۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۰۲
کد خبرنگار: 2668
کد خبر: 84325415
۰ نفر

برچسب‌ها

ساخت سه سد بزرگ ایلام به ثمر نشست

ایلام - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای ایلام گفت: ساخت و بهره‌برداری از سه سد بزرگ همراه با اجرای سایر طرح های منابع آب این استان در دولت تدبیر و امید به ثمر نشست.

علی پوراحمد روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این سدها عبارتند از سد دویرج دهلران، کنگیر ایوان و سد شهدای ایلام (گلال) که ظرفیت تنظیمی آنها در مجموع ۲۴۵ میلیون متر مکعب برآورد شده است.

وی افزود: تکمیل و بهره برداری از این سه سد در دوران فعالیت دولت تدبیر و امید احداث شده است که به مصارف مختلف شرب، صنعت و کشاورزی سرویس می دهند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای ایلام یادآور شد: سد دویرج دهلران با حجم مخزن ۲۰۵ میلیون متر مکعب در حال بهره برداری است که آب کشاورزی برای ۱۱ هزار ۶۸۰ هکتار از اراضی دشت های موسیان و دهلران و آب صنعت پتروشیمی را در بلند مدت تامین می کند و در سنوات اخیر علاوه بر کنترل سیلاب و جلوگیری از بروز خسارت به پایین دست اهداف خود را به طور کامل محقق کرده است.

پوراحمد تاکید کرد: شبکه آبیاری و زهکشی پایین دست سد دویرج که به مساحت ۱۱ هزار و ۶۸۰ هکتار است به طور کامل تکمیل شده و در دست بهره برداری قرار دارد.

وی اضافه کرد: دومین سد استان که در دولت تدبیر و امید مورد بهره برداری قرار گرفت، سد مخزنی کنگیر ایوان با حجم مخزنی ۲۰ میلیون متر مکعب است که برای اراضی کشاورزی دشت زرنه به مساحت ۱۸۰۰ هکتار و ۵ میلیون مترمکعب جهت آب صنعت طراحی و اجرا شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای ایلام اظهار کرد: بهره برداری از سد مخزنی کنگیر و شبکه آبیاری و زهکشی سال گذشته به طور رسمی آغاز شد و در سال زارعی جاری بیش از یک هزار هکتار از اراضی کشاورزی دشت زرنه تحت پوشش و کشت قرار گرفته و خردادماه سالجاری برداشت محصول از این اراضی اغاز می شود.

پوراحمد گفت: سد مخرنی شهدای ایلام(گلال) در شهرستان چوار سد دیگری است که در دولت تدبیر و امید تکمیل شده است و سال گذشته با هدف تامین آب صنایع پتروشیمی و پالایشگاه گاز ایلام مورد بهره برداری قرار گرفت.

به گفته وی در حال حاضر انشعاب پتروشیمی نصب و آب مورد نیاز این صنعت از سد گلال تامین می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای ایلام با اشاره به احداث سدهای در دست اجرا در استان یادآور شد: سد مخزنی میمه شهرستان دهلران با ۵۷ درصد، سد مخزنی سیکان با ۲۵ درصد و سد مخزنی چناره نیز با ۳ درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجرا هستند.

پوراحمد تاکید کرد: سد مخزنی سیکان واقع در شهرستان دره شهر با هدف تامین آب شرب شهرستان های دره شهر، آبدانان و بدره، در دست اجراست که علاوه بر تامین آب شرب بخشی از آب صنعت و کشاورزی دره شهر را نیز تامین خواهد کرد.

وی افزود: همچنین سد مخزنی میمه با هدف تامین آب ۶ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی دهلران و سد مخزنی چناره که عملیات احداث آن در سال ۹۹ آغاز شده جهت تامین آب کشاورزی و صنایع چرداول و آب آشامیدنی دراز مدت شهرستان‌های ایلام، چرداول و سیروان در دست اجراست.

پوراحمد بیان کرد: طی هفته گذشته کمیسیون ماده ۲۳ سد مخزنی گدارخوش برگزار و مورد تصویب سازمان برنامه و بودجه کشور قرار گرفت که به زودی ابلاغ می شود.

وی از آغاز عملیات اجرایی سد مخزنی گدارخوش در ابتدای سال آینده خبر داد و افزود: این سد با هدف تامین آب ۶ هزار و ۶۰۹ هکتار از اراضی شهرستان های مهران و صالح آباد و پنج میلیون مکعب آب صنایع پایین دست بر روی رودخانه موسوم به گدارخوش احداث می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha