عملیات اجرایی فاز اول شبکه آبیاری سبلان در مشگین شهر شتاب گرفت

اردبیل-ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل گفت: عملیات اجرایی احداث و تکمیل فاز اول شبکه آبیاری سد سبلان شهرستان مشگین با اعتبار ۶۰۰ میلیارد ریال از اعتبارات فاینانس داخلی با عاملیت بانک توسعه تعاون و ۱۰۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات عمومی در سال جاری شتاب گرفته است.

عباس جنگی مرنی روز سه‌شنبه در بازدید از عملیات اجرایی شبکه آبیاری سد سبلان با بیان اینکه به دنبال تامین مالی برای اجرای فاز دوم این طرح هستیم، افزود: برای تامین اعتبار اجرای باقی مانده طرح شبکه آبیاری سبلان، از طریق فاینانس داخلی، پیگیریهای لازم از طرف شرکت آب منطقه ای اردبیل انجام میشود تا فاز دوم این طرح نیز در آینده احداث شود.

وی اضافه کرد: فاز اول طرح شبکه آبیاری سبلان که آب ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار دیگر از اراضی پایاب این سد را تامین خواهد کرد، شامل ۲۸ کیلومتر خطوط نیمه اصلی،  ۱۰ کیلومتر خطوط انتقال فرعی، تکمیل و احداث ۸ باب ایستگاه پمپاژ به مساحت ۳۶۰۰ متر مربع و ۱۵ باب مخازن ذخیره به حجم کل ۲۵۰۰۰ متر مکعب می‌باشد.

جنگی مرنی اظهار کرد: تمام تلاش بر این است که با دریافت اعتبار مالی مناسب، همزمان با عملیات اجرایی، در تأمین برق مورد نیاز پروژه نیز اقدام شود تا در زمان مناسبی این طرح به بهره برداری برسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل بیان کرد: حدود چهار کیلومتر از خطوط نیمه اصلی این پروژه و اسکلت فلزی سوله های ایستگاههای پمپاژ ساخته شده و عملیات اجرایی احداث ابنیه های ایستگاه های پمپاژ نیز آغاز گردیده که با تکمیل سازه های ایستگاه های پمپاژ ، نصب تجهیزات مکانیکال و الکتریکال آن نیز آغاز خواهد شد.

علیرضا معتمدی نماینده مجری طرح شبکه آبیاری سبلان نیز در این بازدید گفت: فاز اول طرح شبکه آبیاری سبلان با هدف تامین آب کشاورزی ۱۱ روستا از توابع شهرستان مشگین شهر، شامل ۱۹۲۰ هکتار اراضی باغی و ۱۲۸۰ هکتار اراضی زراعی  در بخش های  مختلف اجرا شده و امید است در زمان مقرر هم تکمیل شود.

وی افزود: علاوه بر عملیات اجرایی شبکه های اصلی ، ایستگاههای پمپاژ و تأسیسات وابسته فاز اول طرح، عملیات اجرایی اصلاح و تکمیل شبکه فرعی نیز در حال انجام می باشد و با توجه به اتمام عملیات اجرایی ناحیه عمرانی دوم، تأمین برق مورد نیاز ایستگاه پمپاژ این ناحیه اخذ گردیده و مناقصه تأمین برق آن در حال برگزاری می باشد.

معتمدی گفت: با تأمین برق مورد نیاز ، بهره برداری از این ناحیه آغاز خواهد شد و حدود ۲۱۰ هکتار از اراضی پایاب سد سبلان، از سیستم مدرن آبیاری بهره مند خواهد شد.

سد سبلان در شمال شرقی مشگین‌شهر بر روی رودخانه قره‌سو قرار گرفته است. این سد نقش بسیار مهمی را در تامین آب اراضی اطراف ایفا می‌کند.

سد سبلان که در سال ۱۳۸۵ آبگیری شده و بالغ بر ۶ هزار میلیارد ریال برای احداث آن هزینه شده است، با گنجایش ۱۰۵ میلیون متر مکعب، آب مورد نیاز ۸۶ روستا را تامین نموده و قابلیت آبیاری ۱۵ هزار هکتار از اراضی پایاب را دارا می باشد. ارتفاع سد ۸۵ متر بوده و مجری آن شرکت آب منطقه‌ای استان می‌باشد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha