امضاء تفاهمنامه همکاری نیروهای مسلح و کمیته امداد امام‌خمینی(ره)

تهران- ایرنا- تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و کمیته امداد امام خمینی «ره» با حضور سرتیپ دوم مجید فخری و سید مجید بختیاری امضا و از نقشه جامع محرومیت‌زدایی کشور رونمایی شد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت دفاع،  سرتیپ دوم مجید فخری هدف از امضای این تفاهم نامه را توسعه همکاری و تعاملات اجرایی، علمی آموزشی و پژوهشی جهت استفاده از امکانات و توانمندی‌های دو طرف امضا رسید.  

رییس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح با بیان سابقه ۱۰۰ ساله سازمان جغرافیایی در حوزه تولید اطلاعات مکانی گفت: طی این سالها این سازمان به انبوهی از داده‌ها از ایران و کشورهای همجوار دست پیدا کرده است که این اطلاعات می‌تواند مایه تصمیم‌گیری صحیح نهادها و دستگاه‌های اجرایی قرار گیرد.

فخری با بیان دغدغه معمار کبیر انقلاب اسلامی در تشکیل نهادی برای کمک به محرومان جامعه و همچنین تأکیدات مقام معظم رهبری در این خصوص گفت: تلاش مسئولان و نهادهای مسئول در کشور، فراهم کردن رفاه بهتر برای هموطنان است و چنانچه اطلاعات دقیقی از گستره جغرافیای کشور و مردم در دسترس نباشد، برنامه‌ریزی‌ها و در نهایت تصمیم‌گیری در این حوزه با مشکل مواجه می‌شود.

وی موضوع تفاهمنامه را پایش فقر و تعیین چگونگی پراکندگی محرومان، استعدادها و ظرفیت‌های مکانی در قالب نقشه جغرافیایی فقر کشور و همکاری علمی پژوهشی ترویجی و اجرایی در زمینه‌های مرتبط با بهره‌برداری از امکانات دوطرف و به اشتراک‌گذاری داده‌های موجود عنوان کرد.

رییس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح برگزاری رویدادهای فناورانه سمینارها کارگاه‌ها و نشست‌های علمی در سطوح ملی، همکاری در ارائه سرویس‌های مکانی در قالب سامانه‌های تحت وب و انجام تحقیقات و پژوهش‌های مشترک را از دیگر موضوعات مورد تفاهم نامه بین دو سازمان برشمرد.

رییس سازمان جغرافیایی همچنین بهره‌برداری از توان دو طرف جهت پاسخگویی به نیازهای نوآورانه کشور در حوزه فناوری های علوم جغرافیایی، ارائه خدمات علمی و اطلاعاتی در زمینه‌های فنی و تخصصی، تولید اطلاعات مکانی و تهیه نقشه‌های موضوعی در مقیاس‌های مورد نیاز کمیته امداد امام خمینی (ره)، تهیه اطلس جغرافیایی محرومیت‌زدایی ۳۱ استان کشور تا سطح روستاها و محلات با اولویت مناطق محروم و مرزی با رویکرد تحلیل فضایی، ارائه مباحث علمی فناورانه و آموزشی مورد نیاز کمیته امداد امام خمینی، رصد و پایش مخاطرات سکونت گاه‌های انسانی با استفاده از فنون سامانه اطلاعات مکانی، سنجش از دور، طراحی و پیاده سازی سامانه های تحت وب به منظور جمع‌آوری و به اشتراک گذاری و ارائه سرویس‌های مکانی مورد نیاز با هدف بهره برداری مشترک را از  مهمترین تعهدات سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح در این تفاهم نامه برشمرد.

فخری با بیان اینکه تولید نقشه جامع جغرافیایی محرومیت زدایی کشور توسط سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح ما حصل اطلاعات و نیاز سنجی صحیح کمیته امداد خمینی(ره) بوده است گفت: با توجه به زیر ساخت‌های سازمان جغرافیا این امکان وجود دارد که از طریق سامانه برخط، تمامی استان های کشور از این مزیت برخوردار شده و به اطلاعات و داده های دقیقی از جغرافیای مردم در هر خطه دست یابند.

در این مراسم سید مرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) اجرای این تفاهم نامه را بسیار ارزشمند خواند و گفت: همکاری در ارائه داده های مورد نیاز جهت تولید اطلس محرومیت زدایی کشور از بانک اطلاعات نیازمندان، ارائه اطلاعات مربوط به پراکندگی مکانی نیازمندان به سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، همکاری در تحلیل و تدوین راهبردهای تعدیل و برون رفت از پدیده فقر و پیگیری جهت دریافت اطلاعات مرتبط با فقر از دیگر سازمان‌ها و ارائه به سازمان جغرافیایی از مهمترین تعهدات کمیته امداد خمینی(ره) در این تفاهم نامه است.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha