خرید تضمینی دام عشایر در چهارمحال و بختیاری آغاز شد

شهرکرد -ایرنا- مدیرکل امور عشایر چهارمحال و بختیاری گفت: خرید تضمینی دام زنده از عشایر استان به قیمت هر کیلو ۴۵۰ هزار ریال در استان آغاز شد.

یحیی حسین‌پور روز یکشنبه در جمع خبرنگاران استان افزود: طرح خرید تضمینی دام زنده براساس تصویب در شورای قیمت‌گذاری به ریاست وزیر جهادکشاورزی اجرایی شده است و خرید دام زنده عشایر از طریق شرکت پشتیبانی امور دام انجام می‌شود و به ازای خرید حمایتی  به قیمت کیلویی ۴۵۰ هزار ریال در کنار تحویل سه کیلوگرم جو به ازای هر کیلوگرم دام زنده خریداری شده در نظر گرفته شده است.

به گفته وی، این طرح در راستای کاهش و حذف دلال و واسطه‌ها و کنترل قیمت گوشت در بازار اجرایی شده است.

وی با اشاره به اینکه  ۲۵ درصد تولیدات گوشت قرمز استان از سوی جامعه عشایر تولید می‌شود، گفت: ۳۵ درصد صنایع دستی استان و ۳۷ هزار تن شیر و هفت هزار تن پشم، کرک و مو توسط عشایر در استان تولید می‌شود.

حسین‌پور با تاکید بر اینکه گوشت تولید شده توسط دام عشایر ارگانیک است، گفت: در حوزه تولید گوشت ارکانیگ، مرحله گذار طی شده و سه سال قرار داد با یک شرکت منعقد شده است.

وی به بحث پمپاژ آب و انتقال آب سیار و همچنین آبرسانی به محل استقرار چادر عشایر به عنوان یک برنامه مهم اشاره کرد و گفت: در سال گذشته از محل بند "ه "۴۸ میلیارد ریال برای نزدیک رسانی آب به ۷۰۰ چادر عشایر هزینه شد.

مدیرکل امور  عشایر چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اهمیت بحث صدور کارت تردد و هوشمند عشایر، افزود: ۱۳ هزار نفر از اعضای شرکت تعاونی عشایر استان شناسایی شد که عشایر نیستند و با اجرای این طرح این افراد از چرخه دریافت خدمات محروم می‌شوند و کارت هوشمند عشایر برای آنها صادر نمی‌شود.

وی به اجرای طرح مطالعه برای پنج شهرک عشایری در استان اشاره کرد و گفت: این طرحها به بنیاد مسکن معرفی شده است.

حسین پور، مهمترین مشکل برای خدمات‌رسانی به عشایر را کمبود اعتبارات و پراکندگی جمعیت عشایر عنوان کرد و گفت: سالانه برای آبرسانی سیار برای جامعه عشایر و همچنین تامین علوفه دام عشایر بیش از ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

وی به واگذاری پنل خورشدی به جامعه عشایری اشاره کرد و گفت: امسال با همکاری شرکت توزیع برق ۸۵۰ دستگاه پنل خورشیدی در اختیار امور عشایر قرار داده می‌شود.

وی به اختصاص ۲۱۰ پنل خورشیدی در شهرستانهای لردگان و خانمیرزا و ۶۰ پنل خورشیدی در کوهرنگ در سال گذشته از محل ارزش افزوده اشاره کرد.

۷۰ طرح آبرسانی در مناطق عشایری چهارمحال و بختیاری در دست اجراست

معاون توسعه و امور زیربنایی اداره کل امور عشایر چهارمحال  و بختیاری نیز گفت: امسال اجرای ۷۰ طرح آبرسانی و تامین آب شرب پایدار در مناطق عشایری استان در دست اجراست که از این تعداد ۳۵ طرح از محل منابع ملی و ۳۵ طرح از محل سایر منابع تامین اعتبار خواهد شد.

محسن نادری افزود:  ۱۱۵ هزار و ۵۸ نفر در قالب ۲۲ هزار ۹۲۳ خانوار جمعیت عشایر استان است که از لحاظ جمعیتی رتبه دوم و از نظر تعداد خانواری این استان رتبه سوم ییلاقی کشور را داراست.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون ۷۵ هزار راس دام سبک عشایری هویت‌گذاری شده است، گفت: اجرای طرح هویت گذاری، صدور کارت شناسایی دامداری و تردد عشایر در سالجاری در دستور کار این اداره کل قرار دارد.

وی به اجرای طرح پرواربندی به صورت امانی و مشارکتی در سال گذشته در استان اشاره کرد و گفت: در این مدت پنج هزار راس دام سبک درس استان پرواربندی شده است.

نادری اظهار داشت: سال  گذشته ۳۸ هزار راس دام عشایر استان زیرپوشش بیمه قرار گرفتند.

وی افزود: بیش از یکهزار و ۵۳۰ نفر از جامعه عشایری استان زیرپوشش بیمه صندوق بیمه روستای و عشایری قرار گرفتند.

معاون اداره کل عشایر استا گفت: بیش از ۲۹۰ میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت در سال‌گذشته در زمینه زنجیره گوشت قرمز، گیاهان دارویی ، خرید علوفه به عشایر پرداخت شده است. 

به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری دارای بیش از ۱۱۵ هزار و ۵۸ نفر جمعیت عشایری است .

عشایر چهارمحال و بختیاری در فصل پاییز به خوزستان و در فصل بهار از خوزستان به چهارمحال و بختیاری کوچ می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha