۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۵۵
کد خبرنگار: 1229
کد خبر: 84325535
۰ نفر

برچسب‌ها

اعلام وضعیت اضطراری خشکسالی در کالیفرنیا

تهران- ایرنا- پایگاه خبری اکسیوس از اعلام وضعیت اضطراری خشکسالی در کالیفرنیای آمریکا خبر داد و نوشت: مقامات ایالتی نگران هستند این وضعیت به تکرار فاجعه آتش سوزی سال ۲۰۲۰ منجر شود.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از این پایگاه خبری آمریکایی، «گوین نیوسام» فرماندار کالیفرنیا اعلامیه وضعیت اضطراری خشکسالی را برای ۴۱ منطقه از ۵۸ شهرستان این ایالت را در روز دوشنبه تمدید کرد.

از نظر سازمان نظارت بر خشکسالی ایالات متحده، بیشتر کالیفرنیا و غرب آمریکا خشکسالی "شدید" یا "استثنایی" را تجربه می کنند. از این رو نیوسام و دیگر مقامات ایالتی کالیفرنیا نگران هستند این امر منجر به  تکرار فاجعه آتش سوزی سال ۲۰۲۰ شود.

آتش‌سوزی‌های سال ۲۰۲۰ کالیفرنیا در مجموع باعث کشته شدن ۲۹ نفر و تخریب ۶ هزار و ۳۹۱ منزل شد و بیش از یک میلیارد دلار خسارت به بار آورد. این آتش سوزی ها با سوزاندن بیش از سه درصد سطح ایالت شدیدترین فصل آتش‌سوزی را در تاریخ در کالیفرنیا رقم زد.

 براساس آمار منتشر شده، در سالجاری میلادی ۸۵ درصد از کالیفرنیا در خشکسالی شدید بسر می برد و این در حالی است که سال گذشته تنها ۱۲ درصد از این ایالت در چنین شرایطی قرار داشت. تحقیقات وزارت منابع آبی کالیفرنیا نشان می دهد از سال ۲۰۱۵ میلادی چنین سطحی از خشکسالی بی سابقه بوده است و این ایالت از نظر خطر آتش سوزی جنگل ها در سطح چهارم قرار دارد.

نیوسام در جلسه توجیهی دیروز دوشنبه همچنین اظهار داشت که کمبود شدید تامین آب در شمال و مرکز کالیفرنیا وجود دارد.

بدین منظور فرماندار کالیفرنیا دیروز دوشنبه پیشنهاد یک بسته پنج میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلاری را در واکنش به خشکسالی و سرمایه گذاری های طولانی مدت برای مقاومت در برابر بحران کنونی ارائه داد.

 وی گفت: در شرایط کنونی انتظار می رود مناطق با درجه حرارت بالا، گرم‌تر و مناطق خشک، خشک‌تر می شوند.

گفته می شود طرح پیشنهادی نیوسام ۳۰ درصد از جمعیت کالیفرنیا یا نزدیک به۴۰ میلیون نفر از جمعیت کل آمریکا را پوشش می دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha