وزیرخارجه پاکستان: حرکت تهران و ریاض در مسیر تنش زدایی آغاز شده است

اسلام‌آباد - ایرنا - وزیر امور خارجه پاکستان با استقبال از تلاش‌ها برای رفع کدورت‌ها میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان، گفت: راه برای تنش زدایی کوتاه نیست اما تهران و ریاض این حرکت را آغاز کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «شاه محمود قریشی» روز سه‌شنبه این اظهارات را طی کنفرانس مطبوعاتی در اسلام‌آباد برای تشریح اهداف سفر اخیر نخست وزیر پاکستان به عربستان و دیدار با مقام‌های سعودی عنوان کرد.

قریشی با اشاره به دیدار خود با وزیر خارجه سعودی در حاشیه رایزنی‌های نخست وزیر پاکستان با محمدبن سلمان ولیعهد عربستان، افزود: در این نشست توسط فیصل بن فرحان، پاکستان در جریان گام‌های عربستان برای رایزنی با ایران قرار گرفت و وزیرخارجه سعودی این موضوع را تایید کرد.

وزیر امور خارجه پاکستان افزود: انعطاف پذیری طرفین در مذاکرات بسیار مایه خرسندی است و پاکستان احساس می‌کند که آرزوی آن برای تقویت وحدت اسلامی به ویژه رفع کدورت‌ها میان ایران و عربستان در مرحله تحقق است.

وی اظهار داشت: فاصله برای تنش زدایی وجود دارد اما خوشبختانه حرکت برای رفع این فاصله آغاز شده و ما به موفقیت این تلاش‌ها امیدواریم.

قریشی همچنین سفر وزیر امور خارجه ترکیه به ریاض و دعوت عربستان از امیر قطر برای سفر به سعودی را نیز نشانه‌هایی از کاهش تنش‌ها میان کشورهای منطقه و نگرش مشترک برای صلح و ثبات پایدار دانست.

نخست وزیر پاکستان شنبه گذشته سفر ۳ روزه رسمی به عربستان انجام داد. این بازدید درحالی انجام شد که عمران‌خان نهم اردیبهشت ماه امسال از سخنان ولیعهد سعودی مبنی بر امیدواری به داشتن روابط خوب با جمهوری اسلامی استقبال کرد و تلاش ریاض برای ترمیم روابط با تهران را به نفع امت اسلامی دانست.

وزیر امور خارجه پاکستان که عمران‌خان را در این سفر رسمی به عربستان همراهی می‌کرد، طی گفت وگو با شبکه خبری «دنیا نیوز» تایید کرد که نخست وزیر پاکستان تحولات اخیر پیرامون تنش زدایی در منطقه را با محمدبن سلمان مطرح کرد.

قریشی افزود: وی قرار است به بغداد پایتخت عراق سفر کند و در آنجا تلاش‌های صلح را پیگیری خواهد کرد، زیرا بغداد طی هفته‌های اخیر کانون برخی از اقدامات برای تنش زدایی منطقه‌ای بوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha