فرسایش و تخریب در کمین یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای جهان

تهران- ایرنا- کلیسای باستانی «الاقیصر» در عراق در نتیجه بی‌توجهی‌ها و پیامدهای ناشی از تغییرات اقلیمی، در حال فرسایش و تخریب است.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از خبرگزاری فرانسه، کلیسای باستانی الاقیصر در نزدیکی کربلای عراق قربانی جدید سال ها جنگ، بی‌توجهی ها و تغییرات اقلیمی در کشوری است که میراث تاریخی بسیار غنی‌ دارد.

پس از سفر تاریخی پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان به عراق در ماه مارس (اسفند ۹۹)، بسیاری از مردم این کشور امید داشتند سیل گردشگران خارجی به کلیسای الاقیصر سرازیر شود اما در کشوری گرفتار درگیری‌های پیاپی و بحران‌های اقتصادی، این کلیسا نیز مثل دیگر یادگارهای بی‌شمار اسلامی و مسیحی، به دست فراموشی سپرده شده است.

از این کلیسای یک هزار و ۵۰۰ ساله که در صحرای عین التمر در جنوب غرب بغداد قرار دارد، امروز تنها چند دیوار در حال فروریختن به جا مانده است.

فرسایش و تخریب در کمین یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای جهان

زاهد محمد باستان‌شناس عراقی تغییرات اقلیمی، تبدیل این بنا به میدان تیر در دوران حکومت صدام حسین دیکتاتور و غفلت از مرمت‌های مستمر را عامل فرسایش و تخریب این بنای تاریخی می‌داند.  

مشکلات اقتصادی

با گذشت نزدیک به ۲۰ سال از حمله نیروهای آمریکایی به عراق که با وعده آبادانی و دمکراسی انجام شد و به سرنگونی صدام حسین و حکومت بعث انجامید، مردم عراق هنوز منتظر آن رونق اقتصادی وعده داده شده هستند. این کشور نفت‌خیز در سال های گذشته از افت قیمت نفت ضربه سختی خورده است و در حال حاضر با معضلاتی چون گرانی، نرخ بالای بیکاری و فقر دست و پنجه نرم می‌کند. نرخ فقر در این کشور سال گذشته در بحبوحه کرونا دو برابر شد و به ۴۰ درصد رسید.

تغییرات اقلیمی

به گفته سازمان ملل، عراق یکی از آسیب‌پذیرترین کشورها در برابر بحران تغییرات اقلیمی است. سرعت بالای بیابان‌زایی در کشوری که ۵۰ درصد آن صحراست، زندگی جامعه انسانی و حیوانات را تهدید می‌کند و ناقوس مرگ را برای بناهای تاریخی منطقه میان رودان (بین النهرین) و سازه‌های جدید به صدا درآورده است.

در فاصله بین دهه‌های ۶۰ تا ۸۰ میلادی ویرانه‌های باستانی استان دیوانیه با یک کمربند سبز محافظت می‌شد اما این درختان که جلوی وزش باد را می‌گرفتند یا سوزانده شدند، یا در جریان جنگ‌های پی در پی عراق از بین رفتند و یا قطع شدند تا شهرهای جدید به جایشان کاشته شود.

گرمای شدید تابستانی (با دماهای بالای ۵۰ درجه)، طوفان‌های شن و بارش‌های سنگین زمستانی نیز به نوبه خود به میراث تاریخی عراق آسیب سختی وارد کرده‌ و بسیاری از کارشناسان نگرانند بناهایی که هزاران سال پیش به دست کارگران میان‌رودان ساخته شدند به زودی به تلی از خاک تبدیل شوند.  

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha