خروج از موج چهارم؛ وضعیت کرونایی اردستان همچنان شکننده

کاشان - ایرنا - شرایط شهرستان افزون بر ۴۲ هزار نفری اردستان در ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان که اکنون در وضعیت کرونایی نارنجی قرار دارد با خروج از موج چهارم ابتلا به این ویروس اندکی بهتر شده اما همچنان شکننده است.

ویروس کرونا اواسط دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» کشور چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در این کشور اعلام کرد.

ویروس کرونا ۲۰۱۹ (COVID-۱۹) در نهایت به همه کشورها از جمله ایران سرایت کرد و سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشت تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی توصیه‌ شده است.

رسیدن شمار مبتلایان به ۲ هزار و ۴۵۴ نفر

با اعلام شبکه بهداشت و درمان اردستان، در ۲۴ ساعت گذشته و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی بیماری سه بیمار کووید ۱۹ شناسایی شدند و مجموع مبتلایان به کرونا در شهرستان به ۲ هزار و ۴۵۴ نفر رسید. 

تاکنون ۲ هزار و ۳۱۰ بیمار بهبود یافته و یا از بیمارستان ترخیص شده‌اند و ۸۴۰۷ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در شهرستان انجام شده است.

بیمارستان شهید بهشتی اردستان در ۲۴ ساعت گذشته پذیرش جدید بستری نداشت و شمار افراد بستری در این بیمارستان ۶ نفر است.

اردستان در ۲۴ ساعت گذشته جانباخته مبتلا به کرونا نداشت.

فشار زیاد کرونا به اصناف

فرماندار اردستان با اشاره به خروج این شهرستان از پیک چهارم کرونا تصریح کرد: در این مدت فشار زیادی به اقشار مختلف به ویژه اصناف به دلیل محدودیت‌های کرونایی وارد شده است.

حمیدرضا تاملی با قدردانی از تلاش و همکاری شبکه بهداشت و درمان، جمعیت هلال احمر، نیروی مقاومت بسیج، اداره صنعت معدن وتجارت و دیگر ارگانهای فعال در دوران کرونا افزود: اگر همکاری، همدلی وهمراهی مردم و مسوولان نبود شاید هنوز گرفتار موج چهارم کرونا بودیم.

وی با اشاره به تعطیلی عید سعید فطر و امکان حضور مسافران در شهرستان تاکید کرد: پلیس راه و راهور با خودروهای پلاک غیربومی برخورد قانونی و از ورود اینگونه خودروها به داخل شهرستان جلوگیری می‌کند؛ نیروهای پلیس در روزهای آینده در مبادی ورودی دهستان‌های برزاوند، سفلی، گرمسیر و بخش مهاباد مستقر می‌شوند.

فرماندار اردستان اضافه کرد: بازارهای روز همچنان بسته خواهد بود و فقط قسمت میوه و تره بار آن به فعالیت ادامه خواهند داد.

وی خاطر نشان کرد: موضوع کنترل آرامستان ها و پیشگیری از تجمع در پنجشنبه (پس فردا) بر روی مزار فوت‌شدگان مهمتر از ترددهاست و مسوولان مربوطه باید تمهیدات لازم در این خصوص بیاندیشند و از تجمع در آرامستان‌ها جلوگیری کنند تا دوباره شاهد موج جدید کرونا نباشیم.

تاملی از شبکه بهداشت و درمان اردستان خواست در این زمینه اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی کافی انجام دهد.

۲۳۲ نفر فوتی دوران کرونا در اردستان

مدیر شبکه بهداشت ودرمان اردستان گفت: از ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ تا ۱۹ اردیبهشت امسال ۲۳۲ نفر بیمار قطعی و مشکوک به کرونا در این شهرستان جان باختند.

حسن ذبیحی افزود: در یک هفته گذشته ۵۳۷ نفر به مرکز آزمایش کرونای شهرستان مراجعه کردند که نتیجه آزمایش ۲۳.۵ درصد آنان مثبت بوده است.

وی ادامه داد: وضعیت فعلی شهرستان شکننده است و اگر مردم همکاری لازم را نداشته باشند شمار مراجعان، بستری ها و در نتیجه شمار جانباختگان افزایش می‌یابد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان اردستان درخصوص تزریق واکسن کرونا اظهار داشت: تاکنون ۲ هزار و ۱۱۱ واکسن در نوبت نخست و ۳۱۴ واکسن در نوبت دوم در شهرستان تزریق شده است.

ذبیحی اضافه کرد: در این بین یک‌هزار و ۳۳۲ نفر بالای ۸۰ سال شامل ۷۱۰ نفر شهری و ۶۲۲ روستایی واکسن دریافت کردند و رتبه نخست استان در این زمینه به اردستان تعلق گرفت.

وی درباره بازرسی‌های کرونایی گفت: در این مدت ۲۰۷ مورد بازرسی انجام شده که ۱۳۲ نوبت با همکاری هلال احمر و ۷۵ نوبت با همکاری بسیج صورت گرفته است.

بازرسی ۲۱۰۰ واحد صنفی

رییس اداره صنعت معدن و تجارت گفت: از زمان شیوع کرونا تاکنون ۲ هزار و ۱۰۰ واحد صنفی از سوی گشت مشترک مورد بازرسی قرار گرفت و حاصل این بازرسی ها ۱۲۸ اخطار کتبی، ۴۵۰ اخطار شفاهی و پلمب ۳۵ واحدصنفی بود.

محمدرضا باقری افزود: شمار بازرسان فعال را ۱۲ نفر در قالب ۳ گروه بازرسی، یک گروه صبح و گروهی عصر اعلام کرد.

به گفته وی، ۲ هزار ۶۰۰ واحد صنفی نیز در این شهرستان پروانه کسب دارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha