ایران آماده همکاری و دوستی با کشورهای منطقه است

تهران- ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در عمان با استقبال و قدردانی از نقش انسان‌دوستانه سلطنت عمان در حل اختلافات در منطقه، گفت: ایران دست همکاری و دوستی به سوی کشورهای همسایه دراز می‌کند و از این منظر ما درهای گفت وگو با همه را گشوده‌ایم.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از سفارت ایران در عمان، علی نجفی خوشرودی،  روابط عمان و ایران را تاریخی توصیف کرد و گفت:  روابط نزدیک و اراده مداوم رهبران دو کشور دوست برای تقویت این روابط و همکاری در زمینه‌های مختلف متمایز شده است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در عمان ادامه داد: ایران به توافق هسته ای متعهد و آماده گفت وگو است. مذاکرات بین ایران و گروه ۱+۴ همچنان ادامه دارد و عمان در زمینه نقش برجسته ای داشته است.  ما همیشه از نقش انسان‌دوستانه سلطنت عمان در حل اختلافات در منطقه استقبال و قدردانی می‌کنیم.

نجفی خوشرودی افزود: ایران دست همکاری و دوستی به سوی کشورهای همسایه و کشورهای منطقه دراز می‌کند و از این منظر ما درهای گفت وگو با همه را گشوده‌ایم و ابتکارات متعددی چون ابتکار صلح هرمز در این چارچوب است.  ابتکاری که هدف آن پایان دادن به اختلافات بین کشورهای منطقه است تا شاهد هماهنگی، صلح و دوستی و احترام متقابل باشیم.

وی یادآور شد: حجم مبادلات تجاری بین عمان و ایران در حال حاضر حدود یک میلیارد دلار است و ما با تلاش‌های مشترک به دنبال تقویت روابط تجاری و افزایش سطح مبادلات تجاری بین دو کشور هستیم. ایده‌ها و ابتکارات مختلفی وجود دارد که در حال مطالعه آنها و چارچوب‌های اجرایی آن هستیم.

نجفی در مورد پیش‌نویس توافق‌نامه گازی بین عمان و ایران نیز گفت: این پروژه در صورت حل برخی مشکلات فنی آن، به عنوان یک پروژه مهم در جهت تقویت روابط بین عمان و ایران به شمار می‌رود. در این زمینه جلساتی بین دو کشور برگزار شده است.

وی در مورد چشم انداز ۲۰۴۰ عمان ضمن ابراز امیدواری برای دستیابی به اهداف چشم انداز تصریح کرد: این یک چشم انداز بلند مدت و آینده‌داری است که با هدف ایجاد رونق عمان در زمینه‌های مختلف از طریق ایجاد تنوع در منابع درآمد و فعالیت‌های اقتصادی تنظیم شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha