محکوم به قصاص نفس در یزد از اعدام نجات یافت

یزد- ایرنا- رییس شوراهای حل اختلاف یزد گفت: در راستای عمل به سنت حسنه گذشت و با تلاش اعضای این نهاد مستقر در زندان، یک محکوم به قصاص نفس با اخذ رضایت اولیای دم از چوبه دار نجات یافت.

به گزارش روز سه‌شنبه روابط عمومی  اداره کل دادگستری یزد، محمدرضا حداد افزود: با پیگیری و تلاش‌ کارکنان شورای حل اختلاف در اقدامی خداپسندانه، اولیای دم از اجرای حکم زندانی محکوم به قصاص نفس گذشت کردند.

وی ادامه داد: گذشت و بخشش، رضایت خداوند را در پی دارد و از سنت‌های حسنه است که در شرع مقدس اسلام و مقررات ما بر آن تاکید داشته و دارد.  

وی با اشاره به ارزش والای صلح و سازش و تاکید بر این موضوع در آیات و روایات اسلامی بیان کرد: مجموعه شوراهای حل اختلاف تمامی توان خود را برای تبیین و ترویج فرهنگ صلح و سازش به کار گرفته و بر بهبود مستمر آن تاکید داشته و دارد .

حداد گفت:  تلاش این مجموعه در راستای ترویج فرهنگ عفو و گذشت در جامعه، اقدامی ستودنی و ارزشمند و اثرگذار است و تاکنون منتهی به اخذ رضایت بسیاری از شکات، شده که موجب  آزادی بسیاری از افراد در زندان فراهم شده است 

همچنین هفتم اردیبهشت ماه جاری روابط عمومی اداره‌کل زندان‌ها ، اقدامات تامینی و تربیتی استان یزد،اعلام کرده بود که به مناسبت میلاد کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) برابر ۱۵ ماه رمضان یک خانواده یزدی از قصاص نفس قاتل فرزند خود گذشت کردند.

به گزارش روابط عمومی این اداره کل، قصاص نفس به پرداخت دیه به مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان تبدیل شد و در نشستی که به این منظور در اداره‌کل زندان‌های استان برگزار شد، نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی و جمعی از خیران درباره چگونگی پرداخت این میزان دیه هم فکری کردند.

به گفته محمدصالح جوکار مقرر شد ، چند تن از خیران هزینه این دیه را پرداخت کنند و  با قدردانی از این نیکوکاران از خانواده مقتول به دلیل گذشت از قصاص نفس قاتل فرزند خود قدردانی کرد.

هم‌اکنون در استان یزد سه زندان شامل مرکزی و شماره ۲ شهر یزد و یک زندان در اردکان وجود دارد و  ۲ بازداشتگاه هم در شهرستان‌های خاتم و ابرکوه دایر است و در مجموع حدود چهار هزار نفر در استان زندانی هستند که جرم اغلب افراد که غیربومی هستند، در ارتباط با مواد مخدر است.

تاکنون در خصوص تعداد افراد محکوم به قصاص نفس در یزد آماری منتشر نشده است، این استان یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۷ درصد در ۲۴ شهر و بقیه در روستاها و آبادی‌ها زندگی می‌کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha