ثبت ۶۳۲۲ حادثه طبیعی در سامانه سما

تهران - ایرنا - رئیس مرکز اطلاعات و حوادث سازمان مدیریت بحران کشور، از ثبت 6322 مورد حادثه طبیعی در کشور خبر داد و گفت: این شمار حادثه طبیعی از ابتدا تا انتهای سال ۱۳۹۹ در سامانه مدیریت اطلاعات حوادث کشور (سما) ثبت و مستندسازی شده است.

مهدی رحمتی نژاد در گفت وگو با خبرنگار بحران ایرنا با اعلام این خبر اظهار داشت: این تعداد حادثه طبیعی به صورت تقریبی شامل ۹۵۳ مورد زلزله بیش از سه ریشتر، ۴۹۹ مورد سیل، ۶۸۰ مورد توفان، ۷۳ مورد تگرگ منجر به خسارت، سه هزار و ۶۴۶ مورد آتش سوزی، ۱۹۶ مورد سرمازدگی و یخبندان، ۱۳ مورد ریزش بهمن، ۳۵ مورد رانش زمین، ۱۸۴ مورد برف و کولاک و ۴۴ مورد صاعقه در سراسر کشور بوده است.

به استناد بند ب و پ ماده ۹ قانون سازمان مدیریت بحران کشور، ارتقای همکاری و هماهنگی بین سازمانی بمنظور ایجاد هم افزایی و تحقق اهداف کلان از طریق تشکیل بانک اطلاعاتی تخصصی مدیریت بحران و دسترسی متناسب به نظام جامع مدیریت اطلاعات، مستندسازی و علت یابی و ارتقای توان شناسایی مخاطرات و درک خطر حوادث و سوانح در سطح کشور از جمله تهیه اطلس ملی مخاطرات طبیعی اصلی ترین عنصر و مشخصه بارز سامانه سما است.

در سامانه سما همه مراحل حوادث و بحران‌ها شامل ثبت اطلاعات در هنگام بروز حادثه تا ثبت خسارات، بودجه، پروژه‌ها، تجهیزات، آموزش‌ها، مانورها و فعالیت‌های شورای هماهنگی استان‌ها ثبت می‌شود. همچنین به مواردی مثل دریافت اطلاعات از هواشناسی کشور، مؤسسه ژئوفیزیک، سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و سیستم اطلاعات جغرافیایی و نظایر آن پرداخته می‌شود.


سازمان مدیریت بحران کشور یک سازمان هماهنگ کننده، سیاستگذار، هدایت کننده و نظارت کننده بر ایجاد آمادگی و مقابله در مقابل انواع حوادث است.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha