۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۱۵
کد خبرنگار: 2239
کد خبر: 84323171
۰ نفر

برچسب‌ها

اتمام عملیات بهسازی پوشش حفاظتی کاروانسرای ینگی‌امام ساوجبلاغ

کرج - ایرنا - سرپرست‌ اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ساوجبلاغ استان البرز از پایان عملیات مرمت و بهسازی پوشش حفاظتی کاروانسرای تاریخی ینگی‌ امام در این شهرستان خبر داد.

 روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز روز یکشنبه به نقل از رضا خلج اعلام کرد که پس از مرمت قسمت‌های داخلی و خارجی چهار گنبد و همچنین نمای ایوان‌های ضلع شمالی کاروانسرای ینگی‌امام که سال ۹۹ انجام شد، در روزهای اخیر نیز عملیات بهسازی و مرمت دیوار بیرونی محوطه اجرایی شد.
سرپرست اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز اظهار داشت: به منظور ترمیم آسیب‌های وارده و با هدف حفظ و نگهداری از این بنای ارزشمند تعمیر، تجهیز و نقاشی پوشش حفاظتی و قسمتی از دیوار بیرونی محوطه انجام شد.
وی در ادامه با اشاره به پیگیری پرونده ثبت جهانی  این اثر تاریخی و حساسیت‌های موجود افزود: این فاز از عملیات مرمت کاروانسرای ینگی‌امام با هدف جلوگیری از تخریب و ورود غیرمجاز بود که در کوتاه‌ترین زمان ممکن اجرایی شده است.
خلج گفت: جزئیات معماری، ماندگاری و دوام اسکلت و وسعت بالای بنا از جمله شاخصه‌های متمایز این اثر به عنوان قدیمی‌ترین کاروانسرای واقع در مسیر تجاری جاده ابریشم و متعلق به دوره صفویه است که پروژه مشترک ایران و سازمان جهانی یونسکو نیز محسوب می‌شود.

ینگی  امام یکی از روستاهای کهن شهرستان ساوجبلاغ است که امامزاده، کاروانسرا و تپه‌ای تاریخی را در خود جای داده‌است. در ابتدا نام ینگی امام به امامزاده و سپس به کاروانسرا و تپه و هم‌اکنون به همه این روستا اطلاق می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha