۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۴۵
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 84323072
۰ نفر

برچسب‌ها

بمباران ابرهای سیاه در آسمان مسکو برای برگزاری هر چه بهتر رژه پیروزی

مسکو -ایرنا- رسانه های روسیه از بمباران شیمیایی مخصوص پراکنده ساختن ابرها در استان مسکو به منظور برگزاری هرچه بهترجشن روز پیروزی در مسکو خبر دادند.

به گزارش ایرنا از رسانه های روسیه چندین فروند هواپیما و بالگرد از صبح روز یکشنبه برفراز انبوه ابرهای سیاهی که آسمان مناطق پیرامون مسکو را فرا گرفته بود مواد شیمیایی مخصوصی پاشیدند تا باران هر چه سریعتر باریده و شرایط جوی برای پرواز هواپیماها به سوی مسکو فراهم شود.

وضعیت آب و هوای مسکو از دو روز گذشته تاکنون بشدت بارانی است.

یوگنی تیشکوتس رئیس مرکز هواشناسی فوبوس روسیه به ریانووستی گفت: هواپیماها در زمان حاضر ابرهای آسمان مناطق جنوب غرب مسکو که بخش عمده توده باران زا از آنجا به سوی پایتخت حرکت می کند را بمباران می کنند.

وی خاطرنشان کرد که شرایط جوی برای پرواز هواپیماها در مناطق حومه مسکو و پایتخت مساعد نیست و تمام تلاش ها برای پراکندن ابرها پیش از آغاز رژه پیروزی جریان دارد.

جشن روز پیروزی در مسکو در روز ۹ ماه می (سالروز پیروزی متفقین بر آلمان نازی) همزمان با بسیاری از شهرهای روسیه با رژه واحدهای نمونه نیروهای مسلح و پرواز حدود ۱۰۰ فروند انواع هواپیماها و بالگردها برگزار می شود.

این رژه ساعت ۱۰ صبح به وقت مسکو آغاز و تا ساعت ۱۱ صبح ادامه می یابد.  

طرح پراکنده ساختن ابرها در روسیه از دوره شوروی سابق به اجرا درآمده است و برای نخستین بار در دهه ۷۰ میلادی در شوروی با استفاده از هواپیمای توپولف-۱۶ اجرا شد.

در دوره روسیه معاصر کارشناسان مرکز هواشناسی روسیه شیوه جدیدی را برای پراکنده ساختن ابرها که اصطلاحا بمباران ابرها نامیده می شود ابداع کردند که شامل پاشیدن مواد شیمیایی خاص بر روی ابرها با هواپیما می شود که ابر باردار شده و باران می بارد.  

معمولا هزینه این طرح حدود ۵۰۰ هزاردلار است و تا کنون چند بار در روز جشن پیروزی در مسکو بکار گرفته شده و تاثیرات آن تا شعاع حدود ۱۵۰ کیلومتری را دربرمی گیرد.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha