بهره‌برداری آزمایشی از سامانه چارچوب/ ثبت‌نام رایگان فارسی‌آموزان

تهران- ایرنا- معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی گفت: سامانه آموزشی «چارچوب» بر اساس جلد اول همین مجموعه‌ طراحی شده و در دسترس فارسی‌آموزان داخل و خارج از کشور قرار می‌گیرد.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از بنیاد سعدی، رضامراد صحرایی گفت: محتوای این سامانه بر اساس جلد اول مجموعه چارچوب تهیه و طراحی شده است.

وی با بیان اینکه در این سامانه بیش از ۱۰۰ ویدئوی آموزشی ۵ دقیقه‌ای موجود است، گفت: این سامانه به گونه‌ای طراحی شده که زبان‌آموزان بتوانند در فضایی تعاملی همزمان و غیرهمزمان، بدون همراه داشتن کتاب یا حضور در کلاس درس، کتاب «چارچوب» را مطالعه کنند.

زبان‌آموزان در این مسیر از پشتیبانی علمی مدرسان و کارشناسان بهره خواهند برد. «چارچوب» در واقع یک دوره آموزشی کامل محسوب می‌شود که زبان‌آموزان می‌توانند هر ترم در آن ثبت نام کنند و حدود ۳۵ ساعت آموزش ببینند.

صحرایی درباره ضرورت‌های راه‌اندازی این سامانه توضیح داد: بسیاری از مخاطبان ما در خارج از کشور که از نمایندگی‌های بنیاد و مراکز آموزشی ما دور هستند و تمایل به یادگیری زبان فارسی دارند، با این روش همیشه مدرس و کتاب را در کنار خود همراه خواهند داشت.

استفاده از این سامانه به صورت برخط (آنلاین) صورت می‌گیرد و زبان آموزان به دو روش می‌توانند در این دوره شرکت کنند. در روش اول زبان‌آموزان می‌توانند خود به طور مستقل ثبت نام کنند که در این صورت کارشناسان بنیاد آنها را حمایت خواهند کرد و به پرسش های آنها پاسخ می‌گویند و به تمرین‌های تولیدی آنها بازخورد اصلاحی می‌دهند. همچنین کلاس همزمان نیز برای آنها برگزار می شود.

معاون آموزش و پژوهش بنیادسعدی افزود: در روش دوم، زبان‌آموزان توسط مدرسان خود در این سامانه عضو می‌شوند. مدرسان در هر جای دنیا که باشند می‌توانند وارد سامانه شوند و فرم درخواست عضویت در سامانه را تکمیل و پس از تأیید کارشناس مربوطه به صفحه مدیریتی خود در سامانه دسترسی پیدا کنند و زبان‌آموزان خود را نیز عضو کنند تا از محتوای این سامانه بهره ببرند. در این روش، زبان‌آموزان تحت پشتیبانی علمی معلم خود قرار خواهند گرفت.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه یکی از اهداف این سامانه دسترسی آسان آن از تلفن همراه بوده گفت: زبان‌آموزان می‌توانند از طریق موبایل خود وارد این سامانه شوند. این دوره به دلیل تمرین، بازخورد اصلاحی مدرس و تشکیل کلاس‌های رفع اشکال در اصل یک دوره کامل محسوب می‌شود.

صحرایی گفت: محتوای آموزشی این سامانه از ابتدای سطح مقدماتی تا پایان سطح پیش میانی را پوشش می‌دهد. آزمون تعیین سطح برای ورود به این سامانه برای آن است که زبان‌آموزان نوآموز مشخص شوند و پس از گذراندن سطح نوآموز، یادگیری زبان فارسی را از طریق این سامانه ادامه دهند. چنانچه زبان آموز در سطح مقدماتی یا بالاتر باشد می‌تواند در این دوره شرکت کند.

وی خاطرنشان کرد: «چارچوب» هم اکنون از ابتدای سطح مقدماتی در مرحله بهره برداری آزمایشی است. از مدرسانی که تمایل دارند در این مرحله با ما همراه شوند می‌توانند درخواست خود را به نشانی amoozesh@saadifoundation.ir ارسال و زبان آموزان خود را رایگان در این مرحله ثبت نام کنند.

بنیاد سعدی، در سال ۱۳۸۹ با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تقویت و گسترش زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور و ایجاد تمرکز، هم‌افزایی و انسجام در فعالیت‌های مرتبط با این حوزه و بهره‌گیری بهینه از ظرفیت‌های موجود کشور، تاسیس شد و کار خود را به صورت رسمی از اول اردیبهشت ۱۳۹۲ آغاز کرد.

این بنیاد ضمن تالیف کتاب های آموزشی زبان فارسی، تربیت مربی، همه‌ساله دوره های آموزشی را در این راستا برای مدرسان زبان فارسی دنیا برنامه ریزی و اجرا می کند، همچنین برگزاری دوره های دانش افزایی برای علاقه‌مندان و دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی در سراسر جهان و رشته های مرتبط از دیگر فعالیت های این بنیاد است.
تالیف ۱۶ عنوان کتاب در زمینه آموزش زبان فارسی، برگزاری بیش از ۲۰۰ دوره‌ آموزش زبان فارسی با ۱۰ هزار فارسی‌آموز و تربیت معلم، فعالیت در فضای مجازی برای آموزش زبان فارسی بخشی از فعالیت های این نهاد است که به صورت هیات امنایی و با حضور معاون اول رئیس‌جمهور (رئیس هیئت‌امنا)، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (دبیر هیئت‌امنا)، رئیس بنیاد، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر امور خارجه، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر آموزش و پرورش، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس جامعه المصطفی العالمیه، رئیس سازمان صدا و سیما و ۵ نفر صاحب نظر در حوزه زبان و ادبیات فارسی به پیشنهاد رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و تأیید هیات امناء و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی با ریاست غلامعلی حداد عادل، اداره می شود.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha