شمارش معکوس تا نام‌نویسی‌های انتخاباتی

تهران- ایرنا- یک روز مانده به زمان آغاز نام‌نویسی نامزدهای ریاست‌جمهوری، گمانه‌زنی‌ها در مورد ورود چهره‌های سیاسی به عرصه رقابت‌های انتخاباتی به اوج خود رسیده و دعوت‌های انتخاباتی هم ادامه دارد.

روز ۲۸ خردادماه، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد. تکاپوهای انتخاباتی از مدت‌ها قبل آغاز شده و نهادهای مجری و ناظر انتخابات، احزاب، چهره‌های شاخص جریان‌های سیاسی و نامزدهای احتمالی کارزار انتخابات را پیش می‌برند.

این گزارش آخرین رخدادها در خصوص انتخابات پیش رو طی شبانه‌روز گذشته را به صورت جمع‌بندی ارائه می‌کند. تازه‌ترین اخبار در مورد تحولات و رویدادهای مرتبط با برگزاری انتخابات و آخرین مواضع نهادهای مسئول در این امر، تشکل‌های سیاسی و نامزدهای احتمالی انتخابات را در این گزارش می‌خوانیم.

آخرین مواضع نهادها در ارتباط با انتخابات

*رئیس خانه احزاب ایران: رسانه ملی بی‌طرفی کامل را در انتخابات رعایت کند

«شهاب الدین صدر» در نامه ای خطاب به رییس صدا و سیمای جمهوری اسلامی نوشت: خانه احزاب ایران، رسانه ملی را به رعایت بی طرفی کامل در تنظیم برنامه ها و اختصاص زمان و فرصت برابر به نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دعوت می‌کند.

رییس خانه احزاب ایران عنوان کرد: با توجه به جایگاه و نقش حساس و تاثیرگذار صدا و سیما، خانه احزاب ایران به نمایندگی از احزاب و گروه‌های سیاسی قانونی کشور و دبیرکل احزاب سیاسی، ضمن اعلام آمادگی در کلیه زمینه‌ها، جهت تحقق این امر مهم توجه رسانه ملی را به رعایت بی‌طرفی کامل در تنظیم برنامه‌ها و اختصاص زمان و فرصت برابر به نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری جلب می‌کند. ‌

از احزاب و  تشکل‌های اصولگرا چه خبر؟

*عضو هیات عالی شوای وحدت: احتمال حضور رئیسی بسیار قوی است

«لاله افتخاری» عضو هیات عالی شوای وحدت احتمال حضور سیدابراهیم رئیسی در انتخابات را بسیار قوی ارزیابی کرد و گفت: علائم و فشارهایی که وجود دارد این شواهد را قوت می‌بخشد که احتمال حضور آیت الله رییسی بسیار قوی است. او حضور خود در انتخابات را نفی نکرده است و خود این، نکته قابل توجهی از آمدن او است.

* سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان: بر اساس شواهد احتمال آمدن رئیسی رو به افزایش است

«نیره قوی» در گفت و گویی اظهار داشت: احتمال آمدن سیدابراهیم رئیسی بر اساس شواهد روز به روز در حال افزایش است و به نظر می‌رسد وی بر اساس تکلیف و مصلحت بهترین تصمیم را خواهند گرفت

 قوی با بیان اینکه با توجه به شرایطی که در کشور پیش رو داریم، شورای وحدت تلاش کرده گفتمان مورد نظر خودش را بر اساس نیاز و شرایط کشور تدوین کند، گفت: شورای وحدت برای اهداف خود برنامه‌ریزی‌های بلندی دارد اما به صورت مقطعی هم اهدافی را مد نظر خود قرار داده است. این شورا برای حضور حداکثری مردم در انتخابات در حال تلاش است و با دعوت از مردم و جریان های مختلف، اقشار و احزاب و منسجم کردن آن ها در یک فرآیند منطقی، سعی بر حضور حداکثری دارد.

* سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب: تکلیف کاندیدای شورای ائتلاف تا پایان هفته مشخص می‌شود

«امیرابراهیم رسولی» در نشستی خبری درباره احتمال حضور سیدابراهیم رئیسی در انتخابات بیان داشت: سیاست ما در شورای ائتلاف این است که عجله نداریم. در زمان مشخص همه چیز معلوم می شود، تا این لحظه با توجه به شرایط روز جلو آمدیم و کارهای خودمان را جلو می بریم و برنامه هایی داریم. معرفی کاندیداها در برنامه های ماست. بعد از آن افرادی که در کنار کاندیداها هستند، مشخص می شوند. تا آخر هفته داوطلب نهایی کاندیداهای اصلی نیروهای ائتلاف مشخص می شوند.

آخرین اخبار از احزاب و تشکل‌های اصلاح‌طلب

* سخنگوی جبهه اصلاحات ایران: عارف، جهانگیری و ظریف برنامه‌ای به جبهه ارائه نکرده‌اند

«آذر منصوری» سخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: از میان ۱۴ کاندیدایی که با پیشنهاد حداقل ۱۰ عضو جبهه اصلاحات به‌عنوان گزینه‌های پیشنهادی این جبهه برای کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری انتخاب شده بودند، به جز آقایان عارف، جهانگیری و ظریف مابقی یعنی آقایان مصطفی تاج‌زاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.

تشکل‌های مستقل

* دبیرکل ائتلاف داوطلبان مستقل: اولویت دادن به منافع ملی به دور از منافع جناحی مورد تاکید ما است.

« حسین رمضانی خردمردی» دبیرکل ائتلاف داوطلبان مستقل در گفت وگو با ایرنا گفت: اولویت دادن به منافع ملی در سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری‌های عمومی، به دور از منافع غیرقانونی شخصی، جناحی، گروهی و توقعات غیرقابل توجیه از محورهای مورد تاکید این ائتلاف است.

دبیرکل ائتلاف کاندیداهای مستقل در پاسخ به این سؤال که این ائتلاف در انتخابات شوراهای شهر حول چه محورهایی فعالیت می‌کند، بیان داشت: ما با تأمل درباره مسائل کلان و عمومی حوزه مدیریت شهری که ریشه در جامعه و فرهنگ آن و مناسبات درون مدیریتی شهر و تعامل با سلسله مراتب بالای حکومتی دارد، به ترسیم اهداف، برنامه ‌ها و راه‌ حل‌های ائتلاف داوطلبان مستقل سراسر کشور پرداختیم که برخی از آنها با محورهای ائتلاف در انتخابات مجلس شورای اسلامی مشترک است.

* بیانیه جمعی از نمایندگان ادوار مجلس و دعوت از  علی لاریجانی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری

جمعی از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی طی بیانیه‌ای علی لاریجانی رئیس سابق مجلس و مشاور راهبردی مقام معظم رهبری را به نامزدی در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری دعوت کردند.

دراین بیانیه می‌خوانیم: معتقدیم جنابعالی بر حسب تجارب ارزنده‌ای که در عالی‌ترین مدیریت‌های نظام چه در عرصه داخلی و چه بین‌المللی اندوخته‌اید، مرد میدان خطیر و سرنوشت‌ساز کنونی هستید. انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ با حضور ،عقلانیت، اندیشه و نگاهی نو  که از شما می‌تراود، می‌تواند  به فصلی تازه و با شکوه در تاریخ این سرزمین مبدل شود.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha