ایران در بخش آموزش عالی جایگاه خوبی در جهان دارد

تهران-ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: هم‌اکنون در بخش آموزش عالی جایگاه خوبی در جهان داریم و برای سال‌های آینده نیز باید برنامه‌ریزی کنیم که این جایگاه حفظ شود.

به گزارش  روز یکشنبه وزارت علوم، منصور غلامی در نشست هم اندیشی استادان دانشگاه‌ها و مسوولان آموزش عالی کشور، اظهار داشت: بهره‌وری، بهره‌مندی و تقویت علم و دانش تولید شده در دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور از مواردی است که باید به آن توجه شود.

وی درخصوص انتظارات از توسعه آموزش عالی کشور، تاکید کرد: پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، دستاوردهای بسیار ارزشمندی توسط مجموعه آموزش عالی کشور به دست آمده مانند تربیت نیروی انسانی در حد خودکفایی کشور و انجام پژوهش‌هایی که در مقایسه با نیازهای جهانی جایگاه ارزشمند و افتخارآمیزی فراهم آورده و قابل توجه است.

وزیر علوم افزود: آنچه که در دهه اخیر اتفاق افتاده در تبدیل علم به فناوری و فناوری‌هایی که به نوبه خود در رشته‌ها و زمینه‌های مختلف گره‌گشا بوده و هستند و در آینده نیز گره‌گشایی‌هایی بزرگ‌تر و مهم‌تر را به دنبال خواهند داشت.

غلامی به نگاه آموزش عالی به بدنه جامعه که در سال‌های گذشته شکل گرفته است،  اشاره کرد و گفت: در گذشته بخش‌های مختلف آموزش عالی و توانمندی‌های علمی را کمتر در جای خودش قرار دادیم. بسیاری از بخش‌های صنعتی در ادوار گذشته بدون آنکه نیازی به بخش آموزش عالی به عنوان متولی تامین علم و دانش و راهگشایی در مسایل و مشکلات توجه شده باشند یک نوع بی‌نیازی احساس می‌کنند.

وی ادامه داد: پس از تاکیدات رهبر معظم انقلاب در سال های ۸۹ و ۹۴ در نشست با اساتید دانشگاه ها و دانشگاهیان که تاکید فرمودند: «باید برای وضعیت آموزش عالی کشور تدبیر کرد»؛ طبیعتاً در این راستا نیاز به یک طراحی و بازنگری در حوزه آموزش عالی بوده و هست.

غلامی خاطرنشان کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از فرمایشات رهبر معظم انقلاب در سال ۹۴ طرح ساماندهی آموزش عالی را به وزارت علوم ابلاغ کرد که کمی اجرای آن طولانی شد؛ ولی از سال ۹۷ با دقت و انرژی که همکاران گذاشتند همچنین با هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به پیش می‌رود.

وی تصریح کرد: این طرح در واقع برای بازچینش مجموعه آموزش عالی کشور فعالیت می‌کند و یک کار کارشناسی بزرگ و بسیار دقیق است که امیدواریم آن را به تحقق برسانیم.

وزیر علوم در ادامه در خصوص این که در آینده پیش رو چه انتظاراتی از آموزش عالی وجود دارد، گفت: در این راستا یک کارگروه آینده‌پژوهی در حوزه آموزش عالی تشکیل شده که شعبی از آن در دانشگاه‌ها با نگاه به آینده که به سرعت در حال تحول و گذر از وضع فعلی به وضعیت جدید است، مشغول فعالیت هستند.

غلامی ادامه داد: هم‌اکنون جایگاه خوبی در سطح جهان داریم و حتماً برای سال‌های آینده نیز باید برنامه‌ریزی کنیم که این جایگاه حفظ شود.

وی با بیان این که در حوزه فناوری‌ها باید نگاه مان به آینده نسبتاً دوری باشد، افزود: آنچه استفاده می‌کنیم بخشی مربوط به مواردی است که در دنیا انجام می‌شود؛ ما یا به دنبال آنها و یا خیلی نزدیک به آنها حرکت می‌کنیم اما وقتی به آنچه که در آینده نزدیک قرار است اتفاق بیافتد، می نگریم، تحولات عمیق، سریع و گسترده در دنیا اتفاق می‌افتد که نیاز است جامعه علمی را به آن سمت ببریم.

وزیر علوم ابراز امیدواری کرد تلاش‌هایی که در کشور صورت گرفته، به سمتی حرکت کند که بتوانیم یک مجموعه حکمرانی علمی منظم، منسجم و با اجزای توانمند به جامعه عرضه کنیم و حاصل این باشد که هر بخش نقش خود را به حد کمال انجام دهد تا کل مجموعه، این کشتی بزرگ را به سلامت و با هدفمندی به ساحل مقصود و آرزوها که در آینده تجلی می‌کند، برساند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha