حراج شگفت‌انگیز نقاشی «داوینچی» از یک خرس

تهران- ایرنا- طراحی «لئوناردو داوینچی» از یک خرس، تابستان امسال به ارزش تخمینی ۱۲ میلیون پوند در لندن به مزایده گذاشته می‌شود.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روزنامه گاردین، نقاشی سر یک خرس (Head of a Bear) هشتم ژوئیه (۱۷ تیر ۱۴۰۰) در حراجی کریستیز چکش می‌خورد. این اثر پیش از حراج در نیویورک و هنگ‌کنگ به نمایش درمی‌آید و ارزش تخمینی آن چیزی بین ۸ تا ۱۲ میلیون پوند برآورد شده است.

بن هال رئیس بخش نقاشی‌های اساتید قدیمی شعبه نیویورک حراجی کریستیز از این اثر به عنوان یکی از مهمترین آثار دوره رنسانس که هنوز در دست مالکان خصوصی است یاد کرده و می‌گوید: این اثر طی قرون و اعصار گذشته در تملک برخی از برجسته‌ترین مجموعه‌داران شاهکارهای اساتید قدیمی بوده است.

آخرین صاحب این نقاشی مالکیت آن را در سال ۲۰۰۸ به دست آورد.

نقاشی سر یک خرس یک طرح هفت در هفت سانتی‌متری است که با قلم نقره روی یک کاغذ صورتی-بژ کم رنگ کشیده شده است. این نقاشی تاکنون در برخی از معروفترین موزه‌های جهان به نمایش در آمده است. نگارخانه ملی لندن یکی از این موزه‌هاست که در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به عنوان بخشی از یک نمایشگاه از آثار داوینچی میزبان این نقاشی بود.

اگر همه چیز براساس پیش‌بینی‌ها جلو رود، سر یک خرس داوینچی می‌تواند رکورد نقاشی اسب و سوار را بشکند؛ این نقاشی در سال ۲۰۰۱ به قیمت بیش از ۸ میلیون پوند چکش خورد و رکورد گرانترین نقاشی حراج شده از این هنرمند معروف ایتالیایی را به نام خود ثبت کرد.

لئوناردو داوینچی دانشمند، نقاش، مجسمه‌ساز، معمار، موسیقی‌دان، ریاضی‌دان، مهندس، مخترع، آناتومیست، زمین‌شناس، نقشه‌کش، گیاه‌شناس و نویسنده ایتالیایی دوره رنسانس بود که با وجود تنها ۲۵ اثر برجای نمانده، به عنوان یکی از بزرگترین نقاشان تاریخ شناخته می‌شود.  

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha