عملیات آبخیزداری در ۱۰۴ هزار هکتار اراضی استان مرکزی انجام شد

اراک - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: عملیات آبخیزداری در سطح ۱۰۴هزار هکتار از اراضی طبیعی این استان در هشت سال اخیر انجام شد.

«عبدالحسین محمدی» روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: عملیات آبخیزداری در این اراضی با هدف پیشگیری و مهار سیلاب و به‌منظور کاهش میزان فرسایش خاک، کنترل رسوب، مهار روان‌آب‌های سطحی، مدیریت منابع آب و تغذیه آبخوان‌های استان مرکزی انجام شده‌ است.

وی ادامه داد: عملیات جنگل‌کاری و فضای سبز نیز  این مدت در سطح ۲ هزار و ۳۴۴ هکتار از اراضی استان مرکزی با هدف تولید اکسیژن، کاهش آلودگی هوا، تلطیف هوا، حفاظت آب و خاک، اشتغالزایی، حمایت از زراعت چوب انجام شده‌ است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی خاطرنشان کرد: اجرای عملیات بیابان‌زدایی، پیشگیری و کنترل عوامل تخریب با مشارکت مردم و نهادها برای کنترل کانون‌های بحران، کنترل ریزگردها، جلوگیری از گسترش عرصه‌های مستعد بیابانی شدن، تثبیت شن‌های روان، کنترل فرسایش آبی و بادی از دیگر اقدامات این اداره کل در راستای کاهش آلودگی هوا و توسعه برنامه‌های جامع مدیریت ریسک خشکسالی در استان بوده‌ است.

محمدی گفت: کمیسیون ماده ۵۶ منابع طبیعی تنها مرجع رسمی برای تشخیص اراضی ملی است و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی نیز متولی استعدادیابی و تخصیص اراضی ملی، واگذاری و مدیریت امور اراضی استان بوده  و در این مدت ۲ هزار و ۸۳۰ پرونده مورد بررسی قرار گرفته و ۴۱ هزار و ۳۶۷ هکتار رفع اختلاف با اوقاف  بررسی شده است.

وی ادامه: اخذ سند تک برگی برای یک میلیون و ۱۳ هزار و ۳۲۷ هکتار از اراضی ملی استان مرکزی، مراقبت، آبیاری و نگهداری ۲۰ هزار اصله درخت حوزه آبخیز گردو، عملیات گابیون‌بندی ۵۵۰ متر مکعب در این منطقه و اجرای عملیات سنگ و ملات برکه طبیعی دره گردو این شهرستان به حجم یک‌هزار و ۲۰۰ متر مکعب از دیگر اقدامات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در این مدت بوده‌ است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی اظهار داشت: جاده‌سازی ه میزان یک‌ هزار و ۸۰۰ متر در منطقه دره گردوی اراک، جنگل‌کاری ۲ هزار هکتاری چپقلی، طرح جنگل‌کاری ۴۰۰ هکتاری سرسختی شازند، تولید نهالستان اراک، ۲ هزار هکتار بوته‌کاری در کویر میقان اراک برای مقابله با بیابان‌زدایی و طرح کنترل روان‌آب های هلالی آبگیر ۵۵۰ هکتاری طراز ناهید ساوه نیز در این مدت از سوی این اداره کل در استان انجام شده‌ است.

استان مرکزی با ۲۹ هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که ۷۰ درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می‌دهند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha