تلاقی مفهوم ناسوت در آثار هنرمندان تجسمی

تهران- ایرنا- نمایشگاه گروهیِ آثار نامداران عرصه تجسمی با عنوان «ناسوت و Nature» و مفاهیم ناسوتی (طبیعت و سرشت انسان یا عالم اجسام، عالم طبیعی و مادی) به تعبیر شرقی آن در کنار مفاهیمی بر آمده از طبیعت در نحوه تلقی مغرب زمین، آمیخته شده است.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، نمایشگاه گروهی آثار نامداران عرصه تجسمی با عنوان «ناسوت و Nature» عصر جمعه ۱۷ اردیبهشت در گالری طراحی هنر آغاز به کار کرد و تا ۲۴ اردیبهشت میزبان علاقه مندان آثار هنری است.

رضا بانگیز، ژازه تباتبایی، صادق تبریزی، مصطفی دشتی، محمود زنگنه، جمشید سماواتیان، جلال شباهنگی، علی گلستانه، حسین محجوبی و منوچهر نیازی هنرمندان حاضر در این نمایشگاه هستند.

در بیانیه این نمایشگاه آمده است: آثاری که از نگاه بشر با روایت سوبژکتیویستی ارائه می شود، ناگزیر همراه تداعی مفاهیم ناسوتی است. سبب آن تغییر و قلب معنای حقیقی طبیعت و nature در وضعیت کلی هستی بودگی است. و این  رویداد در صورت، از ظهور مفاهیم انتزاعی منشا می گیرد که در آثار هنرمندان نقاش و دیگر رشته های تجسمی بازتاب می یابد. زندگی پرتلاطم و پرتنش امروزی انسان در وجوه اگویستی و پس از مسلط شدن مدرنیته بیش از گذشته مفاهیم ناسوتی را آشکار می سازد. 

اثر  علی گلستانه در نمایشگاه «ناسوت و Nature»
اثر حسین محجوبی در نمایشگاه «ناسوت و Nature»
اثر  جلال شباهنگی در نمایشگاه «ناسوت و Nature»

مناظر غرق در سکوت و انزوا نقاشان، بیننده را به تماشای جهانی خیالی فرا می‌خواند. جهانی که نمی‌توان جسمیت آن را در واقعیت روزمره یافت.
در این دگرگونی های منتزع گاه آثار هنری نقاشان حاضر در این نمایشگاه بیننده  را به نگاهی پرسشگرانه از هستی دعوت می کند و گاه در اثر نقاشی دیگر یادآوری نگاه ازلی که ممکن است اسطوره ای یا محادثه وار باشد، به چشم می آید. 

از این حیث مفاهیم ناسوتی به تعبیر شرقی آن در جوار مفاهیم بر آمده از Nature (طبیعت) در نحوه تلقی مغرب زمینی امتزاج یافته است.

نمایشگاه گروهی نمایشگاه آثار نامداران عرصه تجسمی با عنوان «ناسوت و Nature» جمعه ۱۷تا ۲۴ اردیبهشت در گالری طراحی هنر به نشانی تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک‌وی، نرسیده به زعفرانیه، پلاک ۲۸۸۰ برپاست.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha