تزریق واکسن کرونای ایرانی - کوبایی به داوطلبان بابل آغاز شد

ساری - ایرنا - مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن مشترک ایران و کوبا در استان مازندران امروز سه‌شنبه با تزریق به چهار نفر از داوطلبان شهرستان بابل آغاز شده است.

به گزارش ایرنا ، مرحله سوم کارآزمایی واکسن ایرانی - کوبایی که بر پایه دانش ساخت واکسن کزاز طراحی و ساخته شده و از نظر ایجاد لختگی و عوارض جانبی بسیار ایمن و دارای عوارض کمتری است طبق برنامه وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی در هشت دانشگاه علوم پزشکی کشورانجام می شود که دانشگاه علوم پزشکی بابل یکی از آنها است.

طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی بابل ، سهمیه این دانشگاه تزریق سه هزار دوز واکسن به داوطلبان است. 

واکسنی نوترکیب با نام کنژوگه است که توسط انستیتو فینلای کوبا و با مشارکت انستیتو پاستور ایران تولید شده است. این واکسن پس از گذراندن موفق فاز یک و دو، وارد فاز سوم کارآزمایی بالینی شده و تا پس از تایید نهایی در انستیتو پاستور ایران نیز تولید و واکسیناسیون عمومی با آن آغاز می شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل در مراسم شروع تزریق واکسن ایرانی - کوبایی گفت : داوطلبان در گروهای سنی ۱۸ تا ۸۰ سالگی که فاقد بیماری زمینه ای هستند؛ با نظر پزشک این واکسن را دریافت می کنند.

دکتر سید فرزاد جلالی افزود: کارآزمایی بالینی واکسن پاستور فرصت مناسبی است تا این گروه ها زودتر از موعد مقرر واکسن تزریق کنند.

وی تصریح کرد: افرادی که در کارآزمایی شرکت می کنند ، در اولویت دریافت دوز کامل واکسن کرونا قرار خواهند گرفت.

۱۵هزار نفر از مردم بابل واکسن کرونا زدند

رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل همچنین گفت که تاکنون  ۱۵ هزار نفر از کادر درمان و سالمندان این شهرستان واکسن کرونایی که وزارت بهداشت در اختیار این دانشگاه قرار داده بود، دریافت کردند.

وی افزود: ۱۱ هزار نفر افراد بالای ۸۰ سال در بابل زندگی می کنند که از این تعداد ۷۰ درصد واکسن کرونا را دریافت کردند و تزریق  به بقیه نیز در حال انجام است.

دکتر جلالی گفت: دولت تمام تلاش خود را به کار بسته تا واکسن های مورد نیاز را وارد و یا در داخل تولید کند ،اما برخی محدودیت ها روند تحویل واکسن های وارداتی را با تاخیر روبه رو کرده است.

وی  با بیان این که ۷۰ درصد جامعه باید واکسینه شوند تا ویروس کرونا از اپیدمی خارج شود ، افزود : حدود ۴۰۰ هزار نفر از جمعیت شهرستان بابل باید واکسن دریافت کنند تا به آمار ۷۰ درصدی واکسیناسیون کرونا برسیم.

مازندران ۲ دانشگاه علوم پزشکی دارد. دانشگاه علوم پزشکی بابل مستقل از دانشگاه علوم پزشکی مازندران فعالیت دارد و کارآزمایی بالینی بر روی شهروندان داوطلب بابلی را نجام می دهد.

بر اساس اعلام دانشگاه‌ علوم پزشکی مازندران و بابل هم‌اکنون حدود ۷۰۰ بیمار مبتلا به کووید  ۱۹ در بیمارستان های استان بستری هستند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha