چهار خانه بهداشت عشایری در نقاط تحت پوشش علوم پزشکی‌سمنان ایجاد می‌شود

سمنان- ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان گفت: چهار خانه بهداشت عشایری در مناطق تحت پوشش این دانشگاه به تصویب رسیده که در مرحله اول بزودی ٢خانه بهداشت عشایری راه اندازی می‌شود.

نوید دانایی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: از اقدامات منحصر به فرد دولت تدبیر و امید در حوزه سلامت روستائیان ، راه اندازی خانه های بهداشت عشایری به منظور ارایه خدمات مطلوب در زمان و مکان مناسب به جمعیت عشایر است.

وی ادامه داد: ایجاد خانه بهداشت عشایری طرحی خلاقانه در دولت تدبیر و امید است و پیش از این چنین خدمتی در کشور ارائه نمی‌شد و در این واحدها مراقبت های بهداشتی اولیه و طرح پزشک خانواده برای جمعیت عشایری کوچ کننده اجرا می شود و مراکز خدمات جامع سلامت معین این خانه های بهداشت نیز برای دریافت مراقبت های بیشتر عشایر، مشخص شده اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اضافه کرد: ١٠٠ درصد فضاهای ارایه خدمات به جمعیت روستایی استان در دولت تدبیر و امید در قالب طرح تحول سلامت مورد نوسازی و بهسازی کامل قرار گرفتند.

وی بیان کرد: این میزان توجه به بخش سلامت در روستاها از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون کم‌نظیر است که مجموع این اقدامات منجر به ارتقای بهداشت و سطح رضایت‌مندی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان تصریح کرد: بر اساس استانداردهای نظام شبکه بهداشت و درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،  چند روستا تحت پوشش یک مرکز خدمات جامع سلامت می‌باشند.

دانایی تصریح کرد: در مراکز جامع خدمات سلامت در روستاهای استان سمنان، خدماتی مانند خدمات آزمایشگاهی، داروخانه، تزریقات و کلیه مراقبتهای بهداشتی و فعالیتهای نظارتی  ارائه می‌شود.

وی یادآور شد: در روستاهایی که جمعیت کمتر از ۲۰ خانوار دارند ارایه خدمات بهداشتی به اهالی روستا به صورت سیار ارائه می‌شود به این صورت که کادر بهداشتی و درمانی مانند ماما و پزشک در روستا برای ارائه خدمات درمانی به صورت دوره‌ای حاضر می‌شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان گفت: شهرستان‌های سمنان، دامغان، مهدیشهر، سرخه، گرمسار و آرادان تحت پوشش خدمات بهداشتی و درمانی این دانشگاه هستند.

به گزارش ایرنا، خانه‌های بهداشت عشایری براساس نیاز هر منطقه در قالب کانکس، چادر و ساختمان ایجاد می‌شود و مقرر شد بهورزان این مراکز بهداشتی از فرزندان عشایر جذب شود و با آنان به مناطق کوچ کنند.

احداث، بهسازی، تجهیز و بهره برداری از ۵۵ طرح با زیربنای  ۱۷ هزار و ۵۱۴ متر مربع در حوزه بهداشت، احداث، تجهیز و بهره برداری  از ۲۶ خانه بهداشت، ۱۴ مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی و هفت پایگاه سلامت از جمله طرح‌های حوزه بهداشت طی هشت سال گذشته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha