مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن پاستور در یزد آغاز شد

یزد - ایرنا - فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا انستیتو پاستور روز دوشنبه با حضور جمعی از مسوولان استانی در سالن همایش جوادی بیمارستان شهید صدوقی یزد آغاز شد.

به گزارش ایرنا معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد در این مراسم  با اشاره به  این که انستیتو پاستور یکی از قدیمی‌ترین موسسه‌های تولید واکسن در ایران است گفت: تجارب مشترک بین انستیتو پاستور ایران و کوبا از گذشته وجود داشت که ازجمله آن واکسن "هپاتیت ب" بود و به همین دلیل واکسن پاستور که در کوبا بر روی ۴۴ هزار نفر با کم‌ترین عارضه انجام شده است انتخاب شد.

محمدرضا دهقانی افزود: این واکسن در فاز سوم مطالعات بالینی در یزد بر روی سه هزار داوطلب تزریق می شود که البته از آن جا که کار دقیق علمی و مقایسه نمونه‌ای در مورد این واکسن انجام می‌گیرد به ۲۰ درصد از داوطلبان تزریق می‌شود.

وی اظهار داشت: این واکسن به داوطلبان در سه مرحله تزریق می‌شود، این داوطلبان در بازه سنی ۱۸ تا ۸۰ سال هستند و به مدت ۲ ماه تحت نظر پزشک، علائم آنها رصد می‌شود.

 دهقانی افزود: میزان اثرگذاری این واکسن در مرحله اول کارآزمایی ۸۰ درصد، در مرحله دوم کارازمایی ۹۰ درصد گزارش شده است و دوز سوم به عنوان یادآوری انجام می‌شود که سطح ایمنی را بالای ۹۷ درصد افزایش می‌دهد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد تصریح کرد: یزد جزو هشت شهر کشور است که مرحله سوم کارآزمایی بالینی در آن اجرا می شود و امیدواریم در ماه‌های آینده شاهد اثربخشی واکسن باشیم و کشور ایران به یکی از تولیدکنندگان واکسن در منطقه تبدیل شود.

در این مراسم، واکسن انستیتو پاستور ایران به معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار ، مدیر کل صدا و سیما مرکز یزد و مدیر کل امور اجتماعی استانداری به صورت داوطلبانه تزریق شد.

مرحله اول و دوم کارآزمایی بالینی واکسن یاد شده با موفقیت در کشور کوبا آزمایش شده است.

این واکسن بر پایه دانش ساخت واکسن کزاز طراحی و ساخته شده و از نظر ایجاد لختگی و عوارض جانبی بسیار ایمن و دارای عوارض کمتری است.

داوطلبان قبل از تزریق واکسن نیازی به انجام آزمایش PCR ندارند و نباید در هنگام تزریق علایم بیماری داشته باشند

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha