سخنگوی گوترش حاضر به پذیرش حق دفاع از خودِ فلسطینیان نشد

نیویورک- ایرنا- سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد در حالیکه حاضر به محکوم کردن جنایت صهیونیست‌ها نشد، از اقرار به حق ذاتی دفاع از خود فلسطینیان در قبال این جنایات و اجبار آنها برای تخلیه منازل اجدادی، خودداری کرد.

به گزارش ایرنا، استفان دو جاریک در نشست خبری روز سه‌شنبه خود این مطلب را در پاسخ به این سوال مطرح کرد که چرا شلیک راکت از غزه به سرزمین اشغالی را به سرعت محکوم می‌کنید اما قتل شهروندان بی گناه در غزه که ۹ نفر آنها کودک بوده‌اند را محکوم نمی‌کنید.

وی افزود: آنچه که باید ببینیم، توقف چرخه خشونت است. ما به صراحت گفته‌ایم که نیروهای امنیتی اسرائیل، باید خویشتنداری کنند و استفاده از زور را محدود سازند. همچنین شلیک راکت از غزه هم کاملا ناپذیرفتنی است.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد ادامه داد: همچنین طیف گسترده‌ای از فضای سیاسی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. این کار هم از طریق مذاکره باید پیگیری شود.

خبرنگاری پرسید روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از حق دفاع از خود اسرائیل سخن گفت، آیا از نظر قوانین بین‌المللی شما حقی برای دفاع از خود برای فلسطینیان هم قایل هستید؟

دوجاریک اظهار کرد: من نمی توانم به این سوال پاسخ دهم. فلسطینی ها همچون مردم دیگر حق آزادی تظاهرات و بیان دارند و نباید به خاطر تظاهرات مسالمت‌آمیز مورد هدف قرار گیرند و شهروندان داخل منازل چه در غزه و چه در اسرائیل هم این حق را دارند که هدف راکت قرار نگیرند.

خبرنگار پرسید وقتی فلسطینیان به ضرب سلاح از منازلشان تخلیه می‌شوند، حق دفاع از خود را دارند اما باز هم سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد حاضر نشد کلمه‌ای از این حق سخن بگوید و گفت آنها حق دارند نظرشان را بیان کنند و تظاهرات داشته باشند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha