سیل به کشاورزی سرکویر دامغان ۱۲ میلیارد ریال خسارت زد

سمنان- ایرنا- سرپرست جهاد کشاورزی دامغان گفت: سیلاب هفته گذشته در روستاهای جنوبی شهرستان به زیرساخت های کشاورزی ۱۲ میلیارد و ۳۱ میلیون ریال خسارت وارد کرد.

علی‌اصغر امامیون روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: وقوع سیلاب در ۱۵ اردیبهشت به زیرساخت های کشاورزی، باغ ها و قنات‌های روستاهای حسینان، معلمان و سِیَنگ خسارت وارد کرد.

وی ادامه داد: در پی بارندگی های اخیر و جاری شدن سیل در منطقه سرکویر شهرستان دامغان، تیم کارشناسی از مناطق سیل زده بازدید کردند که علاوه بر آن در پنج مرکز جهاد کشاورزی، کارگروه های فنی تشکیل و در این راستا به بررسی میزان خسارت احتمالی پرداختند. 

امامیون اضافه کرد: سیل در مناطق جنوبی ذخایر آبی زیرزمینی را افزایش داد اما خسارت مالی بسیاری به کشاورزان منطقه قهاب رستاق تحمیل کرد. 

وی خاطرنشان کرد: در جریان سیلاب اخیر ۱۳ هکتار از اراضی زراعی، ۵ هکتار از اراضی باغی و ۵ رشته قنات در روستاهای حسینان، سینگ، معلمان، رشم (تلخوی) و بندیخاب (تأمین کننده آب شرب روستاهای حسینان و معلمان) دچار خسارت شد. 

امامیون تصریح کرد: خسارت وارده به قنات‌ها براساس گزارش کارشناسان، ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال و خسارت وارد شده به اراضی باغی و زراعی سرکویر، یک میلیارد و ۳۳۱ میلیون ریال گزارش شد. 

وی از وارد شدن خسارت به ۱۶ بهره‌بردار گندم و ۱۲ بهره‌بردار جو در سیلاب اخیر اشاره کرد و افزود: خسارت وارد شده به ۹ هکتار اراضی گندم به ارزش ۳۳۸ میلیون ریال و ۴ هکتار اراضی جو به میزان ۱۱۳ میلیون ریال بود. 

امامیون بیان کرد: همچنین در این راستا به یک هکتار باغ پسته به ارزش ۲۴۰ میلیون ریال و ۶ هکتار باغ خرما به میزان ۶۴۰ میلیون ریال خسارت وارد شد. 

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان دامغان گفت: کشاورزی از مشاغل پر زحمت به شماره می‌رود که در آن کشاورزان سالانه ممکن است نه تنها سودی عایدشان نشود بلکه دچار خسارت شوند که در این زمینه انجام بیمه و پشتیبانی‌های جهاد کشاورزی لازمه جبران خسارت‌ها است. 

به گزارش ایرنا، عصر سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت ماه نیز در پی وقوع سیلاب در سه روستای معلمان، حسینیان و سِیَنگ، به بیش از ۵۰ واحد مسکونی روستایی، کلیه تاسیسات زیربنایی، راه‌های دسترسی و ابنیه فنی، اراضی کشاورزی و دام و طیور خسارت فراوان وارد شده است. 

سیلاب اردیبهشت به بخش‌هایی از میامی، دامغان وگرمسار خسارت وارد کرد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha