هوای بوکان برای گروه‌های حساس ناسالم اعلام شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست بوکان گفت: براساس اطلاعات پایشی ایستگاه سنجس آلودگی هوا و شاخص "AQI" کیفیت هوا در این شهرستان برای گروه‌های حساس ناسالم اعلام شده است.

آوات بازیار روز دوشنبه‌ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طبق این شاخص، میزان ذرات موجود در هوای این شهرستان هم اینک ۱۳۰ میکروگرم بر متر مکعب است که این شرایط برای گروهای حساس جامعه به ویژه بیماران قلبی و تنفسی، کودکان، مادران باردار و افراد سالخورده ناسالم است و توصیه می‌شود که این افراد از ترددهای غیرضروری خودداری کنند.

وی ادامه داد: هوای بوکان از نظر شاخص‌های منواکسیدکربن، ازن، دی اکسیدنیتروژن، دی اکسیدگوگرد پاک و از نظر ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون ناسالم است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست بوکان گفت: آلودگی هوا منشاء خارجی داشته و از طریق کشور عراق و وزش باد شدید وارد مرزهای غربی کشور شده و موجب آلودگی هوا شده است. 

وی افزود: پدیده گرد و غبار از ظهر امروز دوشنبه  همراه با وزش باد نسبتا" شدید بر شهرستان حاکم شد و میزان آلودگی در حال حاضر در این شهرستان رو به افزایش است.

شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده‌است.

نفوذ این ذرات به بدن باعث ایجاد بیماری‌های مختلف قلبی و ریوی می‌شود.

۱۰ ایستگاه سنجش آنلاین آلودگی هوا در شهرستان‌های مختلف استان راه‌اندازی شده و فعال است.

 از این ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا، پنج ایستگاه در شهر ارومیه قرار دارد و در شهرهای خوی، سلماس، بوکان و سردشت نیز هر کدام یک ایستگاه دایر شده و یک ایستگاه سنجش نیز در حاشیه دریاچه ارومیه نصب شده‌است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha