بحران و حفاظت پیشگیرانه موزه‌های کشور و اداره‌کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی انجام می‌شود

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha