افتتاح و بهره‌برداری از ۵۴۰۰ خانه هلال توسط معاون اول رئیس جمهوری

تهران - ایرنا - ۵۴۰۰ خانه هلال در سراسر کشور و پروژه‌های امدادی به ارزش تقریبی ۱۳۴ میلیارد تومان امروز (دوشنبه) با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر افتتاح و بهره‌برداری شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا در این مراسم همچنین ۲۷ دستگاه خودروی آمیکو به ارزش ۲۵ میلیارد تومان، ۱۱ پایگاه امداد و نجات و دو انبار امدادی به ارزش ۷۵ میلیارد تومان، ۲۰۰ ست تخصصی انفرادی به ارزش ۶ میلیارد تومان، اورهال دو بالگرد امدادی  به ارزش هفت میلیارد تومان، ۱۶ دستگاه لیفتراک به ارزش ۱۵ میلیارد تومان، هشت سیستم ارتباطات رادیویی دیجیتال در استان ها به ارزش دو میلیارد تومان، پنج دستگاه آمبولانس اهدایی از سوی جمعیت هلال احمر کویت، سه مورد سامانه نرم افزاری امدادی به ارزش دو میلیارد تومان و ۱۵۰ دستگاه اکسیژن ساز به ارزش ۲.۳ میلیارد تومان توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور رونمایی، افتتاح و به بهره برداری رسید.

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین معزی نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال ‌احمر نیز در آیین افتتاح خانه‌های هلال و لجستیک سازمان امداد و نجات، مردم‌محور بودن را مهم‌ترین عنصر در جمعیت هلال احمر دانست و بر حفظ این سرمایه بزرگ انسانی تاکید کرد. 
وی ضمن قدردانی از حضور معاون اول رئیس جمهوری در این مراسم، به تبیین اندیشه اسلامی در فعالیت‌های داوطلبانه و خدمت به دیگری پرداخت.

معزی در این بخش از سخنان خود به تفاوت‌ خدمت در جامعه اسلامی  و سایر جوامع پرداخت و افزود: نهضت بین‌المللی صلیب سرخ یک نهضت بشردوستانه است که در مسیر خدمت به دیگران گام بر می‌دارد، جمعیت هلال احمر نیز در ایران اسلامی با توجه به  اصول هفتگانه و اهداف چهارگانه این نهضت در این مسیر حرکت می‌کند با این تفاوت که ما از پشتوانه غنی نگاه اسلامی نیز در این عرصه برخوردار هستیم.

نگاه ویژه اسلام به مساله خدمت به دیگری
نماینده رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه آیین مقدس اسلام نگاه و اعتقاد ویژه‌ای به مساله خدمت به دیگری  دارد، خاطر نشان کرد: این رویکرد و نگاه تا حدی است که ترقی و رشد مسلمان برآمده از نیت خالصانه او در یاری به دیگری تعریف شده است. در مبانی دینی اسلام نیز بارها بر این موضوع تاکید شده است که مسلمانان خدمتگزار یکدیگر هستند و باید در این مسیر تلاش کنند.

نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به برخی از اهداف نهضت صلیب سرخ افزود: هلال احمر اهدافی دارد که آرامش می‌بخشد به دل‌ها و جان‌های دردمند و موجب تسکین آلام بشری در عین حفظ کرامت و شخصیت بخشی به نیازمند می‌شود. این جمعیت در جهت حفظ سلامت معنوی و جسمی دیگری تلاش می‌کند  و این تلاش در نزد خداوند متعال به قدری ارزشمند است که هر کس چنین کوششی انجام دهد، بهشت از آن اوست.

یک نهضت بشردوستانه در قالب یک نهاد مردمی
وی در بخش دیگری از سخنان خود مردم‌محور بودن را عنصر اساسی در جمعیت هلال احمر برشمرد و بر حفظ این عنصر تاکید کرد.

معزی با بیان اینکه اهداف و اصول جمعیت هلال احمر مورد تایید و تاکید اسلام است، اضافه کرد: این مفاهیم ارزشی که برآمده و مورد تاکید  دین مبین اسلام هم است، در قالب یک نهاد مردمی پدید آمده و باید از آن حفظ و حراست کرد.

 بنا به گفته نماینده رهبر معظم انقلاب در جمعیت هلال احمر پس از انقلاب تحولاتی در جمعیت هلال احمر شکل گرفت که یکی از آن ارتقا نقش مردم در این جمعیت بوده است.

وی در تکمیل این بخش از سخنان خود گفت: تغییرات در جمعیت هلال احمر پس از انقلاب، تنها محدود به تغییر نام از شیر و خورشید به هلال احمر نبود، بلکه این نهادمردمی همچون بسیاری دیگر از نهادها و ساختارها در کشور از سرشت مردمی‌بودن و مردم سالاری بهره مند شد.

توزیع نیم میلیون بسته معیشتی میان نیازمندان

رئیس جمعیت هلال احمر نیز در این مراسم گفت: ایرانیان باید افتخار کنند که پنج قرن قبل از میلاد مسیح  در زمان وقوع جنگ ها به همه  پزشکان دستور می دادند که همه مجروحان جنگی را مداوا کنند و این سنت حسنه امروز هم در کشور عزیز ما جاری و ساری است و جمعیت هلال احمر با تمام وجود در خدمت بشریت است.

کریم همتی به شیوع ویروس کرونا در کشور اشاره کرد و افزود: در سال ۹۸ همزمان با ورود کووید ۱۹ به ایران و همچنین شیوع آن در سراسر جهان، همکارانم در جمعیت هلال احمر، کارهای خوبی انجام دادند. شاید ویژگی های خوب هلال احمر بود که هر آنچه که داشت در طبق اخلاص برای خدمت به مردم ارائه کرد.

رئیس جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه از زمانی که کووید ۱۹ شیوع پیدا کرد، جمعیت هلال احمر در کنار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای خدمت به مردم در همه صحنه ها حضور داشت، اظهار کرد: خدمات هلال احمر از کنترل ورودی و خروجی شهرها در نوروز ۹۹ آغاز شد. هلال احمری ها با اجرای طرح های متعدد شامل آمران سلامت، نذر آب، نذر سلامت و با خادمان حسینی اقدامات گسترده ای را برای کمک به مردم در زمینه جلوگیری از شیوع کرونا انجام دادند.

همتی با اشاره به اینکه هر زمان از جمعیت هلال احمر درخواست برای انجام کاری شد، این جمعیت با جان و دل پای کار ایستاد، تاکید کرد: پس از اینکه رئیس جمهوری موضوع معیشت مردم را مطرح کرد، هلال احمر پای کار حاضر شد و بیش از نیم میلیون بسته غذایی را تهیه و در سراسر کشور میان افراد نیازمند توزیع کرد.طرح شهید سلیمانی هم که با مشارکت ۲ نهاد دیگر در سراسر کشور برگزار شد که جمعیت هلال احمر به عنوان یکی از سه ضلع آن وظایف محوله را انجام داد.

به گفته وی، همزمان با شیوع کرونا، سیل وآب گرفتگی های متعددی در کشور اتفاق افتاد اما هیچ کدام باعث نشد که جمعیت هلال احمر کوتاهی کند و این جمعیت حوادث به وجود آمده را به خوبی مدیریت کرد.

رئیس جمعیت هلال احمر درباره کمک های این جمعیت در عرصه های بین المللی، گفت: حادثه ای در بیروت اتفاق افتاد که جمعیت هلال احمر به عنوان نخستین کشور برای کمک اقدام کرد و در کمتر از ۲۴ ساعت بیمارستان صحرایی را برپا کرد.

همتی با اشاره به کمک های بشرودستانه جمعیت هلال احمر ایران به ۶ کشور مختلف اشاره کرد و افزود: به ۶ کشور دنیا کمک های بشردوستانه ارسال کردیم. حتی به کشورهای همسایه که درگیر جنگ بودند هم پیشنهاد ارسال محموله دادیم. این کمک ها براساس همکاری های دو جانبه میان جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر انجام می شود و این ویژگی جمعیت های ملی است که هیچ تناسبی بین اهدا و دریافت کمک ها ندارد.

وی درباره دریافت کمک های نقدی، تصریح کرد: بیش از ۲۴۳۰ میلیارد ریال کمک های نقدی بین المللی کشورهای مختلف به هلال احمر بود. به علاوه مردم نوعدوست ما هم علی رقم همه تنگناها ۲ هزار و ۸۸۰ میلیارد ریال کمک کردند که این کمک ها میان گروه‌های هدف توزیع شد.

کمک های دولت به هلال احمر برای شارژ انبارهای امدادی

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه دولت، کمک های خوبی به هلال احمر داشت، گفت: نیروهای آماده زیاد داریم و باید بنیه امدادی خود را قوی می کردیم و انبارهای امدادی را به صورت جدی شارژ می‌کردیم. به همین دلیل کمک های خوبی دولت به هلال احمر داشت، مجوز واردات ۹۰۰ خودرو خارجی عملیاتی، صادر شد و اقدامات مربوط به آن در حال انجام است.

وی افزود: ۵۰۰ میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه و بودجه اختصاص پیدا کرد و به ما کمک شد.اما بیش از یک هزار میلیارد تومان برای شارژ انبارهای امدادی نیاز است. در ابتدای سال ۹۹، موجودی انبارها ۱۰ تا ۱۵ درصد بود اما در حال حاضر این موجودی به حدود ۶۰ درصد رسیده است و امیدواریم شارژ انبارها مجددا در سال ۱۴۰۰ اتفاق بیافتد؛ چرا که  دغدغه ما به خاطر وقوع بحران ها است که نیاز داریم انبارها به صورت جدی شارژ شوند.

همتی با تاکید بر اینکه نیروهای امدادی هلال احمر پس از وقوع یک حادثه در فاصله نیم تا یک ساعت پس از وقوع آن وارد منطقه می شوند، گفت: ایده ایجاد خانه های هلال در سال ۹۴ مطرح شده بود که جنبه عملیاتی پیدا نکرد. اما این ایده در سال گذشته دنبال شد و موفق به ایجاد ۵۴۰۰ خانه هلال در مناطق دور افتاده، محروم و صعب العبور شدیم که از این تعداد سه هزار مورد توسط رئیس جمهوری افتتاح شده و ۲۴۰۰ خانه هلال دیگر هم با حضور معاون اول رئیس جمهوری افتتاح خواهد شد. در واقع خانه های هلال یک جمعیت هلال احمر کوچک در مناطق محروم است.

وی با تاکید بر اینکه کارها در خانه های هلال به صورت داوطلبی انجام می شوند و این خانه ها بار مالی ندارد، اضافه کرد: صلیب سرخ اعلام کرد که تجهیز خانه های هلال را در اولویت کار خود قرار خواهد داد.

غربالگری ۴۰۰ هزار نفر در مبادی مرزی رسمی کشور

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه بیش از ۴۰۰ هزار نفر در ۲۸ مرز رسمی کشور غربالگری شدند، خاطرنشان کرد: از این تعداد بیش از ۴۸هزار مورد پی سی آر و رپید تست انجام شده و تعدادی به نقاهتگاه ها منتقل شده اند.

به گفته همتی در هفته جاری و هفته های آینده جمعیت هلال احمر محموله واکسن کرونا را با همکاری بانک مرکزی، ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه وارد کشور می کند.

خانه‌ های هلال، خود نوعی هلال‌ احمر کوچک به شمار می ‌روند که در سطح شهرها از سوی مردم، خیرین و نیکوکاران و با همکاری شهرداری ها، مساجد و اصناف و در سطح روستاها از سوی دهیاران، بخشداران و با مشارکت فرمانداری ها، شعب جمعیت هلال احمر تجهیز و مدیریت می‌شوند که با تشکیل این خانه ها تمام ظرفیت های خدمت رسانی جمعیت هلال احمر مبتنی بر نیاز هر منطقه احصا و به کار گرفته می شود.
به گزارش ایرنا، هر ساله هجدهم اردیبهشت روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر گرامی داشته می شود به این امید که با رعایت اصول هفتگانه تعریف شده از سوی جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر و اجرای مفاد حقوق بین المللی بشردوستانه ازسوی کشورهای مختلف به برقراری صلح و آرامش در جهان کمکی شده باشد.

نام جمعیت هلال احمر می تواند برای افراد مختلف جامعه تداعی کننده خدمات عام المنفعه و بشردوستانه باشد، عده ای آن را سازمانی پیشرو و پاسخگو در ارائه خدمات اولیه امداد و نجات در حوادث و سوانح، بعضی ها آن را تامین کننده داروهای خاص و داروخانه های ویژه و تک نسخه ای، گروهی ارائه دهنده خدمات توانبخشی و عده ای دیگر آنرا سازمانی داوطلبانه و حمایتی می شناسند.

نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر یک شبکه بشردوستانه جهانی متشکل از ۸۰ میلیون نفر است که به افرادی که با مشکلات ناشی از بلایا، مخاصمه و مشکلات بهداشتی و اجتماعی مواجهند کمک می کند.

بشردوستی، بی غرضی، بی طرفی، استقلال، خدمت داوطلبانه، یگانگی و جهان شمولی اصول بنیادین هفتگانه چارچوب اخلاقی، عملیاتی و سازمانی کار نهضت صلیب سرخ و هلال احمر را تشکیل می دهند که این اصول در بطن رویکرد نهضت برای کمک به مردم نیازمند در جریان مخاصمه مسلحانه، بلایای طبیعی و دیگر شرایط اضطراری قرار دارند

امسال شعار هفته گرامیداشت صلیب سرخ و هلال احمر (۱۸ تا ۲۴ اردیبهشت) «جهانی تحت عنوان توقف ناشدنی، شکست ناپذیر و مقایسه نشدنی» است، اما با توجه به اینکه در آستانه صد سالگی تاسیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران قرار داریم شعار «یک قرن خدمات داوطلبانه مقایسه نشدنی» برای هفته هلال انتخاب شده است.

با یکصد ساله شدن جمعیت‌های هلال احمر و صلیب سرخ در دنیا یک قرن تازه برای دوباره مهربانی کردن، دوباره با هم بودن، دوباره دوستی کردن، دوباره و دوباره و دوباره ارائه خدمات داوطلبانه مقایسه نشدنی آغاز شد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha