تعویض لوله انتقال نفت مارون در میانکوه اردل از اول خرداد آغاز می‌شود

شهرکرد- ایرنا- سرپرست اداره‌کل مدیریت بحران استانداری چهارمحال و بختیاری از تجهیز کارگاه و انتخاب پیمانکار برای تعویض لوله انتقال نفت مارون به اصفهان در منطقه میانکوه اردل خبر داد و گفت: این عملیات از اول خرداد آغاز می‎‌شود.

خسرو کیانی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: بنا بر مصوبه ستاد مدیریت بحران استان و مسوولان شرکت نفت، مقرر شده بود که بخشی از لوله انتقال نفت در میانکوه اردل برای جلوگیری از وقوع حوادث احتمالی تعویض و نوسازی شود.

وی ادامه داد: در همین راستا مصالح، لوله و اتصالات و کارگاه عملیات در محل تجهیز شده است و عملیات از اول خرداد آغاز می‌شود.

کیانی با بیان تعویض لوله در ۲ قسمت انجام می‌گیرد، تصریح کرد: فاز نخست به طول پنج کیلومتر و فاز دوم به طول یک هزار و ۸۰۰ متر است.

سرپرست اداره‌کل مدیریت بحران استانداری چهارمحال و بختیاری در ادامه با ابراز نگرانی نسبت به معیشت مردم منطقه میانکوه در پی آلودگی نفتی، اظهار داشت: هم‌اینک که در فصل کشت محصولات کشاورزی و ماهی‌ریزی در مزارع شیلات است، به سبب آلودگی منابع آب و خاک مجوز کشت و ماهی‌ریزی در این منطقه داده نمی‌شود و همین موضوع موجب نگرانی و دغدغه مردم شده است و در این در حالی است که جبران خسارت از سوی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران نیز با چالش‌هایی مواجه است.

کیانی ادامه داد: شرکت نفت ارزیابی خسارت‌های ناشی از آلودگی نفتی که از سوی کارشناسان استان انجام شده را قبول ندارد و معتقد است باید کارشناسان این شرکت نیز به ارزیابی خسارت‌ها بپردازند که همین موضوع جبران خسارت‌های مردمی را با تاخیر مواجه کرده است.

وی خاطر نشان کرد: تمام تلاش استان بر این است تا با ارزیابی سریع‌تر خسارت‌ها بتوان بخشی از ضرر و زیان وارد شده بر معیشت مردم منظقه را جبران کرد.

به گزارش ایرنا ،بنا بر اعلام اداره‌کل مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری وقوع حادثه و نشت نفت در منطقه سرخون شهرستان اردل از سال ۵۳ تاکنون هشت بار رخ داده است. در تازه‌ترین مورد آن روز یکشنبه ۲۳ آذر سال ۹۹ بر اثر شکستگی خط لوله نفت مارون به اصفهان در منطقه تلمبه‌خانه روستای گندمکار رخ داد.

این حادثه منجر به ورود نفت به رودخانه سرخون و اراضی اطراف آن به طول ۶ کیلومتر شده است که در پی آن برخی مناطق نیز به سبب پخش گاز ناشی از نفت رها شده، دچار آتش‌سوزی شد که با تلاش نیروهای امدادی و آتش‌نشانی یک روز پس از این حادثه به طور کامل مهار شد.

قرار گرفتن چهارمحال و بختیاری در مسیر خط انتقال نفت مارون به اصفهان، سال‌هاست که مردم منطقه میانکوه به ویژه شهر سرخون وروستاهای اطراف آن را با مشکلاتی روبرو کرده است.

بخش میانکوه از بخش‌های شهرستان اردل است که تا شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری ۱۵۰ کیلومتر و تا اردل مرکز شهرستان ۸۰ کیلومتر فاصله دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha