سیر نزولی موج چهارم کرونا،امکان ساده‌انگاری را افزایش داده است

شیراز - ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز،نسبت به ساده‌انگاری در رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی با سیر نزولی موج چهارم کرونا در استان فارس هشدار داد و بیان داشت:کاهش در ابتلا و مرگ و میرها به معنی پایان این موج و سهل انگاری در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نیست.

مهرزاد لطفی یکشنبه در نشست ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا با تقدیر از تلاش مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز و واحدهای زیرمجموعه در استان برای مقابله با کروناویروس، گفت: با وجود کاهش ورودی بیمارستان ها طی روزهای اخیر؛ همچنان تعداد بالای موارد بستری در بیمارستان های استان و آمار جانباختگان کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته، نگران کننده است و تجربه موج های پیشین کرونا نشان داده است، در آغاز روند نزولی شدن سیر بیماری، ساده انگاری و بی توجهی می تواند منجر به موج بلندتری شود.

وی اضافه کرد: سامانهsalamat.gov.ir  از روز گذشته از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی راه اندازی شده و افراد متولد پیش از سال ۱۳۲۰ می توانند با مراجعه به این سامانه، اطلاعات خود را ثبت کنند.

وی به بازدید روز گذشته استاندار فارس از پایگاه واکسیناسیون خودرویی دانشگاه در شهرک گلستان شیراز اشاره کرد و افزود: در این پایگاه تزریق واکسن کرونا برای سالمندان بالای ۸۰ سال در خودرو انجام می شود که با هدف تکریم سالمندان و اهمیت سلامت آنان است.

تزریق بیش از ۱۲ هزار  واحد واکسن کرونا در فارس طی ۲۴ ساعت گذشته

رئیس دانشگاه  علوم پزشکی شیراز با اعلام خبر تزریق بیش از ۱۲ هزار دوز واکسن کرونا در فارس طی روز گذشته، آن را رکوردی در زمینه واکسیناسیون کرونا دانست و ادامه داد: با پیشرفت کار در زمینه واکسیناسیون عمومی کرونا، نقش پایگاه های سلامت برای مشارکت در واکسیناسیون پر رنگ تر خواهد شد.

انجام بیش از ۹۵۵ هزار تست کرونا در فارس از ابتدای شیوع کروناویروس

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز  گفت:۹۵۵ هزار و ۵۶۸ تست کروناویروس در فارس از ابتدا تاکنون انجام شده است.

عبدالرسول همتی با اعلام آخرین وضعیت کروناویروس در استان فارس تا امروز، نوزدهم اردیبهشت ۱۴۰۰، گفت: از ۹۵۵ هزار و ۵۶۸ تست انجام شده از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون، ۸۵۸ هزار و ۵۴۳ مورد تست تشخیصی به روش مولکولی در آزمایشگاه های استان انجام شده که با بررسی نمونه های انجام شده، ۲۴۹ هزار و ۲۸۱ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

 همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون، ۹۷ هزار و ۲۵ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد چهارده هزار و ۳۹ بیمار مثبت نیز به این روش شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۲۶۳ هزار و ۳۲۰ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

وی همچنین گفت: ۲۳۷ هزار و ۹۱۲ نفر از ابتدا تاکنون بهبودی یافتند که از بیمارستان ها ترخیص و یا از ایزوله خانگی خارج شدند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: هم اکنون هزار و ۹۴۹ بیمار مثبت و یا مشکوک دارای علایم کروناویروس در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد، ۲۸۶ بیمار مبتلا به کووید۱۹ به دلیل وخامت وضعیت جسمی در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

 همتی با اعلام جان باختن ۳۵ هم استانی دیگر در اثر کروناویروس طی روز گذشته تاکنون، مجموع جان باختگان ناشی از کووید۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تاکنون را چهار هزار و ۲۳۸ نفر اعلام کرد.

او با اشاره به راه اندازی سامانه salamat.gov.ir از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: واکسن های اختصاص یافته به استان با تلاش کارکنان حوزه بهداشت دانشگاه بر اساس برنامه ریزی و اولویت بندی مشخص شده، به گروه های هدف تزریق می شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه با پایان فاز نخست واکسیناسیون، اکنون فاز دوم واکسیناسیون کرونا برای گروه های سنی آغاز شده است، گفت: در حال حاضر اولویت واکسیناسیون با گروه سنی ۸۰ سال به بالا است و در اولویت های بعدی، گروه های سنی پایین تر شامل دریافت واکسن می شوند؛ بنابراین در حال حاضر تنها افراد ۸۰ سال به بالا پس از ثبت نام در سامانه، به پایگاه های واکسیناسیون ثابت و خودرویی مراجعه و واکسن دریافت کنند.

همتی بیان کرد: واکسیناسیون کرونا به ترتیب اولویت برای گروه های هدف انجام می شود، بنابراین افرادی که در گروه سنی بالای ۸۰ سال نیستند، برای دریافت واکسن مراجعه نکنند تا از ازدحام در محل های واکسیناسیون جلوگیری شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha