بخش‌های مختلف پدافند هوایی موظف به همکاری با قرارگاه مشترک هستند

تهران- ایرنا- رییس ستادکل نیروهای مسلح با بیان اینکه بخش‌های مختلف پدافند هوایی نیروهای مسلح موظف به همکاری با قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) هستند، بر لزوم ارتقای شبکه یکپارچه فرماندهی و کنترل و اجرای بازی جنگ و سناریوی‌های محتمل و تهدیدات نوین تاکید کرد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی ارتش، سرلشکر پاسدار محمد باقری در آیین معارفه فرمانده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) که روز یکشنبه در ستاد این قرارگاه برگزار شد، گفت: در ابتدای مراسم از سرلشکر عبدالرحیم موسوی فرمانده ارزشمند ارتش جمهوری اسلامی ایران و فرمانده این قرارگاه ارزشمند، تشکر و قدردانی می‌کنیم.

رییس ستادکل نیروهای مسلح افزود: سرلشکر موسوی در کنار تمام مسئولیت‌های سنگینی که در فرماندهی ارتش جمهوری اسلامی بر عهده داشتند، حدود ۲ سال در این مجموعه ایفای نقش کردند و در این مسئولیت توانستند به خوبی تدابیر فرماندهی معظم کل قوا را در قرارگاه پدافند هوایی عملی کنند.

باقری با اشاره به نقش سرلشکر موسوی در تشکیل قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) اظهار کرد: ایشان توانستند ضمن تفکیک نیروی پدافند هوایی ارتش، با تلاش و پیگیری شبانه روزی، مجموعه فرماندهی و کنترل را در قرارگاه ساماندهی کنند و یک قرارگاه آماده را برای فرماندهی جدید ساماندهی کنند.
وی در ادامه تصریح کرد: امیر رحیم زاده برادر ارزشمندی که از ابتدای خدمت طولانی خود در صحنه پدافند کار را از سطوح مختلف آغاز کرده و در جایگاه‌های گوناگون، کارآمدی، خلوص و توانمندی‌های خود را به نمایش گذاشته است.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه امیر رحیم زاده امروز با حکم فرماندهی معظم کل قوا کار خود را در سمت جدید آغاز می‌کند، افزود: اعطای این حکم نشانه اعتماد و انتظار مسئولیت سنگین از این عزیز رزمنده است. انشاءالله که تمامی وعده‌های الهی ذکر شده در قرآن کریم و دعای اهل بیت دعای امام سجاد(ع) و دعای حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف و دعا و مطالبات فرماندهی معظم کل قوا پشتیبان این قرارگاه و یکایک رزمندگان پدافند هوایی کشورمان خواهد بود.

باقری با اشاره به اهمیت مسئولیت قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص)، خاطرنشان کرد: ماموریت این قرارگاه برای سال‌ها است که در اولویت یکم نیروهای مسلح قرار دارد؛ اولویت اول به معنای تمرکز توان و پشتیبانی‌ها و البته سنگینی و خطیر بودن مسئولیت است.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: این قرارگاه بنابر تدبیر فرماندهی معظم کل قوا با ساختار کوچک و چابک اما با وحدت فرماندهی کامل عملیاتی شکل گرفته است؛ تا با در اختیار گرفتن نیروی پدافند هوایی ارتش، فرماندهی پدافند هوایی نیروی هوا فضای سپاه و سایر بخش‌های پدافندی کشور، فرماندهی یکپارچه ایجاد کند و از فضای کشور حراست کرده و آنرا در برابر تهدیدات دشمن نفوذ ناپذیر کند.

باقری با اشاره به ماموریت قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم الانبیا گفت: این قرارگاه در حوزه کشف، رهگیری، درگیری و انهدام، وظایف فوق‌العاده سنگین و پیچیده و در عین حال تجربه شده‌ای را برعهده دارند که انجام می‌دهند.

وی افزود: در عین حال که این اولویت یک مسئولیت خطیر و یک مطالبه است، می‌تواند یک فرصت بی نظیر نیز برای مجموعه پدافند هوایی کشور باشد که باید از این فرصت برای ارتقای توان پدافند هوایی کشور بهره برداری صورت گیرد.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: همانگونه که در این مأموریت، لحظه‌ای غفلت یا اشتباه قابل پذیرش نیست؛ در عین حال برای اجرای این مسئولیت تلاش شده است تا تمامی روابط کاری سلسله مراتب فرماندهی کاملاً شفاف و بدون ابهام و موازی‌کاری و قطعی باشد.

باقری گفت: در طرح جامع موقت ابلاغی و همچنین در طرح جامع نهایی که به تصویب فرماندهی معظم کل قوا رسیده است این اصول قطعاً به طور کامل رعایت خواهد شد تا هیچ گونه ابهامی وجود نداشته باشد.

وی با اشاره به مسئولیت سنگینی که بر عهده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم الانبیا است، گفت: ستاد کل نیروهای مسلح، قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا(ص)، وزارت دفاع، ستاد فرماندهی ارتش و سپاه پاسداران و همه مجموعه‌های نیروهای مسلح وظیفه دارند، با نگاه اولویت به این قرارگاه بنگرند و تمامی پشتیبانی ها را با حداکثر توان تامین کرده و در اختیار این مجموعه قرار دهند. در برنامه‌ریزی، طرح‌ریزی‌ها و بودجه بندی‌ها و در تمامی مراحل و اقدامات باید این اولویت رعایت شود.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: دفاع نفوذ ناپذیر از آسمان کشور باید به گونه ای باشد که در کشور ایجاد اطمینان و بازدارندگی و در دشمن یاس و ناامیدی ایجاد کند.

باقری با اشاره به انتظارات و تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم الانبیا باید دفاع یکپارچه، خلل ناپذیر و بدون هرگونه شبهه و موازی کاری و ابهام را ایجاد کند.

رییس ستادکل نیروهای مسلح عنوان کرد: قرارگاه مسئولیت دارد که شبکه یکپارچه فرماندهی و کنترل را به روز و بهتر از قبل ساماندهی کند و شبکه‌های کارآمد را با خط فرمان کوتاه و پاسخگویی به لحظه ارتقا دهد.

وی بیان داشت: امروز مجموعه های اطلاعاتی ارزشمندی در ارتش و سپاه وجود دارد که قرارگاه مسئولیت ساماندهی، هم افزایی و بهره مندی مناسب و کامل و به موقع را از این مجموعه ها دارد؛ این مجموعه ها نیاز به برنامه‌ریزی دارد و باید حداکثر پشتیبانی و همکاری را در این رابطه با قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم الانبیا داشته باشند.

باقری با تاکید بر اهمیت بازی جنگ و پرداختن به سناریوهای محتمل و راه‌هایی که ممکن است دشمن از آن سمت و سو وارد شود، گفت: قرارگاه باید در این حوزه تدابیر لازم را اتخاذ کند؛ همچنین در حوزه باز آمایش و ساماندهی مجموعه های راداری و جنگ الکترونیک نیز باید تلاش لازم صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه به روز بودن فناوری ها فوق العاده با اهمیت است و قطعاً باید در حوزه مقابله با تهدیدات از سامانه‌های جدید استفاده کرد، افزود: مسلما سامانه های قدیمی پاسخگوی تهدیدات نوین نیستند؛ لذا باید قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) با مطالبه پژوهشگران نیروهای مسلح، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، خلأ و نقاط ضعف را پر کند.

رییس ستادکل نیروهای مسلح با تاکید بر ضرورت توجه به حوزه‌های علوم جدید که در پدافند هوایی فوق العاده اثرگذار است، افزود: باید در حوزه جنگ الکترونیک با معانی و مفاهیم جدید آن، حوزه سایبر و سایبری الکترونیک، حوزه لیزر و کوانتوم و سایر حوزه‌هایی که کم‌کم در حوزه دفاع هوایی ورود می‌کند، تلاش کنیم و اطلاعات به روز داشته باشیم و در لبه‌های فناوری از این علوم جدید استفاده کنیم.

وی افزود: این قرارگاه یک قرارگاه مشترک و به عبارتی فراسازمانی است هر چند که تحت امر سلسله مراتب ارتش است، اما مانند ستاد کل و وزارت دفاع یک قرارگاه چند سازمانی و چند نیروی است و این ایجاب می کند که هم افزایی و روحیه برادری و اخوت و وحدت و همکاری در اوج خود در این قرارگاه وجود داشته باشد و همه نیروها و سازمان ها بایستی در روابطی که تعریف شده است از این قرارگاه تبعیت کنند و حداکثر همکاری را با آن داشته باشند.

باقری گفت: قرارگاه نیز بایستی با رعایت همه ملاحظات مربوط به هر نیرو و سازمان، حداکثر استفاده از توان سازمان ها را داشته باشد و در درون قرارگاه هم ارتشی و سپاهی صرفاً تفاوت شان در تفاوت رنگ لباس است وگرنه از جهت همکاری برادری و هم‌افزایی در کار، هیچ گونه تفاوتی با یکدیگر ندارند و نباید داشته باشند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح  عنوان کرد: استفاده از سامانه‌های جدید و به مرور کنارگذاشتن سامانه‌های قدیمی باید مورد توجه باشند، سامانه های قدیمی ممکن است صرفاً باعث دست و پا گیر شدن مجموعه‌های عملیاتی ما باشد که باید این مسیر با سرعت عبور کرد.

باقری بیان داشت: تهدیدات و روش‌های نبرد دائماً در حال تغییر است و این قرارگاه مسئولیت تحقیق و درک روش‌های کارآمد و نوین برای دفاع مطمئن و غیر قابل نفوذ از فضای کشور را برعهده دارد.

وی با بیان اینکه یادگیری علوم نظری در جای خود کار ارزشمندی است، خاطرنشان کرد: باید در حوزه مهارت افزایی نیروها کار کرد که می‌تواند کارآمدی را در صحنه های ماموریتی ارتقا دهد و البته در این مسیر تمرین های مکرر و رزمایش های واقعی و دوطرفه اساسی باید به طور مستمر و دائمی مورد توجه و اقدام قرارگاه قرار گیرد و همچنین بحث آموزش نیز باید مورد مطالبه قرارگاه باشد.

باقری تاکید کرد: قرارگاه باید دائماً در میدان باشد و نظارت دائمی بر امور داشته باشد؛ نیروی پدافند هوایی ارتش و فرماندهی پدافند نیروی هوافضای سپاه و پدافند نیروهای سطحی ما باید این نظارت را دائماً و به طور ملموس در کنار خود احساس کنند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح بیان داشت: قرارگاه دائماً باید به روز و در صحنه باشد و مشکلات و نقاط ضعف و قوت را به خوبی درک و کشف کنند و در جهت رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت دائماً مطالبه‌گری داشته باشد که این مطالبه‌گری با حضور میدانی و اطلاع به روز از سامانه ها و سازمان‌های تحت امر تحقق می‌یابد.

سردار باقری افزود: مجموعه نیروهای مسلح همگی باید از مشورت‌ها و نظرات تخصصی قرارگاه بهره‌مند شوند و در این جهت قرار گاه باید این سازماندهی را انجام دهد و در نهایت بر بهره‌مندی مجموعه پدافند هوایی کشور از دو بازوی ارزشمند عقیدتی سیاسی و حفاظت اطلاعات تاکید دارم.

وی گفت: امروز برای من و همه نیروهای مسلح، روز مبارک و ارزشمندی است و شاهد هستیم آنچه که در معماری سامانه پدافند هوایی در نیروهای مسلح طراحی شده است؛ با تفکیک مناسب در بخش های اجرایی، فرماندهی و پشتیبانی، نشان دهنده روابط شفاف و کارآمدی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha