۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۷:۰۲
کد خبرنگار: 2205
کد خبر: 84325975
۰ نفر

برچسب‌ها

۷۲ هکتار از اراضی ملی خراسان جنوبی خلع ید شد

بیرجند - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: ۷۲ هکتار از اراضی ملی استان سال گذشته از دست متصرفان خلع ید شد که نسبت به سال قبل از آن ۵۷ درصد کاهش دارد.

علیرضا نصرآبادی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سال ۹۸ نیز درخصوص خلع ید اراضی ملی از طریق دادگاه و حکم قانونی با تشکیل ۱۶۷ پرونده، ۱۷۰ هکتار اراضی ملی از دست متصرفان خارج شد.

وی اظهار داشت: همچنین سال گذشته ۲۷۰ هکتار از اراضی ملی خراسان جنوبی با تشکیل ۱۰۷ پرونده، رفع تصرف و به بیت المال بازگردانده شد که نسبت به سال ۹۸ از لحاظ مساحت ۳۰ درصد کاهش دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون نیز ۹ فقره پرونده تخلف تصرف اراضی ملی تشکیل شد و ۹ نفر متخلف به مقام قضایی معرفی شدند.

وی افزود: در این راستا ۵.۵ هکتار شامل تخریب و تصرف اراضی ملی، ساخت و ساز غیرمجاز، درختکاری غیرمجاز در اراضی ملی و ایجاد تل و بند، خلع ید شد که بیشترین پرونده‌های خلع ید در این مدت در شهرستان‌های بیرجند، خوسف و سرایان بوده است.

نصرآبادی عنوان کرد: ۲۴۵ فقره پرونده چرای غیرمجاز با ۳۱ هزار و ۴۳۹ راس دام نیز تشکیل شد که نسبت به سال قبل از آن به لحاظ تعداد پرونده  ۱۹ درصد کاهش دارد.

وی گفت: ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی خراسان‌ جنوبی به صورت مستمر در صبح و عصر گشت‌زنی دارند و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود اما با توجه به گستردگی استان و پراکندگی روستاها و بخش‌های آن در زمینه مقابله با تخلفات نیازمند همکاری مردم نیز هستیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی افزود: توصیه ما به شهروندان این است که در صورت مشاهده هرگونه تخریب، تصرف یا ساخت و سازهای غیرقانونی، چرای بی‌رویه دام یا حریق در عرصه‌های منابع طبیعی استان توسط کد امداد ۱۵۰۴ اطلاع دهند.

وی فروردین امسال اعلام کرد: طرح کاداستر (حدنگاری) تاکنون در هفت میلیون هکتار از سطح ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار اراضی ملی استان خراسان جنوبی انجام شده است.

نصرآبادی گفت: هفت میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار از مساحت اراضی ملی استان باقی مانده که برای پنج میلیون هکتار از آن با مشاوران قرارداد منعقد شده است و پیش‌بینی می‌شود چنانچه اعتبارات لازم در سال ۱۴۰۰ تامین شود امسال کاداستر در استان به پایان برسد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha