عید فطر در پاکستان؛ کرونا مردم را خانه نشین می‌کند

اسلام‌آباد - ایرنا - همه گیری ویروس کرونا در پاکستان برای دومین بار جشن‌های عید فطر معروف به عید شیرین در این کشور را به کام مردم تلخ کرد و تداوم شیوع موج سوم این بیماری تنها این راهکار را برای پاکستانی‌ها گذاشته که آنان فقط با ماندن در خانه می‌توانند از ایام عید را سپری کنند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، تشدید موج سوم شیوع کرونا در پاکستان این کشور را مجبور به اعلام تعطیلات طولانی مدت در آستانه عید فطر کرد و همزمان دولت طرح اعمال محدودیت‌های سراسری را نیز به اجرا درآورد.

امروز ششمین روز از طرح «لاک داون» در شهرهای کوچک و بزرگ پاکستان است و این وضعیت تا ۲۶ اردیبهشت ادامه خواهد داشت که براساس آن تمامی فعالیت‌های تجاری، اقتصادی، تجمعات مردمی ممنوع و تنهاعرضه کالاهای مورد نیاز مردم شامل مواد غذایی، بهداشت و سوخت آزاد است.

ستاد ملی مدیریت عملیات و مبارزه با کرونا در پاکستان (NCOC) نیز در آستانه عید فطر در این کشور، مردم را از هرگونه تردد بین شهری به شدت برحذر داشته و حتی حمل و نقل عمومی میان شهرها و ایالات نیز تا یک هفته آینده تعطیل شده است.

در این وضعیت موج سوم کرونا در پاکستان شیرینی عید فطر را برای مردم این کشور تلخ کرده و دولت از آنان خواسته تا با خانه نشینی در این ایام در کنترل شیوع ویروس و حفظ سلامتی هم نوعان خود همکاری کنند.

دولت پاکستان طی روزهای اخیر برای اطمینان از تاثیر محدودیت‌های کرونایی و ملزم کردن مردم به پیروی از تمهیدات بهداشتی از نیروهای ارتش خواست تا نهادهای غیرنظامی مجری قانون را یاری کنند.

همچنین برای جلوگیری از نقض پروتکل‌های بهداشتی تمامی مراکز تجمع عمومی، پارک‌ها، فضای باز در خشکی و یا سواحل و دیگر مناطق توریستی به طور کامل تعطیل شده و به مردم هشدار داده شده است که در صورت نقض قوانین و یا حضور در مناطق ممنوعه مجازات خواهند شد.

هرچند مردم پاکستان چند روز قبل از اعمال محدودیت‌های سراسری در این کشور، با انجام خریدهای عید و یا رفتن به زادگاهشان، خود را برای جشن آماده می‌کنند اما امسال نیز تداوم همه گیری ویروس کرونا و فرمان دولت این کشور برای پایبندی به فاصله گذاری اجتماعی، این فعالیت‌ها با محدودیت همراه شده است.

عید سعید فطر به عنوان رویداد تاریخی درمیان مسلمانان پاکستانی اعم از شیعه و سنی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. وزارت کشور پاکستان نیز تعطیلات عید فطر را در این کشور ۶ روز (از ۲۰ تا ۲۵ اردیبهشت) اعلام کرده است.

سال گذشته نیز شیوع ویروس کرونا در پاکستان و اوج آن در ایام رمضان و عید فطر به ویژه سانحه سقوط هواپیمای مسافربری در شهر کراچی شیرینی عید را برای مسلمانان پاکستان تلخ کرد.

طی ۲۴ ساعت گذشته ۲ هزار و ۸۶۹ نفر در مناطق مختلف پاکستان به کرونا مبتلا شده و ۱۰۴‌ نفر نیز طی یک روز گذشته جان خود را از دست دادند. براساس آمار امروز ستاد عملیات و مدیریت مبارزه با کرونا در پاکستان، ابتلای ۸۶۷ هزار و ۴۳۸ نفر به ویروس کووید-۱۹ قطعی است و تاکنون ۱۹ هزار و ۲۱۰ بیمار کرونایی نیز جان خود را از دست داده‌اند.

مقامات پاکستانی هشدار دادند که شیوع کرونا، شکل خطرناک‌تری به خود گرفته و مردم مسئول عواقب ناشی از عدم رعایت تمهیدات بهداشتی خواهند بود. آنان از پاکستانی‌ها خواستند تا از فرصت ایام تعطیلات عید فطر استفاده کرده و به خانه نشینی پایبند باشند.

برعکس عید امسال و وضعیت مشابه سال گذشته ناشی از شیوع کرونا در پاکستان، هر ساله در این ایام خیابان‌ها، اماکن عمومی و مذهبی و موسسات آموزشی و دولتی در سراسر پاکستان آذین‌بندی شده و مسلمانان لباس‌های نو بر تن کرده و در مساجد مناطق محل سکونت خود گرد هم می‌آیند.

با اعلام تعطیلات رسمی عید فطر در پاکستان، مردم به دید و بازدیدها و انجام سفرهای کوتاه به شهرها و روستاهای موطن خود می‌پردازند اما این وضعیت با تشدید شیوع بیماری کووید-۱۹ تحت تاثیر قرار گرفت. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha