موزه‌های شهرهای قرمز همچنان تعطیل است

تهران- ایرنا- مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی وزارت میراث فرهنگی از ادامه تعطیلی موزه‌های کشور در شهرهای قرمز تا رسیدن ابلاغیه جدید خبر داد.

محمد رضا کارگر روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با بیان این خبر، گفت: ابلاغیه جدیدی مبنی بر باز کردن موزه ها از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا دریافت نکردیم و همچنان موزه های کشور به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا تعطیل هستند.

او همچنین تاکید کرد: موزه‌ها برای بازدیدکنندگان تعطیل است، اما امور جاری در این مراکز بدون تعطیلی همچنان ادامه دارد و کارمندان، موزه‌داران، راهنمایان موزه و سایر عوامل مطابق مصوبه ستاد کرونا حضور یک‌سومی خواهند داشت تا به امور جاری رسیدگی کنند.

در سال جاری به دلیل قرمز شدن بسیاری از شهرها بر اثر شیوع کرونا از هفدهم فروردین ماه موزه ها تعطیل شدند. از هجدهم اردیبهشت ماه فعالیت برخی از اماکن فرهنگی همچون سینماها باز اعلام شده بود اما موزه ها همچنان تعطیل هستند.

پیش‌بینی‌ها بر این بود که درآمد موزه‌ها در سال ۹۹ به عدد ۲۰۰ میلیارد تومان برسد، اما بنا بر آمار اعلامی از سوی وزارت میراث فرهنگی موزه‌ها تا آبان‌ماه ۹۹ حدود چهار میلیارد تومان درآمد کسب کردند و پس از آن تا اسفندماه ۹۹ دوباره تعطیل شدند.

پیش‌بینی اداره کل موزه‌ها برای درآمد سال ۱۴۰۰ عدد ۳۰۰ میلیارد تومان است که به اعتقاد برخی کارشناسان با وجود تجربه سال ۹۹ و با علم به ادامه وضعیت کرونا در کشور و توقف سفر پیش‌بینی درستی نباشد.

موزه های ایران در یک نگاه

تا پیش از انقلاب اسلامی ۴۵ موزه در کشور احداث شده بود که ٢۵ موزه به صورت تخصصی به اموال اختصاصی میراث فرهنگی تعلق داشت و ٢٠ موزه هم متعلق به سایر دستگاه‌ها و سازمان‌های کشور بود.

با پیروزی انقلاب اسلامی بخش زیادی از عمارت‌ها و بناهای در اختیار خانواده پهلوی به موزه تبدیل شد و با رویکرد دولت‌های پس از انقلاب تا سال ١٣٨٣ با راه‌اندازی ٧۵ موزه تعداد موزه‌های کشور که تحت مدیریت سازمان میراث فرهنگی (وقت) قرار داشت به ١٠٠ موزه رسید.

در همین مدت موزه‌های فعال تحت پوشش سایر دستگاه‌ها، ۵.۵ برابر شد و به ۱۱۰ موزه رسید، در این دوره فصل جدیدی از راه‌اندازی و احداث موزه‌ها نیز آغاز شد و موزه‌های مشارکتی و موزه‌های خصوصی هم به مجموعه موزه های کشور اضافه شد.

از ابتدای انقلاب اسلامی تا سال ۱۳۸۳، تعداد پنج موزه مشارکتی و ۱۵ موزه خصوصی در کشور راه اندازی شد و مجموع کل موزه‌های کشور به ۲۰۵ موزه رسید.

پیش از آغاز دولت تدبیر و امید (۱۳۹۱-۱۳۸۴) سازمان میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ۱۱۴ موزه را احداث و راه اندازی کرد، در همین مدت ۴۴ موزه به موزه‌های تحت پوشش سایر دستگاه‌های کشور افزوده شد، در حالی که ۱۹ موزه مشارکتی و ۲۴ موزه خصوصی فعالیت خود را آغاز کردند؛ در مجموع در دولت نهم و دهم ۲۰۱ موزه به تعداد موزه‌های کشور اضافه شد.

دستگاه‌های دولتی در سال ۹۶ (سال ابتدایی دولت دوازدهم)  ۲۱ موزه، در سال بعد ۱۶ موزه و در سال ۹۸ نیز ۱۹ موزه و سال گذشته (۹۹) نیز ۱۸ موزه ساختند، که در مجموع سهم دولت تدبیر و امید از مجموع ۲۷۷ موزه تحت مدیریت دستگاه‌های دولتی به ۱۰۳ موزه رسید.

سال ۹۸ را می‌توان سال طلایی احداث موزه‌های خصوصی برشمرد، در این سال ۳۴ موزه خصوصی مجوز گرفتند و فعالیت خود را آغاز کردند، و با احداث ۶ موزه تحت مدیریت وزارت میراث‌فرهنگی و ۱۹ موزه متعلق به سایر دستگاه‌های دولتی، در مجموع ۵۹ موزه در کشور احداث شد که در حوزه موزه‌سازی و موزه‌داری در همه سال‌ها از زمان احداث موزه‌ها در کشور محسوب می‌شود، روندی که در سال ۱۳۹۹ به دلیل فشار اقتصادی و کمبود اعتبارات و شیوع کرونا طرح‌های راه‌اندازی موزه‌ها در هر سه حوزه (دولتی، مشارکتی و خصوصی) با کندی مواجه شد، اما با همه این شرایط در سال ۹۹ بیش از ۴۰ موزه احداث و به بهره‌برداری رسید.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha