۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۲۸
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84326164
۰ نفر

برچسب‌ها

پارلمان انگلیس با تمرکز بر عبور از بحران کرونا گشایش یافت

لندن - ایرنا - پارلمان انگلیس روز سه‌شنبه با سخنرانی الیزابت دوم، ملکه این کشور که در آن به لوایح پیشنهادی دولت محافظه‌کار «بوریس جانسون» با محور عبور از بحران کرونا و تقویت اقتصاد اشاره کرد، به طور رسمی گشایش یافت.

به گزارش ایرنا، در مراسم گشایش پارلمان، ملکه انگلیس طی تشریفاتی وارد پارلمان شد و در حضور اعضای خانواده سلطنتی، نمایندگان مجلس، نخست وزیر و اعضای کابینه، برنامه های دولت را تشریح کرد.

او در سخنان خود که توسط شماری از شبکه تلویزیونی این کشور به طور زنده پخش شد به ۳۰ لایحه پیشنهادی دولت جانسون از جمله اصلاح نظام و قوانین پذیرش پناهجو، اصلاح نظام مراقبت‌ و مددکاری اجتماعی اشاره کرد. الیزابت دوم از برنامه دولت برای اعطای وام آموزش عملی و حرفه‌ای به افراد بزرگسالی خبر داد که مایل به کسب مهارت جدید یا افزایش مهارت فعلی خود هستند. برای این وام محدودیت سنی در نظر گرفته نشده و برای تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌ها داده می‌شود و دولت آن را "انقلاب مهارت" خوانده است.

ملکه انگلیس به لایحه ایمنی در فضای مجازی هم اشاره کرد و گفت که دولت ضمن حفظ دسترسی آزاد به اینترنت، ایمنی شبکه‌های مجازی به ویژه برای کودکان را نیز هدایت خواهد کرد.  بهبود نظام سلامت و بهداشت، افزایش بودجه خدمات عمومی، تقویت زیرساخت و سخت تر شدن مقابله با جرم و جنایت از دیگر لوایح پیشنهادی دولت جانسون است که در سخنرانی ملکه انگلیس به آن اشاره شد.

اما تمرکز وی روی تلاش دولت برای بهبود شرایط پس از کرونا بود و او با اشاره به نشست رهبران گروه هفت در ماه آینده میلادی افزود که انگلیس تلاش‌های بین‌المللی در این زمینه را هدایت خواهد کرد.

این نخستین حضور علنی الیزابت دوم بعد از درگذشت شوهرش فیلیپ است که بیش از پیش گمانه‌زنی‌ها درباره کناره‌گیری او از قدرت و واگذاری تاج و تخت به به پسرش چارلز را افزایش داده است.

این سخنرانی که معمولا همراه با تشریفات ویژه و افتتاح دور جدید پارلمان صورت می گرفت امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا محدود برگزار شد و حتی نمایندگان برای شرکت در مجلس اعیان و استماع سخنرانی تست کرونا دادند.

با سخنرانی امروز ملکه انگلیس در پارلمان این کشور، مجلس عوام این کشور بطور رسمی آغاز به کار کرد.

مقام سلطنت در انگلستان، گرچه بطور رسمی شخص اول کشور به شمار می رود، اما در تمام مراسم رسمی، چه در داخل کشور و یا در هنگام سفرهای رسمی خارجی، نماینده دولتِ منتخب است و متن تمام سخنرانی های رسمی او را کارگزاران دولت تهیه می کنند.

سخنرانی ملکه الیزابت محور مراسم گشایش پارلمان انگلیس بشمار می آید و در این سخنرانی وی متنی را که از قبل برای او آماده شده است، در مقابل نمایندگان پارلمان خوانده و برنامه های دولت این کشور را برای سال جاری اعلام می کند.

هر سال مقام سلطنت طی مراسمی که مردم محلی و گردشگران خارجی برای تماشای آن صف می کشند، سوار بر کالسکه سلطنتی که گارد سوار را در التزام رکاب دارد، برای گشایش سال قانونگذاری جدید توسط دولت، مسیر کاخ باکینگهام به وست مینستر(محل پارلمان) را طی می کند.

پادشاه یا ملکه انگلیس براساس سنت حق ورود به صحن مجلس عوام را که «خانه مردم» نامیده می شود، ندارد و محل جایگاه سلطنتی در مجلس اعیان است که نمایندگان مجلس عوام برای شنیدن سخنان آنها در لژ کنار صحن آن حضور می یابند.

مقام سلطنت سخنان افتتاحیه خود را همیشه با عبارت «دولت من...» آغاز می کند و سپس لوایح اصلی دولت برای ارائه به پارلمان را بر می شمارد.

متن سخنرانی مقام سلطنت در هنگام گشایش پارلمان، در دفتر نخست وزیر و بدون مشورت با دربار تهیه شده و پس از تدوین به دربار ابلاغ می شود.

پارلمان انگلستان بالاترین مرجع قانونگذاری در این کشور است و از دو بخش مجلس عوام و مجلس اعیان تشکیل شده که هر یک در صحن های ویژه خود در کاخ وست مینستر تشکیل جلسه می دهند.

دولت در انگلیس نیز برآمده از مجلس عوام است و هر حزبی که بیشترین کرسی های این مجلس، در جریان انتخابات عمومی بدست آورده باشد، مامور تشکیل کابینه می شود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha