۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۱۸
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 84326787
۰ نفر

برچسب‌ها

هشدار ایتالیا درباره تلاش هزاران مهاجر در لیبی برای ورود به اروپا

تهران- ایرنا- سرویس اطلاعاتی ایتالیا هشدار داده است که حدود ۷۰ هزار مهاجر در لیبی منتظر هستند تا سفر پرمخاطره‌شان را برای عبور از دریا و رسیدن به خاک اروپا آغاز کنند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از روزنامه تایمز لندن، این مسئله باعث شده تا موضوع ممنوعیت ها و محاصره دریایی در ایتالیا با هدف جلوگیری از ورود این مهاجران مورد بحث قرار بگیرد.

ورود احتمالی این شمار از مهاجران مقامات امور مهاجرت ایتالیا را نگران کرده به ویژه پس از آنکه طی دو روز  در هفته اخیر بیش از ۲۱۰۰ مهاجر توانستند از فرصت وضعیت آرام دریا استفاده کرده و خود را به جزیره کوچک لامپدوسا ایتالیا برسانند.

شهردار این جزیره در مورد اسکان این شمار از مهاجران گفت: مرکز مهاجرت ما برای ۲۰۰ نفر فضا دارد به همین دلیل بیشتر این مهاجران شب گذشته را خارج از درب های ورودی این مرکز خوابیدند.

این تحولات نشان از اغاز یک تابستان پرمشغله برای مقامات امور مهاجرتی ایتالیا و همچنین برخی کشورهای اروپایی است.

همزمان با اینکه ایتالیا با چالش ورود هزاران مهاجر روبرو بوده، بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹میلادی موافقت کردن سهم متناسبی از این مهاجران را پذیرش کنند اما فقط چند کشور به تعهداتشان در این زمینه عمل کرده اند.

حدود ۱۳ هزار مهاجر تاکنون در سال ۲۰۲۱ خود را به ایتالیا رسانده اند که سه برابر آمار مدت مشابه در سال گذشته اش است. حدود ۵۰۰ نفر نیز به دنبال آغاز سفر دریایی‌شان از لیبی به ایتالیا جان خود را از دست دادند. در این میان فعالیت قاچاقچیان انسان را نیز شرایط را پرخطرتر کرده است.

سازمان ملل اخیرا از اروپا خواسته در مورد مسئله رسیدگی به موج مهاجران و پناهجویان به کشورهای این قاره سازوکارهای موثرتر و کارآمدتری را مورد استفاده قرار دهد.

فیلیپو گراندی کمیسیر ارشد سازمان ملل در امور پناهندگان در این زمینه خاطر نشان کرد: این حقیقت که طی چند روز اخیر ما بار دیگر شاهد ورود مهاجران و پناهجویان از طریق مدیترانه به اروپا بوده ایم نشان می دهد که اروپا به مکانیزم‌های بهتری در راستای پیش‌بینی‌ امور نیاز دارد.

روزنامه گاردین پیشتر فاش کرده بود که کشورهای اروپایی در دوران همه‌گیری کرونا از روش های بی‌رحمانه ای برای توقف عبور تقریبا ۴۰ هزار پناهجو استفاده کرده اند که به مرگ ۲ هزار نفر از آنها منجر شده است.

این روزنامه انگلیسی افزود: در یکی از بزرگترین اخراج ها در چند دهه گذشته، کشورهای اروپایی تحت حمایت آژانس حمایت مرزی اروپا (فرانتکس) با استفاده از اقدامات بی رحمانه  و نظام مند در جریان عملیات بازداشت و انتقال، مانع عبور پناهجویان از جمله کودکان شده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha