۲۵ هزار دوز واکسن کرونا در استان اردبیل تزریق شد

اردبیل- ایرنا- رئیس گروه بیماری‌های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد: در اجرای طرح واکسیناسیون گروه‌های هدف علیه بیماری کووید.۱۹ بیش از ۲۵ هزار دوز واکسن در استان تزریق شده است.

جواد ابیش‌وند روز یکشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا با اشاره به اختصاص ۳۷ هزار دوز واکسن خارجی از نوع آسترازنکا، اسپوتنیک وی، سینوفارم و بهارات به استان اردبیل گفت: تزریق مابقی واکسن کرونا برای افراد و گروه‌های تعیین شده در سطح استان در حال انجام است.

وی با اشاره به اجرای جدی واکسیناسیون جامعه هدف گروه سنی بالای ۸۰ سال در سطح استان اردبیل بیان کرد: هم اکنون با مراجعه افراد بالای ۸۰ سال افراد عملیات واکسیناسیون در مراکز بهداشتی انجام می شود و در مناطق روستایی هم حتی برای افراد بالای ۷۵ سال نیز واکسن کرونا تزریق می شود.

رئیس گروه بیماری‌های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل افزود: تزریق واکسن کرونا در این استان از روز ۲۱ بهمن ماه آغاز شده و تاکنون واکسیناسیون پرستاران و کارکنان بخش‌های ویژه کرونا در مراکز درمانی استان اردبیل، پزشکان همکار این بخش‌ها، افراد شاغل در بخش‌های ویژه اورژانس کرونا و نیز کارکنان شاغل در بخش آزمایشگاه کرونا به همراه سالمندان تحت پوشش بهزیستی، بیماران اعصاب و روان و جانبازان انجام شده است.

وی در خصوص فرایند و نوع واکسن کرونای تزریق شده در استان اردبیل نیز اضافه کرد: بر اساس دستورالعمل کشوری، برای بیماران خاص و سرطانی واکسن سینوفارم و برای سایر جامعه هدف سایر واسکن های در دسترس تزریق می شود و اغلب افراد جامعه هدف نوبت دوم واکسن خود را نیز دریافت کرده‌اند.

ابیش‌وند همچنین گفت: تزریق نوبت دوم واکسن آسترازنکا ۱۲ هفته بعد از دریافت نوبت اول و تزریق واکسن‌های دیگر نیز چهار هفته بعد از دریافت نوبت اول انجام می‌شود.

وی اظهار کرد: تزریق واکسن‌ها اختصاص یافته به استان اردبیل قبل و پس از عملیات تزریق در سامانه‌های وزارت بهداشت با حضور نمایندگان بخش‌های نظارتی، بهداشتی و درمانی ثبت و ضبط شده و همه دریافت‌کنندگان آن قابل رصد و پایش است.

رئیس گروه بیماری‌های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل از تهیه ۵۵۰ دستگاه یخچال ویژه نگهداری واکسن در مراکز درمانی این استان خبر داد.

وی گفت: نگهداری در دمای منهای ۲۰ درجه سانتیگراد و امکان نگهداری واکسن در دمای ۲ تا هشت درجه سانتیگراد حداکثر به مدت ۲۴ ساعت از جمله شرایط ویژه نگهداری واکسن کرونای روسی است.

ابیش‌وند افزود: سایر واکسن‌های تحویلی به استان اردبیل در دمای ۲ تا هشت درجه سانتیگراد و در یخچال هوشمند نگهداری می‌شود و شرایط نگهداری و تزریق واکسن های تحویلی به استان نیز مطابق با الزامات فنی و تخصصی بوده و امکان فنی دریافت و تزریق واکسن با تعداد بالا در استان نیز فراهم شده است.

شرایط ایمن دریافت کنندگان واکسن کرونا در استان اردبیل

رئیس گروه بیماری‌های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، شرایط و وضعیت جسمانی دریافت‌کنندگان واکسن کرونا در این استان را ایمن و بدون عوارض جسمی حاد اعلام کرد.

وی اظهار کرد: تاکنون عارضه ای مثل بستری، فوت، تب شدید، تشنج و سایر علائم حاد برای دریافت کنندگان واکسن کرونا در استان اردبیل گزارش نشده و تنها عارضه اعلام شده تب خفیف و بدن درد بوده که از علائم عادی دریافت کنندگان این نوع واکسن است.

وی اظهار امیدواری کرد که تزریق واکسن در استان اردبیل با تامین محموله‌های تکمیلی از منابع خارجی و داخلی طی ماه‌های پیش رو برای همه گروه‌های سنی انجام شود.

رئیس گروه بیماری‌های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین گفت: واکسیناسیون در سال جاری تا رسیدن به حد ایمنی‌سازی ۷۵ درصد مردم انجام خواهد شد و امیدواریم که با تامین و نیز تولید واکسن ملی، این هدف هرچه زودتر محقق شود.

مرکز جامع واکسیناسیون در اردبیل راه‌اندازی می‌شود

رئیس گروه بیماری‌های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین از آغاز اقدامات و هماهنگی لازم برای ایجاد مرکز جامع واکسیناسیون در این استان خبر داد.

وی گفت: این مرکز در سالن‌های ورزشی هر کدام از شهرستان‌های استان راه‌اندازی شده و شرایط برای تزریق پرشمار به مراجعان انبوه در دو نوبت صبح و عصر فراهم می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha