۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۰۸
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 84325418
۰ نفر

برچسب‌ها

درخواست سازمان ملل از اروپا برای رسیدگی به مسئله پناهجویان

تهران- ایرنا- همزمان با تداوم عزیمت مهاجران به اروپا، سازمان ملل از اروپا خواست در مورد مسئله رسیدگی به موج مهاجران و پناهجویان به کشورهای این قاره سازوکارهای موثرتر و کارآمدتری را مورد استفاده قرار دهد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، فیلیپو گراندی کمیسیر ارشد سازمان ملل در امور پناهندگان در این زمینه خاطر نشان کرد: این حقیقت که طی چند روز اخیر ما بار دیگر شاهد ورود مهاجران و پناهجویان از طریق مدیترانه به اروپا بوده ایم نشان می دهد که اروپا به مکانیزم های بهتری در راستای پیش‌بینی‌ امور نیاز دارد.

این مقام ارشد سازمان ملل با اشاره به ورود اخیر صدها مهاجر به جزیره "لامپدوسا" در ایتالیا تصریح کرد که اروپا می‌تواند به راحتی ورود صدها مهاجر به سواحل خود را مدیریت کند در صورتی که سیستم های قابل پیش‌بینی تحت هدایت دولت را به کار ببندد.

وی افزود: اروپا می تواند ورود موج مهاجران را از طریق مکانیزم های منطقی و مورد توافق همه مدیریت کند. برای نمونه یک سیستم برای مسئله تخلیه مهاجران در سواحل کشورها و انتقال آنها نیاز است.

گراندی در ادامه تصریح کرد که وی با کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا به این توافق رسیده که اروپا به یک مکانیزم در مورد اتخاذ تدابیر مناسب در مورد مسئله ورود مهاجران و انتقال انها به مکان های دیگر نیاز دارد.

این مقام ارشد سازمان ملل خاطر نشان کرد: شخصا معتقدم که این حداقل کاری است که اروپا می تواند اجرایی کند. ما همچنین به یک فضای خوب، موثر، منصفانه و درست در این زمینه نیاز داریم. اروپا همچنین به یک سازوکار عادلانه برای بازگرداندن افراد غیرپناهجو ( افرادی که اثبات شود پناهجو نیستند و اهداف دیگری برای مهاجرت دارند) به کشورشان نیاز دارد.

روزنامه گاردین پیش از این فاش کرده بود که کشورهای اروپایی در دوران همه‌گیری کرونا از روش های بی‌رحمانه ای برای توقف عبور تقریبا ۴۰ هزار پناهجو استفاده کرده اند که به مرگ ۲ هزار نفر از آنها منجر شده است.

این روزنامه انگلیسی افزود: در یکی از بزرگترین اخراج ها در چند دهه گذشته، کشورهای اروپایی تحت حمایت آژانس حمایت مرزی اروپا (فرانتکس) با استفاده از اقدامات بی رحمانه  و نظام مند در جریان عملیات بازداشت و انتقال، مانع عبور  پناهجویان  از جمله کودکان متواری از جنگ ها  شده اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha