ابلاغ پیش نویس دستورالعمل روش‌های برداشت و مستندنگاری جامع آثار تاریخی

تهران- ایرنا- معاون میراث فرهنگی وزارت میراث ایجاد بانک مستندات آثار ثبتی را ضروری دانست و گفت: پیش‌نویس دستورالعمل روش‌ها و شیوه‌های برداشت و مستندنگاری آثار تاریخی برای تهیه مستندنگاری کالبدی، تزئیناتی و سازه‌ای بناها و محوطه‌های تاریخی، برای دو ماه آزمایشی ابلاغ شد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، اوایل اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ سیدهادی احمدی روئینی مدیرکل بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی از تدوین پیش‌نویس روش‌ها و شیوه‌های برداشت و مستندنگاری جامع آثار تاریخی برای نخستین بار در کشور خبر داد و هدف از آن را ایجاد وحدت رویه و استانداردسازی تهیه اطلاعات تصویری و گرافیکی برای انعقاد قراردادهای مستندسازی با مشاوران، توصیف شکل کالبدی، تحولات و شرایط اماکن میراث تاریخی در بازه زمانی معین در سراسر کشور اعلام کرد.

این پیش‌نویس شامل تعاریف و چهارچوب نظری، مطالعه و ارزیابی روش‌های مستندنگاری، تدوین دستورالعمل‌ها و راهنماها، فهرست منابع و مأخذ با واژه‌نامه تخصصی است و برای  اعلام نظر به مراکز استانی ارسال شده بود و اکنون محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور آن را برای اجرا در برداشت و تهیه مستندنگاری کالبدی، تزئیناتی و سازه‌ای بناها و محوطه‌های تاریخی به مدت دو ماه به شکل آزمایشی، به ادارات کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ها ابلاغ شده است.

ایجاد بانک مستندات آثار ثبتی کشور امری ضروری است

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، معاون میراث فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اظهار داشت: مستندنگاری آثار تاریخی نخستین گام برای حفاظت محسوب می‌شود و ایجاد بانک مستندات آثار ثبتی کشور امری اجتناب‌ناپذیر است.

طالبیان افزود: دفتر حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی وزارت میراث فرهنگی با توجه به نیاز شناسایی شده و بهره‌گیری از نظر کارشناسان برجسته دستورالعمل ناظر بر روش‌ها و شیوه‌های برداشت و مستندنگاری جامع آثار تاریخی ایران برای استفاده در مرمت و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی را تهیه کرده است. همچنین یک جلد از این دستورالعمل برای اجرا در برداشت و تهیه مستندنگاری کالبدی، تزئیناتی و سازه‌ای بناها و محوطه‌های تاریخی به مدت دو ماه به شکل آزمایشی ابلاغ شد.

طالبیان بیان کرد: از همکاران و کارشناسان استان تقاضا داریم در صورت مشاهده ایراد، اشکال فنی یا پیشنهاد اصلاح، مراتب را کتبی به دفتر حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تارخی ارسال کنند تا پس از پایان زمان اعلام شده گسترده منتشر و در اختیار همه فعالان حوزه تولید نقشه‌های فنی از بناهای تاریخی قرار گیرد.

طالبیان با تاکید بر اینکه مستندنگاری باید در تمام فعالیت‌های حوزه میراث‌فرهنگی انجام شود، افزود: در این دستورالعمل اولین کار این است که چگونه قبل از شروع هر کاری، مستندنگاری انجام شود. این دستورالعمل بعد از اجرای آزمایشی آن و جمع‌آوری نقطه نظرات کارشناسان، از سوی نظام فنی و اجرایی سازمان برنامه و بودجه کشور به شکل نهایی منتشر می‌شود و در اختیار عموم قرار می‌گیرد.

مستندنگاری اصولی و دقیق، بنیان پایش آثار تاریخی

طالبیان تشخیص تغییرات و آگاهی از اقدامات انجام شده در هر بنای تاریخی، بدون داشتن مستندنگاری یا ترسیمات فنی قابل اتکا و اطلاعات دقیق را به‌ندرت امکان‌پذیر دانست و افزود: در گذشته در مستندنگاری آثار تاریخی وحدت رویه نداشت و زمانی‌که نهادی می‌خواست قرارداد ببندد، دقیقا نمی‌دانست باید چه موضوعاتی در آن ذکر شود. 

معاون میراث فرهنگی اظهار داشت: اگرچه در بیشتر موارد، روش‌های سنتی قادر به رفع نیازهای اولیه مستندنگاری هستند، اما مستندنگاری اصولی و دقیق می‌تواند به‌ عنوان بنیان پایش اثر مورد استفاده قرار گیرد. از همین رو استانداردسازی روش‌های متعدد مستندنگاری برای ایجاد زبان واحد پایش، در کشور ارزشمند خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha