۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۰۳
کد خبرنگار: 2602
کد خبر: 84323268
۰ نفر

برچسب‌ها

عشایر استان اردبیل از کوچ زودهنگام خودداری کنند

اردبیل - ایرنا- رئیس اداره منابع طبیعی مشگین شهر از عشایر استان خواست تا در زمان تعیین شده کوچ خود را از قشلاقات به مناطق ییلاقی در دامنه سبلان آغاز کرده و از کوچ زودهنگام بپرهیزنند.

 اصغر اظهری  روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت:  همه ساله در ایام بهار و تابستان  بیش از ۶۰ درصد از عشایر استان اردبیل در ییلاقات دامنه سبلان ساکن میشوند.

وی اضافه کرد: با توجه به رعایت تعادل دام و مرتع،  حفظ و حراست از پوشش گیاهی و جلوگیری از تخریب مراتع امسال تدابیر ویژه‌ای در راستای کنترل ورود احشام عشایر به منطقه اتخاذ شده است.

وی بیان کرد : براساس هماهنگی‌های بعمل آمده با دستگاه‌های مرتبط ورود هرگونه دام سبک و سنگین  قبل از دهم خرداد ماه به مراتع ییلاقی ممنوع  است و در صورت مشاهده دام‌های وارد شده توسط عوامل یگان حفاظت منابع طبیعی به منطقه مغان عودت داده  خواهند شد.

اظهری اضافه کرد: عوامل انتظامی نیز با حضور در جاده‌های منتهی به شهرستان کامیون‌های حامل احشام را قبل از موعد مقرر توقیف خواهند کرد.

به گفته وی ، با توجه به بارش برف در ییلاقات پوشش گیاهی مراتع شهرستان هنوز  رشد کافی و کامل نداشته و چرای زود هنگام احشام پوشش گیاهی ییلاقات را تخریب خواهد کرد.

وی به عشایر سفارش کرد با پرهیز از کوچ زود هنگام حتما پروانه چرا و طرح مرتع داری را به هنگام کوچ همراه داشته باشند تا در صورت کنترل گشت ویژه با مشکل مواجه نشوند.

 شهرستان مشگین شهر دارای ۲۴۰هزار هکتار مرتع است که همه ساله پذیرای عشایر شاهسون می باشد.

ایل شاهسون  استان اردبیل متشکل از ۸۰ هزار نفرجمعیت  در قالب ۱۵ هزار خانوار است که به نگهداری ۱.۵ میلیون واحد دامی مشغول هستند.

عشایر استان اردبیل سالانه ۴۳ هزار تن شیر ، پنج هزار و ۴۰۰ تن پنیر ، ۱۲هزار تن گوشت ، ۱.۵ تن پشم و ۱۴هزار متر مربع فرش ، گلیم و جاجیم به ارزش تقریبی دو هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تولید می کنند.

 در حال حاضر عشایر استان اردبیل دربین ۱۲۰ ایل شناسنامه دار کشور در جایگاه سوم قرار دارد ویکی از ایلهای بزرگ کشور محسوب می

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha