آژانس: نوسانات خلوص اورانیوم در نطنز با توضیحات ایران سازگار است

لندن - ایرنا - مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه در گزارشی به شورای حکام اعلام کرد: سطح غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات هسته‌ای نطنز به ۶۳ درصد افزایش یافته است که با نوسانات پیش‌بینی شده از سوی ایران سازگار است.

به گزارش ایرنا، «رافائل گروسی» در این گزارش که فرازهایی از آن به رسانه‌های خارجی درز کرده اعلام کرد که ارزیابی ‌های آژانس از نمونه‌گیری‌های انجام شده در تاریخ ۲۲ آوریل نشان‌دهنده غنی سازی با خلوص ۶۳ درصد است که با نوسانات سطح غنی سازی اعلام شده از سوی ایران سازگار است.

جمهوری اسلامی ایران ۲۴ فروردین از آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم خبر داد و طی نامه‌ای این تصمیم را به اطلاع آژانس بین المللی انرژی اتمی رساند.

آژانس هم ۲۹ فروردین گذشته غنی‌سازی با خلوص ۶۰ درصدی توسط ایران را تائید کرد. در این گزارش آمده است که آژانس در ۱۷ آوریل (۲۸ فروردین) راستی آزمایی کرد که ایران تولید یو اف شش با غنای تا ۶۰ درصد را از طریق تزریق گاز یو اف شش با غنای تا ۵ درصد به طور همزمان به دو زنجیره آی آر چهار و آی آر شش در خطوط تحقیق و توسعه در نطنز آغاز کرد.

تصمیم ایران برای غنی سازی اورانیوم با خلوص ۶۰ درصد در واکنش به اقدام خرابکارانه و تروریسم هسته‌ای رژیم صهیونیستی در نطنز صورت گرفت که با واکنش‌های مقام‌ها و رسانه‌های جهان همراه بوده است.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه همان زمان خاطر نشان کرد که این اتفاق توان هسته‌ای ایران را کم نمی‌کند. وی افزود: تمامی سانتریفیوژهایی که از مدار خارج شدند از نوع IR۱ بودند که با ماشین‌های پیشرفته جایگزین می‌شوند و ایران در دام مکارانه آنها نمی‌افتد. البته اسرائیل با این اقدام تلاش کرد از مردم ایران به دلیل صبر و رفتار حکیمانه ، انتقام بگیرد. رفتار ایران انتقام از اسرائیل خواهد بود که در زمان خودش انجام می‌شود. 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha