۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۲۴
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 84325724
۰ نفر

برچسب‌ها

مذاکرات دولت و معترضان در کلمبیا بی‌نتیجه ماند

تهران-ایرنا- رویترز گزارش داد، نشست اولیه بین سران معترضان و ایوان دوکه رئیس جمهوری کلمبیا در روز دوشنبه پیشرفت چندانی در کنترل اعتراضات مرگبار دو هفته گذشته علیه سیاست های دولت نداشت.

به گزارش ایرنا این خبرگزاری افزود: معترضان می گویند دولت خواسته های آنها را درک نمی کند اما دولت تاکید دارد این نشست مقدماتی بوده و به دنبال توافق با معترضان است.

اعتراضات در کلمبیا به دنبال مخالفت با طرح اولیه مالیاتی که ۲۸ آوریل ارائه شد بروز کرد. این طرح اکنون لغو شده است و دولت دوکه به دنبال ارائه طرحی جایگزین است. همزمان با کشته شدن بیش از ۲۰ نفر در اعتراضات اکنون خواسته معترضان به بکار بستن اقداماتی برای جلوگیری از خشونت پلیس و توقف اصلاحات در بخش سلامت گسترش یافته است.

رئیس جمهوری کلمبیا گفته است اصلاح ساختار مالیاتی هنوز لازم است و پیشنهاد جدید با توافق بین نمایندگان بازرگانان ، احزاب سیاسی و جامعه مدنی ارائه خواهد شد.

کمیته ملی متشکل از اتحادیه اصلی و گروه های دانشجویی در نشست با دوکه و دیگر نمایندگان دولت و نمایندگانی از سازمان ملل و کلیسای کاتولیک شرکت داشتند. رئیس اتحادیه مرکزی کارگران (CUT) گفت دولت خواسته هایی را که باعث شده معترضان به خیابان بیایند درک نمی کند.

جنیفر پدرزا رهبر اتحادیه دانشجویان گفت این نشست مانند مذاکرات مشابهی که به دنبال اعتراضات سال ۲۰۱۹ برگزار شد نتیجه چندانی نداشته است.

وی با دعوت از معترضان برای شرکت در اعتراض های بیشتر در روز چهارشنبه گفت؛ مذاکره با رئیس جمهوری مجوزی را برای استفاده افراطی از نیروهای امنیتی ارائه داد.

میگوئل سبالوس رئیس هیات گفت و گوی صلح که به نمایندگی از دولت سخن می گفت اظهار داشت: این مذاکرات در جوی احترام آمیز برگزار شد و دولت به خواسته های معترضان گوش داد، خواسته صریح و روشن رئیس جمهوری ایجاد فضایی برای دستیابی به توافق است.

وی همچنین گفت شرکت کنندگان درباره ضرورت مخالفت باخشونت توافق کردند.

سبالوس خواسته دولت را برای برداشتن موانع جاده ای در اطراف کشور تکرار کرد و گفت دولت پیشنهاد نشست دیگری در آینده را با  مشارکت اعضای کمیته متشکل از اتحادیه ها و گروهای دانشجویی مخالف داده است.

همزمان با این نشست اعتراضات در چند شهر کلمبیا در روز دوشنبه ادامه داشت و بر اساس براورد پلیس ۱۳ هزار نفر در آن شرکت داشتند.

دوکه روز دوشنبه از شهر کالی مرکز اعتراضات در کلمبیا که هفته گذشته صحنه خشونت و زخمی شدن ده ها تن شد دیدن کرد.

نهاد مستقل حقوق بشر در کلمبیا شمار کشته ها از زمان آغاز اعتراضات در این کشور را ۲۶نفر اعلام کرده اما می گوید مرگ ۷ نفر از آنها به طور مستقیم با اعتراضات در ارتباط نبوده است.

دیده بان حقوق بشر شمار کشته ها را ۳۸ نفر اعلام کرده اما دو گروه محلی حقوق بشر در کلمبیا کشته ها را ۴۷ نفر اعلام کرده است که عمدتا به دست پلیس کشته شده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha