۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۸:۰۳
کد خبرنگار: 1762
کد خبر: 84323556
۰ نفر

برچسب‌ها

رشته ورزشی سپک‌تاکرا در چاراویماق فعال می‌شود

مراغه- ایرنا- رییس کمیته سپک‌تاکرای آذربایجان‌شرقی گفت: رشته ورزشی سپک‌تاکرا پس از شهرستان‌های تبریز، مراغه، مرند، بناب و اسکو در شهرستان چاراویماق فعال می‌شود.

به گزارش ایرنا، غلامرضا عبدی روز یکشنبه با حضور در چاراویماق و در جلسه کاری با رییس اداره ورزش و رییس هیات انجمن های ورزشی این شهرستان اظهار داشت: آذربایجان شرقی یک از استان های پیشتاز در رشته ورزشی سپک‌تاکراست و در حال حاضر پنج ورزشکار در بخش بانوان و هشت ورزشکار در بخش آقایان در رده های سنی مختلف از این استان عضو تیم ملی کشورمان است.

وی گفت: همچنین تعدادی از ورزشکاران آذربایجان‌شرقی به عنوان مربی تیم ملی و داور بین المللی این رشته ورزشی فعالیت می کنند.

عبدی اعلام کرد: در حال حاضر بیش از ۱۵۰ ورزشکار استان در رشته ورزشی سپک‌تاکرا به صورت حرفه ای و نیمه حرفه ای فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه در مرحله نخست کارگاه آموزشی رشته ورزشی سپک‌تاکرا در بخش آقایان و بانوان برگزار خواهد شد، اضافه کرد: همچنین کلاس های استعدادیابی در برای شناسایی ورزشکاران علاقه‌مند برای تشکیل تیم های پایه بزودی برگزار خواهد شد.رییس اداره ورزش و جوانان چاراویماق نیز در این جلسه با اعلام آمادگی این اداره برای برگزاری دوره های مختلف این رشته ازجمله دوره‌های آموزش مربیگری، داوری و استعدادیابی در این شهرستان گفت: سپک‌تاکرا یکی از رشته های ورزشی محبوب و دارای پتانسیل بالا در آذربایجان‌شرقی است و بیشتر بازیکنان تیم ملی از این استان هستند و در این راستا از راه‌اندازی این رشته در چارایماق استقبال می کنیم.

سعید فلاحی گفت: با حمایت های غلامرضا عبدی به عنوان رییس کمیته سپک‌تاکرای آذربایجان‌شرقی و سرپرست تیم ملی جوانان کشورمان می توانیم شاهد بسط و گسترش این رشته ورزشی در چاراویماق باشیم.

وی افزود: جهت استعدادیابی و راه‌اندازی سپک‌تاکرا در چاراویماق از مدارس این شهرستان آغاز خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: استعدادهای ورزشی بسیاری در مناطق روستایی و شهری چاراویماق وجود دارد و امیدواریم با هماهنگی ها و حمایت های استانی و کشوری استعدادها و پتانسیل ‌های شهرستان به خصوص در رشته سپک‌تاکرا شناسایی و کشف شود.

فلاحی اعلام کرد: شهرستان چاراویماق دارای ۸۵۰ ورزشکار سازمان یافته در رشته های مختلف ورزشی است.

به گزارش ایرنا، آذربایجان‌شرقی یکی از قطب های ورزش سپک‌تاکرا در کشور است و در این استان مراغه یکی از قدرت های تراز اول این رشته ورزشی در کشور است به طوری که نخستین ورزشکار مدال آور جهانی تاریخ ورزش مراغه در رشته سپک تاکراست و این شهرستان بیشترین سهم بازیکن تیم های ملی کشورمان را در این رشته دارد و تمامی بازیکنانی که از آذربایجان‌شرقی در تیم‌های ملی سپک‌تاکرا در هر دو بخش بانوان و آقایان حضور دارند، اهل شهرستان مراغه هستند.

سپک تاکرا شبیه والیبال است اما به ‌جای دست از پا برای گذراندن توپ از تور استفاده می ‌شود این بازی از ورزش‌ های بومی جنوب شرق آسیا بوده و در تایلند، مالزی، لائوس و اندونزی بسیار محبوب است.
اندازه زمین و ارتفاع تور در این بازی شبیه بدمینتون بوده و هر تیم ۳ بازیکن دارد و هر تیمی که بتواند ۲ ست از ۳ ست بازی را از آن خود کند برنده مسابقه خواهد بود، هر ست ۲۱ امتیاز دارد که در ست سوم تنها کسب ۱۵ امتیاز برای پیروز شدن تیم ها کافی است.
شهرستان چاراویماق با حدود ۳۱ هزار نفر جمعیت در ۱۸۰ کیلومتری جنوب شرق تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha