تمثیلی معاصر از شازده کوچولو در «کلارا و خورشید»

تهران- ایرنا- «کلارا و خورشید» جدیدترین کتاب کازوئو ایشی گورو نویسنده انگلیسی‌ژاپنی، داستان ربات انسان‌نمایی است که در مسیر مکاشفه‌گونه‌ شازده‌کوچولووارش با جوسی دختربچه‌ای همراه می‌شود که مبتلا به نوعی بیماری خاص است.

به‌گزارش ایرنا از نشر نیماژ، کلارا و خورشید نخستین رمان کازوئو ایشی گورو بعد از دریافت جایزه‌ نوبل (۲۰۱۷) است. ایشی‌گورو با این کتاب نشان می‌دهد همیشه نوبل ادبی جایزه‌ای سیاسی نیست و گاهی هم می‌شود هیئت داوران نوبل درست به هدف زده باشند.

کلارا و خورشید یک اثر علمی‌تخیلی و پادآرمانشهری است که رنگ‌وبوی آثار ماندگار و بزرگ کلاسیک را هم می‌دهد. وی داستان‌نویس، فیلمنامه‌نویس و موسیقی‌دان انگلیسی‌ژاپنی، از تحسین‌شده‌ترین نویسندگان معاصر جهان به‌شمار می‌رود.

ایشی‌گورو مدام در کار خلق هنری بوده است. او در کنار نوشتن یک مجموعه‌داستان و چند داستان کوتاه پراکنده و چهار فیلمنامه و چند ترانه‌ متن برای آلبوم‌های موسیقی، بیشتر به‌عنوان رمان‌نویسی مورد توجه و تحسین واقع شده است.

راوی رمان کلارا و خورشید یک آ. اف است. نمونه‌ خاص از ربات‌هایی انسان‌نما که برای همراهی کودکان و نوجوانان طراحی و ساخته شده‌اند. او در ادامه‌ مسیر مکاشفه‌گونه‌ شازده‌کوچولووارش با جوسی دختربچه‌ای که یک بیماری خاص دارد همراه می‌شود. رابطه‌ کلارا و خورشیدخان بسیار عجیب و روحانی‌ است. سروکله‌ یک ماشین دودزا پیدا می‌شود و در این میان آیا ریک در جوسی عشق حقیقی خود را یافته است؟

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: نسل ما هنوز احساسات قدیم رو توی خودش داره، یه بخشی از وجودمون اون احساسات رو رها نمی کنه. حالا اون بخشی که می خواد احساسات رو نگه داره معتقده که درون هرکدوم از ما یک چیز دست نیافتنی هست، یک چیز منحصربه‌فرد که قابل انتقال نیست.
کتاب کلارا و خورشید به ترجمه شیوا مقانلو ۳۲۸ صفحه دارد و اخیرا توسط نشر نیماژ به بازار آمده است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha