۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۴۴
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84323350
۰ نفر

برچسب‌ها

هشدار پوتین به دشمنان روسیه در رژه توانمندی‌های دفاعی در مسکو

مسکو - ایرنا - ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در رژه نیروهای مسلح این کشور به مناسبت هفتاد و ششمین سالگرد پیروزی متفقین در جنگ دوم جهانی به کشورهایی که سیاست های خصمانه علیه روسیه اجرا می کنند هشدار داد که مسکو با قدرت از منافع ملی خود دفاع خواهد کرد.  

به گزارش خبرنگار ایرنا از مسکو روز یکشنبه، هفتاد و ششمین سالگرد پیروزی متفقین در جنگ دوم جهانی در مسکو  همزمان با بسیاری از شهرهای روسیه با برگزاری رژه نیروهای مسلح این کشور جشن گرفته شد که نمایشی از توانمندی دفاع روسیه بود.

رژه روز پیروزی در مسکو روز یکشنبه با حضور مهمانان از حدود ۲۰ کشور جهان اکثرا در سطح سفرای خارجی برگزار شد و در جایگاه ویژه ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، سرگئی شایگو وزیر دفاع این کشور و جمعی از مقام های ارشد دولت روسیه و کهن سربازان جنگ دوم جهانی حضور داشتند.

ارشدترین مقام خارجی که در جایگاه ویژه میدان سرخ قرار داشت، امامعلی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان بود که برای دیدار کاری در مسکو بسر می برد.  

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در جایگاه ویژه در میدان سرخ از واحدهای شرکت کننده در رژه سان دید و سپس در سخنانی گفت که بار دیگر در جهان تلاش می شود که ایدئولوژی نازیسم احیا شود.  

 رئیس جمهوری روسیه گفت: جنگ دوم جهانی به قدری آزمون های سخت و رنج و بدبختی برای مردم به همراه داشت که نمی توان آن را از یاد برد.

وی تصریح کرد برخی کشورها تلاش می کنند حقایق جنگ دوم جهانی را تحریف و خائنان و جنایتکاران این جنگ را تبرئه کنند.

رژه در میدان سرخ را واحدهای نظامی روسی ملبس به یونیفرم های نظامی ارتش شوروی در دوره جنگ دوم جهانی شروع کردند.

در این بخش از مراسم، واحدهای هوابرد، نیروی زمینی، تفنگداران دریایی، خلبانان، ملوانان، کارکنان مهندسی رزمی، تجسسی و مرزبانی رژه رفتند.    

سپس واحدهای آموزشگاه های نظامی سووروف (پیاده نظامی) و نهیموف (دریایی) روسیه و جنبش مهین دوستی نوجوانان روس به نام «یونایا آرمیا» رژه رفتند.

در مجموع بیش از ۱۲ هزار نظامی در رژه میدان سرخ شرکت کردند.  

پس از رژه واحدهای نمونه از روسیه، نوبت به تسلیحات سنگین رسید و در این بخش ۱۹۱ قطعه تجهیزات نظامی سنگین شرکت کردند.

در این بخش انواع تسلیحات سنگین شامل مجموعه های موشکی، تانک و توپ های متحرک و نفربرهای زرهی در رژه پیروزی در مسکو شرکت داشتند.

در مرحله نخست، تانک‌های  T-۳۴-۸۵ وارد میدان  شدند. این تانک بخش اصلی واحدهای زرهی ارتش سرخ شوروی در جنگ دوم جهانی را تشکیل می دادند.

این تانک ها در روسیه به تانک پیروزمند معروف شده اند.   

  سپس تانک‌های مدرن روسی ازجمله T-۹۰M ، T-۸۰BVM، T-۷۲B۳و آخرین مدل از تانک "آرماتا" در میدان سرخ رژه رفتند.

موشک های قاره پیمای «یارس: با برد ۱۰ هزار کیلومتر و نفربرهای زرهی «تایفون و. د. و» و «بومرانگ» از دیگر تسلیحاتی بود که در این بخش رژه در میدان سرخ شرکت داشتند.  

در بخش هوایی این رژه نیز ۷۶ هواپیما و بالگرد پرواز کردند.     

در این بخش مراسم روز پیروزی در مسکو، هواپیماهای تجسسی «ایل-۵۰»، ترابری نظامی «ایل-۷۶»، هواپیماهای شکاری بمب افکن سوخو۳--اس. ام، جنگنده های میگ-۲۹، جنگنده های سوخو-۲۵ به پرواز درامدند.

گروه های هوایی «استریژی»  و «روسکی ویتیازی» نیروی هوایی روسیه نیز نمایش هوایی جالبی را بر فراز میدان سرخ به اجرا درآوردند.   

همزمان با مسکو در شهرهای مختلف روسیه ازجمله سن پترزبورگ، وارونژ، ولگاگراد و ولادی واستوک رژه پیروزی برگزار شد و در مجموع حدود ۱۰۰ هزار نفر در آن شرکت کردند.

رژه پیروزی در میدان سرخ در حالی برگزار شد که آسمان مسکو ابری بود و برای جلوگیری از بارش باران در پایتخت، از بامداد امروز در مناطق حومه مسکو در سمت جنوب غربی آن چندین هواپیمای ویژه با پرتاب مواد شیمیایی ابرهای تیره را بمباران می کردند تا شرایط جوی برای پرواز هواپیماها مساعد شود.     

روز پیروزی در روسیه که روز ۹ ماه می جشن می گرفته می شود از جشن های رسمی روسیه است و در این روز یاد ۲۷ میلیون تبعه شوروی کشته شده در جنگ دوم جهانی گرامی داشته می شود.  

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha