۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۰۵
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 84324055
۰ نفر

برچسب‌ها

سایه سنگین کرونا و انفجار بر تعطیلات عید فطر افغانستان
وز

کابل - ایرنا - مردم افغانستان در حالی امسال به استقبال عید فطر به عنوان یکی از بزرگترین اعیاد می روند که سایه سنگین کرونا و انفجارهایی که از چند روز پیش با انفجار یک مدرسه در غرب کابل آغاز شد و با دو انفجار صبح امروز ادامه یافت، بر تعطیلات عید فطر این کشور سایه انداخته است.

به گزارش ایرنا، براساس اطلاعات منتشر شده در این انفجارها ۹۲ نفر شهید، ۱۷۷ تن مجروح و تعدادی نیز ناپدید شدند.

دولت افغانستان  روز سه شنبه را به علت انفجار ۲ روز پیش مدرسه سید الشهدای دشت برجی در منطقه کوه چهل دختران کابل که ۶۳ کشته و بیش از ۱۵۰ زخمی برجا گذاشت را به عنوان عزای عمومی اعلام کرد.

هنوز مردم افغانستان از غم و شوک دانش آموزان کشته شده در غرب کابل خارج نشده بودند که دو انفجار امروز به اندوه و تاسف آنها اضافه کرد.

 عید سعید فطر و قربان در افغانستان با بیشترین روزهای تعطیلات رسمی در این کشور همه ساله با دید و بازدید خانواده‌ها و دوستان و نزدیکان برگزار می‌شود اما امسال این عید زیر سایه سنگین کرونا قرار گرفته و محدودیت های شدید بر این مراسم نیز تاثیر گذاشته است.

دولت افغانستان و وزارت بهداشت از شهروندان افغان خواسته‌اند که در روزهای عید از رفتن به منازل دوستان و خویشاوندان به علت جلوگیری از گسترش ویروس کرونا خودداری کنند.

وزارت بهداشت افغانستان هشدار داده است که در صورت رفتن به منازل دوستان، امکان آن وجود دارد که بجای خوشی، مرگ را برای آنها تحفه ببرند و به همین دلیل از تردد در روزهای عید بشدت خودداری شود.

براساس آخرین آمار وزارت بهداشت افغانستان طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۲۱ نفر در مناطق مختلف این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و ۱۲ تن دیگر نیز جان باخته اند که براین اساس،تعداد کل مبتلایان به بیش از ۶۲ هزار نفر رسیده و شمار جان باختگان نیز ۲ هزارو ۶۹۸ نفر می باشد.

این آمار وزارت بهداشت افغانستان تنها افرادی را در بر می گیرد که به بیمارستان های دولتی مراجعه و تست کرونا داده اند اما در افغانستان اکثریت مردم نه به بیمارستان مراجعه می کنند و نه تست کرونا می دهند و این امر باعث می شود که تعداد زیادی در خاموش جان خود را از دست می دهند و بدون اطلاع مقامات بهداشتی به خاک سپرده می شوند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha