نخستین نمایشگاه مجازی قرآن؛ مشاوری برای خانواده‌ها

تهران- ایرنا- نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم با معرفی ۱۵ مرکز مشاوره و پاسخگویی زمینه ارائه پاسخ به پرسش‌ها و شبهات را در حوزه های مختلف دینی فراهم کرده است.

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا یکی از خدمات نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم در بخش محتوایی مربوط به مشاوره و پاسخگویی است که علاقه مندان در هر زمینه ای می توانند به یک یا چند سایت، نرم افزار یا پیام رسان اجتماعی مراجعه و با طرح سوال به پاسخ های کارشناسانه دست یابند یا با مطالعه پرسش سایر کاربران به تجربیاتی ارزنده دسترسی پیدا کنند.

نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه دارد اما به گفته مرتضی خدمتکار دبیر اجرایی این نمایشگاه قرار است بخش های مختلف نمایشگاه بعد از ماه مبارک رمضان نیز  قابل استفاده باشد. 

حجت الاسلام محسن قرائتی همواره در سخنرانی ها و درس های خود تاکید می کند که هر دانش آموز و دانشجو باید در دفتر تلفن خود اسامی چند اسلام شناس و کارشناس دینی را داشته باشد تا هر زمان با سوالی دینی روبرو شد بتواند از نظرات آنان استفاده کند.

اکنون بسیاری از کارشناسان دینی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به مشاوره و پاسخگویی جوانان مشغول هستند و نمایشگاه مجازی قرآن نیز امکانی را فراهم کرده تا علاقه مندان به راحتی بتوانند در زمینه های تخصصی پرسش های خود را مطرح کنند. 

انجام مشاوره و پاسخگویی در برخی از سایت ها و نرم افزارهای معرفی شده در نمایشگاه مجازی قرآن کریم به صورت عمومی است و برخی نیز در حوزه های تخصصی به بازدیدکنندگان مشاوره می دهند. در بخش عمومی می توان به سایت های مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی، مرکز مشاوره و روان شناسی اسلامی آیه، مشاوره تبیان، مشاوره پرسمان، سایت شهر سوال و راسخون اشاره کرد، ولی برای آشنایی بیشتر با این سایت ها به معرفی اجمالی هر کدام می پردازیم و علاقه مندان می توانند با مراجعه به سایت نمایشگاه مجازی قرآن کریم به درگاه این سایت ها ورود کنند.

مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی سال هاست که در حوزه‌های دینی و معارفی اعم از سؤالات شرعی، اعتقادی، خانوادگی با  استفاده از نظرات کارشناسان دینی به ارائه مشاوره مشغول است و علاوه بر ارتباط تلفنی از طریق برخط یعنی گفتگوی مستقیم با کارشناسان و همچنین غیربرخط یعنی ارسال سؤال و دریافت پاسخ در کمتر از ۲۴ ساعت به پاسخگویی می پردازد و علاوه بر آن نرم افزار تلفن همراه پاسخگو و وب سایت این مرکز همواره پاسخگوی سوالات دینی مردم است. 

مرکز مشاوره تبیان وابسته به مؤسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی تبیان که زیر نظر سازمان تبلیغات اسلامی فعالیت می‌کند، دارای بخش مشاوره در زمینه های مختلف علمی، درسی، مذهبی و روان‌شناسی  است و علاقه مندان می توانند علاوه بر پرسش از کارشناسان این مرکز، به مطالعه مجموعه فراوانی از سؤالات دسته‌بندی شده به همراه پاسخ‌های دقیق و علمی با زبانی ساده و روان بپردازند.

مرکز مشاوره و روانشناسی اسلامی آیه تلاش می‌کند تا شما را در زندگی خانوادگی کمک و راهنمایی کند. به عبارت دیگر مشاوره در زمینه های ازدواج، طلاق و خانواده، مأموریت اصلی مشاوره های این مرکز است. ارائه خدمات روان درمانی و مشاوره روانشناسی توسط اساتید متخصص حوزه و دانشگاه و برگزاری دوره های حضوری و غیر حضوری روانشناسی از دیگر برنامه های این مرکز است.

دبیرخانه گفتمان قرآنی مجموعه‌ای است مردمی که هسته اولیه شکل‌گیری این مجموعه را جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف پایه‌گذاری کرده‌اند. جوانانی خلاق، مطالبه‌گر، اهل فکر و ایده و تلاشگر در جهت اصلاح وضع موجود، آن‌ها با طرح‌ها، ایده‌ها و حمایت‌ها، خدمات و برنامه‌هایی که طراحی کرده‌اند تلاش می‌کنند تا وضع موجود در فضای قرآنی به وضع مطلوب که انس دائمی همه با کتاب خدا باشد، تغییر کند. این مجموعه خدمات مختلفی را به مخاطبان در خصوص مسائل مختلف قرآنی ارائه می‌کند که یکی از آن‌ها مشاوره به مجموعه‌های مختلف است که علاقه مندان می توانند به سایت این مجموعه مراجعه کنند.

وب‌سایت راسخون متعلق به سازمان اوقاف و امور خیریه است که در حوزه فعالیت‌های دینی خدمات مختلفی را به مخاطب عرضه می‌کند و یکی از آن‌ها مشاوره است. علاقه مندان می توانند از میان فهرست سؤالات دسته‌بندی شده، پاسخ خود را پیدا یا با ثبت پرسش از کارشناسان، پاسخ خود را دریافت کنند.

سایت پرسمان دانشگاهیان وب‌سایتی است که در حوزه پاسخگویی به مسائل دینی فعالیت می‌کند. این وب‌سایت متعلق به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌هاست و اساتید خبره با زبانی روان و ادبیات مناسب پاسخ سؤالات را تهیه و تنظیم می‌کنند. سؤالات و پاسخ‌های مختلف این وب‌سایت در قالب نرم‌افزار کامپیوتری نیز عرضه شده است.

پایگاه جامع علوم و معارف قرآن وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم داری بخشی به نام پرسمان‌های قرآنی است که قابل استفاده عموم مردم و پژوهشگران می باشد. البته این خدمت هم از طریق نرم‌افزار تلفن‌همراه به مخاطب عرضه می‌شود و هم از طریق وب‌سایت.

برنامه پرسمان یکی از برنامه های پرمخاطب رادیو معارف است و این شبکه رادیویی با حضور کارشناسان دینی به پاسخگویی مسائل مختلف می‌پردازد. محتوای این برنامه‌ها به صورت دسته‌بندی شده در نرم‌افزار پرسمان ارائه شده است و کاربران می توانند با نصب این برنامه در رایانه یا نصب نرم افزار تلفن همراه به پرسش ها و پاسخ های مطرح شده دسترسی پیدا کنند.

مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم نیز با راه اندازی یک سایت به نام اندیشه قم تلاش کرده تا در حوزه‌های مختلف قرآنی، حدیثی، کلامی، تاریخ و سیره به سوالات و ابهامات پاسخ دهد.

اما در سطح بین المللی می توان به وب‌سایت اسلام کوئست اشاره کرد که پاسخ‌های مخاطبان را به چند زبان در اختیار آنان قرار می دهد و ظرفیت بسیار خوبی برای کسانی است که می‌خواهند پاسخ‌ به سؤالات دینی را به زبان‌های مختلف دریافت و از آن‌ها در فعالیت‌های خود استفاده کنند.

وب سایت راهنمامان برای دغدغه مهم پدران و مادران در زمینه تربیت صحیح کودکان و نوجوانان با استفاده از مشاوران و کارشناسان در زمینه های روان شناسی و علوم تربیتی پاسخگوی سوالات خانواده هاست. 

حتماً پیش‌آمده که فرزندتان می‌خواسته فیلم ببیند، یا بازی رایانه ای و موبایلی کند و شما نمی‌دانستید آیا این فیلم، بازی یا کتاب مناسب او هست یا نه. وب سایت کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده ها و سامانه‌ای برای هدایت صحیح مصرف رسانه‌ای راه اندازی شده است. کدومو معتقد است که می تواند برای خانواده در این دنیای غرق شدن همه در رسانه، امنیت رسانه‌ای را برای فرزندان و خانواده‌ ها تامین کند.

اگر به دنبال آن هستید تا فرزندانتان را در زمینه حفظ قرآن تربیت کنید، می توانید برای مشاوره و استفاده از نظر کارشناسان به سایت های آکادمی حفظ قرآن و همیار حفظ قرآن مراجعه کنید که در نمایشگاه مجازی قرآن کریم حضور دارند. آکادمی حفظ قرآن در خصوص حفظ قرآن و مسائل تخصصی مربوط به آن آماده مشاوره و پاسخگویی است. این مجموعه هم از طریق وب‌سایت و هم از طریق شبکه‌های اجتماعی به مخاطبان خود خدمت ارائه می‌کند. پیام رسان همیار حفظ نیز به عنوان یک کانال آموزشی در پیام رسان ایتا فعال است. البته برخی نهادها و موسسات قرآنی به صورت تخصصی در زمینه حفظ قرآن فعالیت دارند که می توان از مشاوره های آنان نیز استفاده کرد. 

نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم با شعار «قرآن، کتاب رشد و رویش» از یازدهم اردیبهشت‌ماه آغاز به کار کرد و به صورت ۲۴ ساعته تا پایان ماه مبارک رمضان از طریق مجازی در دسترس علاقه مندان به قرآن کریم است.  

در این نمایشگاه مجازی دو بخش اصلی فروشگاهی و محتوایی وجود دارد که بخش فروشگاهی به فروش کتاب های چاپی در حوزه دین و دفاع مقدس اختصاص دارد و امکان عرضه و فروش تمام کتاب های مربوط به دین و حوزه دفاع مقدس که ناشران از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز چاپ گرفته باشند، فراهم شده است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha