افزایش ظرفیت تولید میعانات گازی در کشور

تهران- ایرنا- با تولید انبوه میعانات گازی در عسلویه، ظرفیت تولید این محصول در کشور افزایش داشته و بر اساس پیش‌بینی‌ها تولید این محصول تا پایان سال جاری بیشتر هم می شود.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از وزارت نفت، میعانات گازی به عنوان یکی از تولیدات جانبی در پالایشگاه های گاز کشور به شمار می روند. این محصولات که به عنوان خوراک در صنایع پالایشی و پتروشیمی به شمار می روند ارزش بالایی دارند.

 این محصول یکی از میعانات غنی و گرانقیمتی است که با استفاده از تکنولوژی مدرن و روز دنیا جداسازی شده و برای تولید بنزین و سوخت "های‌تک" کاربرد و استفاده دارد.

با بهره برداری از طرح های جدید پالایشی و تفکیک اتان در کشور، تولید این محصولات با کیفیت بالاتری محقق می شود.

در واقع گاز طبیعی که از مخازن گازی استحصال می‌شود عمدتاً حاوی حجم قابل ملاحظه‌ای میعانات گازی یا هیدروکربنهای مایع است که عمدتاً از پنتان و هیدروکربن های سنگینتر مانند سی۵پلاس تشکیل شده وبه شیوه‌های مختلف قادر به تبدیل به نفت سفید، بنزین، سوخت جت و... هستند.

البته میعانات گازی تولیدی پالایش پارسیان سپهر بدلیل نداشتن اکسید گوگرد و مرکاپتان، و همچنین پایین بودن مقدار آب  و جداسازی گوگرد از آن نه تنها جزو شفاف‌ترین محصولات در این حوزه است بلکه به همین دلیل با جلوگیری از تولید آلاینده‌ها دارای ارزشهای زیست محیطی نیز می‌باشد.

به گزارش ایرنا، میعانات گازی به عنوان محصولی ارزشمند به شمار می رود. ایران با توجه به پایین بودن آلایندگی آن در مقایسه با نفت خام، در سال های گذشته، طرح پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس را در دستور کار قرار داد و به واسطه آن توانست در تولید بنزین کشور خودکفا شود.

یکی دیگر از راه های کسب درآمداز میعانات گازی صادرات آن است که به دلیل دستری ایران در جنوب به آبهای آزاد این اقدام نیز انجام می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha